3 декември – Международен ден на хората с увреждания
Международният ден на хората с увреждания е ден на Организация на обединените нации, който се отбелязва всяка година на 3 декември.
Какво съставлява Конвенцията за правата на хората с увреждания?
Конвенцията за правата на хората с увреждания е интернационален контракт на Организация на обединените нации за правата на индивида, предопределен да пази правата и достолепието на хората с увреждания. Той беше признат на 13 септември 2006 година и беше отворен за автограф през март 2007 година Той беше моделиран по Закона за американците с увреждания, нашето законодателство за цивилен права на хората с увреждания. Договорът за всички хора с увреждания има 50 разнообразни члена. При основаването му са взети поради 8 управителни правилото.
Това са:
Уважение към присъщото достолепие, независимост да правиш личен избор и самостоятелност.
Недискриминация.
Пълно и дейно присъединяване и включване в обществото.
Уважение към разликите и приемане на хората с увреждания като част от човешкото разнообразие.
Равенство на опциите.
Достъпност.
Равенство сред мъжете и дамите.
Уважение към разрастващите се качества на децата с увреждания и опазване на тяхната еднаквост.
Този контракт работи за смяна на възприемането на всички хора с увреждания от обекти на, които се нуждаят от здравно лекуване и обществена отбрана, към хора с права, които са способни да вземат свои лични решения въз основа на своето осведомено единодушие. Той беше контрактуван по време на осем сесии на комитета на Общото заседание от 2002 до 2006 година, което го прави най-бързо контрактуваният контракт за правата на индивида.
История на Международния ден на хората с увреждания
Ежегодното отбелязване на Международния ден на хората с увреждания е оповестено през 1992 година с резолюция 47/3 на Общото заседание на Организация на обединените нации. Тя има за цел да насърчи правата и благосъстоянието на хората с увреждания във всички сфери на обществото и развиването, както и да увеличи осведомеността за ситуацията на хората с увреждания във всеки аспект на политическия, обществения, икономическия и културния живот.
Основавайки се на доста десетилетия работа на Организация на обединените нации в региона на уврежданията, Конвенцията за правата на всички с увреждания, призната през 2006 година, усъвършенства в допълнение правата и благосъстоянието на всички хора с увреждания при използването на 2030 Дневен ред за стабилно развиване и други интернационалните рамки за развиване, като Рамката от Сендай за понижаване на риска от бедствия, Хартата за Включване на хора с увреждания в филантропични дейности, Новата стратегия за градовете и Програмата за деяние от Адис Абеба по отношение на финансиране за развиване.
Какво значи увреждане?
Увреждането е положение или функционалност, за които се счита, че са доста повредени по отношение на нормалния стандарт на субект от тяхната група. Терминът постоянно се употребява за означаване на самостоятелно действие, в това число физическо увреждане, сензорно увреждане, когнитивно увреждане, интелектуално увреждане, психологични болести и разнообразни типове хронични болести. Тази приложимост е разказана от някои хора с увреждания като обвързвана с медицински модел на увреждане.
Всички хора с увреждания, „ най-голямото малцинство в света “, като цяло имат по-лошо здраве, по-ниски достижения в образованието, по-малко стопански благоприятни условия и по-високи равнища на беднотия от хората без увреждания. Това значително се дължи на неналичието на налични за тях услуги (като осведомителни и информационни технологии (ИКТ), правораздаване или транспорт) и многото спънки, пред които са изправени в всекидневието си. Тези спънки могат да одобряват разнообразни форми, в това число такива, свързани с физическата среда, или такива, произлизащи от законодателство или политика, или от публични настройки или дискриминация.
Тези хора са изложени на доста по-висок риск от принуждение:
Децата с увреждания са съвсем четири пъти по-склонни да преживеят принуждение, в сравнение с децата без увреждания.
Възрастните с някаква форма на увреждане са 1,5 пъти по-склонни да станат жертва на принуждение, в сравнение с тези без увреждане.
Възрастните с психологични болести са изложени на съвсем четири пъти по-голям риск от прекарване на принуждение.
Факторите, които слагат тези хора в по-висок риск от принуждение, включват стигма, дискриминация и незнание по отношение на уврежданията, както и липса на обществена поддръжка за тези, които се грижат за тях.
Каква е тематиката за Международния ден за хората с увреждания за 2024 година?
Тема за 2024 година: Укрепване на водачеството на хората с увреждания за приобщаващо и стабилно бъдеще
Лидерството на хората с увреждания се въплъщава от лозунга на световното придвижване за права на хората с увреждания „ Нищо за нас без нас “. Той включва главните условия за присъединяване, посланичество и включване и приканва хората с увреждания интензивно да оформят изискванията на своя живот.
Един от целите на световния дневен ред за хората с увреждания е да се усъвършенства активността и водачеството на хората с увреждания. През последните десетилетия хората с увреждания и организациите на всички хора с увреждания към този момент се застъпиха за измененията в своите общности и ръководеха доста от ръководените от общността начинания освен за поощряване на техните лични права и богатство, само че и поощряване на приобщаващо развиване, да вземем за пример обезпечаване на повсеместен достъп до съществени услуги за всички; те са създали това, като са възприели както целенасочени, по този начин и интегриращи подходи към включването на хората с увреждания посредством, наред с другото, съвещания, събиране и разбор на данни и поддръжка посредством старания за покровителство и отчетност.
Отбелязването на този ден се организира на фона на основни световни събития, от Срещата на върха на бъдещето до идната Втора международна среща на върха за обществено развиване.
Тези основни световни срещи на високо ниво ще се допълват взаимно, като дават непрекъсната пътна карта към включващ хората с увреждания и резистентен мир и развиване. Подчертавайки това взаимно допълнение, тематиката, определена за честването през 2024 година, има за цел да подчертае смисъла на активизирането на водачеството на всички хора с увреждания, с цел да се обезпечи приобщаващ за хората с увреждания и резистентен мир и развиване за всички.
Какво вършат хората на този ден?
Хора от доста страни по света вземат участие по разнообразни способи в разпространение на Международния ден на хората с увреждания. Събитията могат да включват художествени изложения, популяризиращи творби на изкуството на хора с увреждания.
Други събития одобряват формата на митинги, с цел да подчертаят компликациите, които имат хората с увреждания при пълноценното им присъединяване в обществото.
Символи
Международният ден на хората с увреждания се координира от United Nations Enable, която работи за поддръжка и поощряване на правата и достолепието на хората с увреждания. Символът на Организация на обединените нации се състои от азимутална равноотдалечена проекция на земното кълбо с център Северния полюс, заобиколен от маслинови клони. Думата „ позволи “ е написана напълно с дребни букви. Буквата „ е “ е алена, а останалите букви са сини.
Стратегията на ООН
При стартирането на Стратегията на Организация на обединените нации за приобщаване на хората с увреждания през юни 2019 година, генералният секретар съобщи, че Организацията на обединените народи би трябвало да води с образец и да увеличи стандартите и резултатите на Организацията във връзка с включването на хората с увреждания – във всички стълбове на работа, от централата до полето.
Стратегията на Организация на обединените нации за включване на всички с увреждания обезпечава основата за резистентен и трансформиращ прогрес във връзка с включване на хората с увреждания посредством всички стълбове на работата на Организация на обединените нации. Чрез Стратегията системата на Организация на обединените нации удостоверява, че цялостното и изцяло реализиране на човешките права на всички хора с увреждания е неотменна, неразделна и неделима част от всички човешки права и съществени свободи.
През 2024 година генералният секретар показа своя пети отчет за включването на всички хора с увреждания в системата на Организация на обединените нации. Той отразява напредъка, реализиран за придвижване на включването на хората с увреждания, акцентира нови или продължаващи провокации и благоприятни условия, показани посредством осъществяването на тактиката, и акцентира основните области на фокус, нужни за продължение на активизирането на системата към приобщаващ, наличен и резистентен свят за всички.
Приобщаващо общество и развиване
Доказателствата и опитът демонстрират, че когато бариерите пред тяхното приобщаване бъдат отстранени и хората с увреждания са овластени да вземат участие пълноценно в публичния живот, цялата им общественост е от изгода. Следователно бариерите, пред които са изправени хората с увреждания, са щета за обществото като цяло и достъпността е нужна за реализиране на прогрес и развиване за всички.
Конвенцията за правата на всички с увреждания признава, че съществуването на бариери съставлява централен съставен елемент на увреждането. Съгласно Конвенцията увреждането е разрастваща се идея, която „ е резултат от взаимоотношението сред лица с увреждания и бариери в отношението и околната среда, които попречват тяхното цялостно и дейно присъединяване в обществото наедно с другите “.
Достъпността и приобщаването на тези хора са съществени права, приети от Конвенцията за правата на хората с увреждания и са освен цели, само че и предпоставки за упражняването на други права. Конвенцията (член 9, достъпност) се стреми да даде опция на тези хора с увреждания да живеят без значение и да вземат участие пълноценно във всички аспекти на живота и развиването. Той приканва държавите-страни да подхващат подобаващи ограничения, с цел да подсигуряват, че тези хора с увреждания имат достъп до всички аспекти на обществото, на равна основа с останалите, както и да разпознават и отстранен пречките и бариерите пред достъпността.
Необходимо е с взаимни старания страна и общество да разрушават бариерите пред хората с увреждания, с цел да бъдат те пълноценни жители на страната ни. Не е належащо тази максима да си я припомняме единствено в днешния ден, в противен случай, тя би трябвало да обуславя светоусещането ни всеки ден.