Метеорит, намерен в Сахара, доказва, че е имало гореща вода

...
Метеорит, намерен в Сахара, доказва, че е имало гореща вода
Коментари Харесай

Метеорит, намерен в Сахара, доказва, че е имало гореща вода на Марс


Метеорит, открит в Сахара, потвърждава, че е имало гореща вода на Марс. Учени откриха най-старото доказателство за съществуването на гореща вода на Марс в далечното минало на планетата.
Откритието може да потвърждава,
че Червената планета, макар днешния си изсъхнал и запустял тип, може би в миналото е могла да обезпечи условия на живот. Това излиза наяве от проучване, оповестено в списанието Science Advances.
Доказателствата са били пренесени
на Земята и запечатани в добре познатия марсиански астероид NWA7034, открит в пустинята Сахара през 2011 година Заради черния си, мощно гладък тип марсианската канара е известна още като „ Черната хубавица “.
С хипотетична възраст от 2 милиарда години
„ Черната хубавица “ е вторият най-стар откриван до момента марсиански астероид. Екипът на университета „ Къртин “ в Австралия открива в него нещо още по-старо: цирконово зърно на възраст 4,45 милиарда години, което крие отпечатъци от течности, богати на вода.
Според Аарон Кавоси от Факултета по
науки за Земята и планетите в „ Къртин “ това изобретение ще даде нови благоприятни условия за проучване на хидротермалните системи, свързани с активността на вулканичната магма,
която в миналото е била на Марс.
„ Използвахме наномащабна геохимия, с цел да открием доказателство за съществуването на гореща вода на Марс преди 4,45 милиарда години “, изяснява той.
„ Хидротермалните системи са били от
значително значение за развиването на живота на Земята, а нашите данни демонстрират, че на Марс също е имало вода, основен съставен елемент за обитаема среда по време на най-ранната история на образуване на земната кора “, добавя Кавоси.
Научният екип е разпознал характерни
детайли в този несравним откъс от циркон посредством наномащабно обрисуване и спектроскопия, което разрешава да се дефинира химическият състав на обектите. Те включват детайлите желязо, алуминий, итрий и натрий.
„ Тези детайли са били получени, когато
цирконът се е формирал преди 4,45 милиарда години, което подсказва, че по време на ранната марсианска магматична интензивност е имало вода “, изяснява Кавоси.

Доказателствата за водни потоци и антични езерни кревати на Марс към този момент бяха довели учените до догатката, че преди към 4,1 милиарда години
на Червената планета е имало вода в
течно положение и то в огромно обилие. Това е станало по време на Ноахийския интервал на Марс, когато водната марсианска повърхнина е била интензивно
„ бомбардирана “ от метеорити.
Смята се, че Червената планета е изгубила водата си преди милиарди години, когато марсианската атмосфера е била
разрушена от мощната слънчева радиация.
Загубата на атмосферата на Марс значи, че към този момент не съществува нищо, което да попречи на водните пари
да се отделят в космоса.
Според новото проучване обаче вода в течна форма може да е съществувала на Марс даже по-рано от предстоящото до момента в предноазиатския интервал на планетата.
„ Това ново проучване ни води още една
крачка напред в разбирането на ранния Марс, като разпознава предупредителни признаци за богати на вода флуиди от времето, когато се е формирало зърното, осигурявайки геохимични маркери за вода в най-старата
известна марсианска кора “, коментират учените.
Изследване на Къртин от 2022 година на същото цирконово зърно откри, че то е било „ “шокирано “„ от удар на астероид, което го прави първия и единствен прочут шокиран циркон от Марс “, сподели Кавоси.
Източник: flashnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР