Месец и половина след предсрочните парламентарни избори президентът Румен Радев

...
Месец и половина след предсрочните парламентарни избори президентът Румен Радев
Коментари Харесай

Между условията и сроковете: започва решаваща седмица за съставянето на правителство

Месец и половина след предварителните парламентарни избори президентът Румен Радев ще даде през днешния ден (15 май) началото на конституционната процедура по съставяне на държавно управление. Това ще ограничи времето за взимане на най-важното решение в страната сега - намиране на управническа формула или подготовка за следващи избори.

Вчера ГЕРБ, партията, която като победител в изборите ще получи първа опция да образува кабинет, усили натиска над евентуалните сътрудници, настоявайки да получи незабавен отговор за готовността им да вземат участие. Водената от някогашния министър председател Бойко Борисов групировка излезе с нова дефиниция на предлагането си: държавно управление от специалисти, работещо на основата на авансово избрани цели, за период от една година.

Втората по бройка група - на " Продължаваме промяната - Демократична България ", която е посочена от ГЕРБ като най-предпочитан сътрудник, резервира безмълвие, макар настоятелните апели на бъдещия мандатоносител да огласи позицията си. Останалите три партии - Движение за права и свободи, Българска социалистическа партия и " ИТН ", са поканени на срещи, а Борисов към този момент даде да се разбере, че разчита на тях да обезпечат нужното болшинство при положение на отвод от обединението.

Седмицата ще е решаваща за договарянията за кабинет, защото ГЕРБ има период до идващия понеделник да върне мандата, без значение дали е изпълнен, или не. Залог в договарянията евентуално ще бъде и, а предстоящото разискване на тематиката във Висшия правосъден съвет в четвъртък ще е знак за това по какъв начин ще се развие този сюжет.

Понеделникът: мандат и срещи

Румен Радев ще връчи проучвателния мандат на претендента за министър председател от ГЕРБ Мария Габриел в 15 ч. през днешния ден и би трябвало да го получи назад най-късно в същия час на 22 май.

Преди ден Габриел разгласи, че партията ѝ. Това е последната към този момент поръчка, откакто Бойко Борисов мина през разнообразни разновидности - от кабинет с политици от първите две групи в Народното събрание до специалисти, които не са част от нито една от обединенията. Не е известно и какви експерти ще бъдат търсени за министерските кресла, защото някогашният министър председател нееднократно е посочвал като доста положителни специалисти ярки политически фигури от партията му като Томислав Дончев и Делян Добрев.

 Време за извиване на ръце: надлъгването за кабинет ще продължи до последно Време за извиване на ръце: надлъгването за кабинет ще продължи до последно

Досега " Продължаваме промяната " отхвърля този метод и държи да излъчи политически фигури в предстоящ кабинет, в това число и съпредседателя на партията и някогашен финансов министър Асен Василев. Останалите групи, с които ще се разисква тематиката, са се изказвали неведнъж в поддръжка на метода с непартийни специалисти. В неделя ГЕРБ даде да се разбере, че желае да е наясно с позициите на евентуалните сътрудници в предстоящ кабинет преди часа на връчване на проучвателния мандат.
Бойко Борисов настоя " Продължаваме промяната - Демократична България " да се произнесе до 15 ч. в понеделник и акцентира, че приема за обидно. Останалите партии - Движение за права и свободи, Българска социалистическа партия и " ИТН ", бяха поканени на открити за медиите срещи в понеделник заран. Разговор още веднъж няма да има само с " Възраждане " поради разминаванията в целите за страната. Графикът, публикуван от пресцентъра на ГЕРБ в неделя вечерта, планува: Мария Габриел ще бъде съпроводена от водача на партията Бойко Борисов, заместника му Томислав Дончев и шефа на групата Десислава Атанасова.

Игра на нерви с втория

Въпреки неведнъж декларираната позиция, че няма да поддържа държавно управление на или с присъединяване на ГЕРБ, в края на предходната седмица " Продължаваме промяната - Демократична България " остави опция за още диалози. Ден след съпредседателят на " Продължаваме промяната " Кирил Петков разгласи, че управлението на партията ще се събере, с цел да разиска още веднъж дали има опция на задаващата се, по думите му, коалиция сред ГЕРБ, Движение за права и свободи и Българска социалистическа партия.

Колективното решение, което би трябвало да бъде взето откакто се произнесат управлението на четирите партии в обединението, обаче ще се вземе едвам вечерта във вторник (16 май). Вчера от " Продължаваме промяната - Демократична България " резервираха безмълвие дали ще създадат опит да ускорят решението след ултиматума на Борисов да му дадат отговор преди 15 ч. през днешния ден. Преди седмица обединението - по искане още веднъж на Борисов - огласи своите при положение, че получи втория мандат за кабинет.

Условията на Българска социалистическа партия

В понеделник заран първа на диалог с Габриел и Борисов ще седне водачът на Българска социалистическа партия Корнелия Нинова. Кандидат-премиерът стимулира избора да беседва предпочитано с левицата с огромните разлики сред двете политически сили.

Всъщност, левицата има основна роля за опцията да бъде формиран кабинет - депутатите на ГЕРБ и Движение за права и свободи са 105, само че с тези на Българска социалистическа партия стават 128. Така те надвишават нужните 121 гласа " за ", в случай че всички 240 депутати са в пленарната зала и гласоподават.

През последните дни Българска социалистическа партия се държи по-скоро опозиционно, а Нинова, на която да се уточнят цели, а на диалозите с препоръчаната за министър председател Мария Габриел е имало единствено " общи изречения ". Неофициално в коридорите на Народното събрание източници от договарящите обаче разясниха пред " Дневник ", че задачата на сходна поза е Българска социалистическа партия " да си подвига цената ", с цел да получи повече и по-добри позиции в вероятно държавно управление.
Вчера Корнелия Нинова удостовери, че ще се Последната оферта на Борисов се приближава най-вече до и лидера ѝ в последните седмици - оттегляне на " водачите и ярките политически лица " и търсене на " консенсусни хора, които си схващат от работата ".

Позициите на Движение за права и свободи и " ИТН "

Най-близо до поддръжка на първия мандат към този момент наподобява Движение за права и свободи. Още след изборите придвижването заявява, че желае основаване на държавно управление и е готово да се включи в общо ръководство с ГЕРБ. Единомислието сред двете партии бе демонстрирано и на консултациите с Мария Габриел, където, че има огромно припокриване сред целите на Движение за права и свободи и ГЕРБ, а зам.-председателят на Движение за права и свободи съобщи, че на България би ѝ отивало да има министър председател жена.

От " ИТН " към този момент са по-въздържани в поръчките си, само че по всичко проличава, че за, в сравнение с " Продължаваме промяната - Демократична България ". Освен това импровизирано депутати от партията споделят, че за тях пожеланият формат на ръководство е таман експертен кабинет. Ролята на партията на Слави Трифонов обаче не е решаваща, тъй като депутатите на ГЕРБ, Движение за права и свободи и " ИТН " са общо 116 и са незадоволителни за избиране на постоянно ръководство.

Какви са периодите

Ако Мария Габриел върне на президента мандата с прибавен лист с имената на министрите, той ще го внесе за утвърждение от Народното събрание. В случай, че бъдат събрани нужните гласове, процедурата ще спре.

Ако препоръчаното държавно управление не получи нужната поддръжка от Народното събрание, президентът ще би трябвало да премине към връчването на втория изследователски мандат на идната по величина парламентарна група " Продължаваме промяната - Демократична България " като ограничаване за времето сред връщането на мандата и връчването на идващия няма.

 Ще има ли държавно управление: Габриел и Борисов се срещат в понеделник с Българска социалистическа партия, Движение за права и свободи и Ще има ли държавно управление: Габриел и Борисов се срещат в понеделник с Българска социалистическа партия, Движение за права и свободи и " ИТН "

При крах на втория мандат президентът ще би трябвало да връчи в едноседмичен период последния мандат на определена от него парламентарна група. След това тя ще има безграничен период, с цел да излъчи претендент за министър председател, а когато той бъде посочен, групировката ще има още веднъж една седмица, с цел да показа състав на държавно управление. В случай че и третият мандат се окаже несполучлив, президентът ще би трябвало да разпусне Народното събрание и да насрочи дата за нови предварителни парламентарни избори.
Източник: dnevnik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР