Международната агенция по енергетика (МАЕ или IEA) се стреми да

...
Международната агенция по енергетика (МАЕ или IEA) се стреми да
Коментари Харесай

МАЕ има за цел да стабилизира цените на втечнения газ с план за споделяне на информация

Международната организация по енергетика (МАЕ или IEA) се стреми да сътвори механизми за стабилизиране на цените на природния газ и да улесни продажбата на непотребните доставки на нуждаещи се страни, защото съветската война в Украйна продължава да притиска международния пазар, заяви преди дни новинарската организация Nikkei Asia.

Пазарът на полутечен природен газ (LNG) е по-малък от този на суровия нефт, като огромна част от горивото се продава в извънпазарни покупко-продажби. LNG, който е от решаващо значение за енергийните потребности на страни като Япония, също е по-труден за предпазване, което води до по-голяма неустойчивост на цените.

МАЕ разгласи, че още тази година ще сътвори орган, който да споделя и проучва информация по отношение на закупуването и предстоящото търсене на природен газ в разнообразни страни и да издава рекомендации към 31-те страни членки на основаната в Париж организацията.

Членовете на МАЕ, които включват Съединени американски щати, Япония и огромни европейски страни, са виновни за към 40% от международното ползване на газ през 2023 година, съгласно английската индустриална група Energy Institute. По-голямата бистрота на тяхното предложение и търсене на синьото гориво може да усъвършенства предвидимостта, като ограничи несъразмерната неустойчивост на цените на LNG и понижи разноските за доставки.

МАЕ също по този начин ще обмисли построяването на рамка за членовете с непотребни доставки за шерване на LNG по време на изключителни обстановки със страни, изправени пред дефицит.

Много европейски страни складират природен газ, употребявайки подземни складове в остарели газови залежи. Рамката може да разреши на тези уреди да подписват съглашения за доставка на страни, които разчитат напълно на импорт, като Япония, където държавното управление предизвиква частния бранш да обезпечи спомагателни доставки на LNG при положение на рецесия.

Природният газ отделя по-малко въглероден диоксид от въглищата и е много мощно издирван в страни, полагащи старания за декарбонизация, като Съединени американски щати и Япония. Въпреки, че от началото на годината цените на втечнения газ паднаха надалеч под рекордните им върхове, достигнати след началото на съветската инвазия в Украйна през 2022 година, актуалните цени на LNG са повече от два пъти по-високи от междинните за последните пет години.

Докладът на МАЕ при започване на годината за газовия пазар регистрира цена на газовите фючърси на нидерландския хъб TTF, европейския пример, на 2,5 пъти на междинната сред 2016 година и 2020 година Азиатските спот цени на LNG пък бяха над два пъти над междинните за същия интервал.

Междувременно, през днешната търговия газовите TTF фючърси се търгуват към равнището от 32 евро за мегаватчас (MWh), оставайки покрай най-ниските си равнища от средата на май, заради задоволително високите равнища на предпазване в Европа и понижено районно търсене.

В момента газовите складове в Европейски Съюз са цялостни приблизително на към 80% по време на летни пикове. Газовите потоци от Норвегия се възобновиха устойчиво, без нужда от непредвидена поддръжка на оборудванията заради ваканционния сезон.

Нарастването на производството на сила от вятърни паркове също спомогна за понижаване на търсенето на газ от електроцентралите.

Въпреки това, евентуални опасности като понижени съветски газови потоци по тръбопорвода през Украйна или скок в търсенето на газ в Европа могат да доведат до нарастване на цената.

От необикновен интерес е обстановката в огромното оборудване за полутечен газ Freeport в Тексас, Съединени американски щати, където интервенциите постепенно се възобновяват след прекъсване преди урагана " Берил ". В същото време плануваната поддръжка на френския LNG терминал Montoir беше удължена до 1 август, отлагайки предходната дата за рестартиране на 22 юли.

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР