Международната Ratings потвърди в чуждестранна и местна валута ‘BBB’ с

...
Международната Ratings потвърди в чуждестранна и местна валута ‘BBB’ с
Коментари Харесай

Fitch очаква икономическият растеж на България да се ускори до 4,7 %

Международната Ratings удостовери в задгранична и локална валута ‘BBB’ с позитивна вероятност.

Положителната вероятност отразява понижението на макроикономическите опасности по линия на и по-високата резистентност на стопанската система, както и продължаващия прогрес към еврозоната. Според рейтинговата организация краткосрочните отрицателни опасности, свързани с пандемията и несигурността от изборите, значително се компенсират от вероятностите за обилни финансови запаси от Европейски Съюз и ангажираността към поддържането на макроикономическа и фискална непоклатимост.
 Възстановяването на българската стопанска система продължава Възстановяването на българската стопанска система продължава
Икономиката продължава да се възвръща от рецесията, провокирана от пандемията. Поне това демонстрират данните за външната търговия на Бъ...

Рейтингът на страната е подсилен от положителната външна и фискална позиция, надеждната политическа рамка от участието в Европейски Съюз и дългогодишното действие на режима на паричен съвет. Оценката е лимитирана от евентуалния напредък, заради неподходящите демографски развития, които могат да повлияят на обществените финанси в дълготраен проект. Индикаторите за ръководство и равнище на приход едва надвишават медианата на страните със подобен рейтинг.

Fitch чака да се форсира до 4,7 % през 2021 година по отношение на оценката от 3 % през февруари. Възходящата проверка отразява по-доброто от плануваното възобновяване на Брутният вътрешен продукт през първото тримесечие на 2021 година и предстоящото усилване на вътрешното търсене и износа през втората половина на годината. Ниският % на имунизация в България в съпоставяне със междинното за Европейски Съюз равнище поражда някои негативни опасности, свързани с пандемията, само че съгласно организацията е малко евентуално управляващите да вкарат по-строги ограничаващи ограничения, които биха повлияли доста на икономическата интензивност в страната.

В средносрочен проект, вложенията се чакат да бъдат водещ фактор за растежа, доколкото България ще е един от главните бенефициенти от бюджета на Европейски Съюз през идващите години. Анализаторите от Fitch имат вяра, че забележителният размер на средствата по Механизма за възобновяване и резистентност (МВУ) ще поддържа растежа на стопанската система, който е оценен на 3,9 % през 2022-2023 година.

Рейтинговата организация прави оценка (на начислена основа) на 5 % от Брутният вътрешен продукт през 2021 година (спрямо 5,5 % медиана за страните със подобен рейтинг), повлиян най-много от обвързваните с COVID-19 разноски. Очакванията са дефицитът да се свие до 2 % през 2023 година, което ще задържи отношението дълг/БВП под 30 % (спрямо 57 % в страните със подобен рейтинг). Fitch дефинира проекта за въвеждане на еврото през 2024 година като реален. Банковият бранш на страната е оценен като ликвиден и добре капитализиран.
 Три сюжета за развиването на българската стопанска система Три сюжета за развиването на българската стопанска система
Три сюжета за развиване на българската стопанска система създаде Министерството на финансите в пролетната си макроикономическа прогноза, пре...

Основните фактори, които биха могли да доведат до повишение на рейтинга, са: прогрес към присъединението към еврозоната и възстановяване на капацитета за напредък на стопанската система, водещо до по-бързо доближаване на равнищата на приходите до това на страните с по-висок рейтинг. Фактори, които биха могли да доведат до намаление на рейтинга, са: неподходящи политически развития, които да понижат доверието в икономическото възстановяване; дълготрайно повишаване на обществения дълг; материализиране на условни отговорности в салдото на държавния бюджет или по-слаби вероятности за напредък.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР