Медитациите на Марк Аврелий е мощна книга, издържала проверката на

...
Медитациите на Марк Аврелий е мощна книга, издържала проверката на
Коментари Харесай

Медитациите на Марк Аврелий: 10 урока, които можем да научим от тази 2000 годишна книга

Медитациите на Марк Аврелий е мощна книга, издържала инспекцията на времето. От нея можем да получим значими за всички ни житейски уроци.

Преди това обаче дано кажем кой е създателят

Марк Аврелий (121-180 г.г. сл. Хр.), прочут още като Философът, е римски император, управлявал в интервала 161-180 г.г. Той е от най-популярните римски владетели, а по-голямата част от ръководството му минава във военни акции. Марк Аврелий е бил един от най-мъдрите владетели и постоянно прекарвал времето си в писане в своята шатра.

Марк Аврелий не е бил предан на славата, властта или благосъстоянието, макар че е бил император. Бил е доста по – изкушен от търсене на отговорите на дълбоките въпроси, като по какъв начин да живеем по-добър живот, по какъв начин да преодоляваме провокациите, които животът хвърля против нас или по какъв начин да направляваме страстите си. Той е бил запленен от философията на стоицизма, където попадат и горните въпроси.

Като император Марк Аврелий е имал дълг в социална изгода, само че все пак е намирал време да написа – бележки и мнения, които по-късно стават известни като книгата „ Медитации “. Марк Аврелий е бил умен и почитан властник, само че това, с което го помним през днешния ден е точно книгата, която е написал.

За книгата

Медитациите на Марк Аврелий съставлява серия бележки, отблясъци и фрагменти от неговите мисли във връзка с стоицизма. Книгата е написана в по-тихите моменти по време на военните акции и визира сложни, само че значими въпроси.

Идеите в книгата не са истински, а са основани на съществуващи правила на стоическата философия, тъй че Марк Аврелий е записвал отраженията на тези правила у него и личното си схващане за тях. Именно по този метод той ни е завещал хрумвания, които си заслужават обмислянето за доста аспекти на живота.

Стоицизмът е философия, която учи на прочувствена непоклатимост и резистентност, тъй че да можем да се надигнем пред провокациите на един нечовечен и непредсказуем свят. Тя проповядва самоконтрол, тъй че да се изправяме пред страха и всички общи компликации, които ни връхлитат през живота. Ние можем да устояваме на компликациите, в случай че сме чувствителни във връзка с нашите упования за живота и действителността.

Стоицизмът ни учи, че да имаме нереалистични упования към живота може да ни нанесе дълбоки провали. Вместо това, би трябвало да се научим да държим страстите си под надзор. Трябва също да сме наясно, че по-скоро постоянно ще се постанова да прекосяваме през проблеми.

Марк Аврелий е бил доста деликатен в осмислянето на тези учения. Голяма част от Медитациите се отнася до приемането на непроменяемата галактика и значимостта на менталната мощ и спокойствието, когато се осъзнае това.

Книгата съдържа мъдри думи, които се потвърждават като скъпи, когато се надигнем пред компликации. Авторът ни приказва не като Римски император, а като човешко създание, което като всички нас е трябвало да преживее и преодолее разнообразни аспекти в живота си.

10 урока от Медитациите на Марк Аврелий

Бъди добър, вместо да се чудиш по какъв начин да бъдеш добър

„ Недей да дискутираш какъв би трябвало да бъде положителният човек. Просто бъди подобен “

Може да прекарваме доста време в размишления за това, какво е да си добър човек или за това, по какъв начин би трябвало да станем по-добри, с цел да реализираме задачите си. Понякога обаче е по-добре да не мислим прекомерно доста и просто да вършим това, което знаем, че значи положително. Това са простички неща като да си благ, да изслушваш приятелите си, когато имат потребност от теб, да си почтен и с положителни обноски.

Мисленето по какъв начин да сме положителни може да ни отклони от обстоятелството, че това са дребните ежедневни каузи, които построяват добрината в нас. Всички знаем, че това е правилно, тъй че дано просто го вършим.

Мислите са това, което дефинира твоето благоденствие и реализация

„ Щастието в живота ти зависи напълно от качеството на твоите мисли. “

Чувството за реализация не може да ни доближи единствено посредством външни събития. Можем да откриваме щастието в късите моменти на взаимоотношение със света, само че това в никакъв случай няма да ни задоволи изцяло в търсенето на цялост.

Пълното възприятие на реализация се реализира със успокоение. Да контролираш страстите си, да имаш упоритост за реализиране на задачите си и да си признателен за това, което имаш, са все неща, които могат да се реализиран със силата на личното ти схващане. Едва тогава можеш да работиш за цялостна реализация.

Не можеш да промениш това, което става в света, само че можеш да промениш това, което мислиш за него

„ Имаш власт върху съзнанието си, не върху външни събития. Осъзнай това и ще откриеш мощ. “

Идеята, че вселената и природата са такива, каквито са и не подлежат на смяна е огромна тематика в Медитациите на Марк Аврелий. Не можем да променим събитията, които се случват, тъй че няма смисъл да се усещаме зле във връзка с тях. Трудностите стават по-лоши според от метода, по който гледаме на тях в съзнанието си.

Ние нямаме властта да стопираме неприятните събития да ни връхлитат. Но имаме силата да ги обработваме и да се оправяме с тях по допустим и здравословен метод. Тогава излизаме от казуса по-силни в сравнение с сме били преди този момент.

Бъди признателен за това, което имаш

„ Когато станеш заран намерения каква привилегия е това да си жив, да мислиш, да се наслаждаваш, да обичаш … “

Спри да мислиш за това, което нямаш, а бъди признателен за това, което имаш. Привилегия е, че си жив, споделя Марк Аврелий. Ние сме късметлии, че имаме схващане, че имаме другари, че имаме занимания или че някой ни обича.

Спирането и обмислянето на свободата, която имаш, може да те накара да осъзнаеш, какъв брой е богат животът ти в действителност, макар другите материални стремежи, които може да имаш.

Живей единствено и изцяло в сегашното

„ Прави всичко в живота си като че ли това е последното нещо, което ще направиш. “

Понеже вселената е такава каквато е, ние не можем да променим предишното. Не би трябвало да живеем в минали събития, нито би трябвало да се тревожим прекомерно за това, което би могло да се случи в бъдеще.

Вместо това би трябвало да изживяваме пълноценно всеки ден и да извличаме максимума от всяка опция която се изправя пред нас. Същевременно би трябвало да се опитваме да премахнем горчивината от мислите си.

Осъзнай, че неприятни и непредвидени неща могат да ти се случват и ще бъдеш квалифициран за всичко, което се изправи на пътя ти

„ Колко комичен и лишен от натурализъм е индивидът, който се учудва на всичко, което се случва в живота. “

Стоицизмънт ни учи да нямаме нереалистични упования за нещата, които ни се случват. Нереалистичните упования ни вършат неподготвени за компликациите.

В резултат ние се оправяме доста по-трудно с тях, заради шокиращото им естество. Ще можем да запазим ментална непоклатимост в сложни времена, единствено в случай че осъзнаем, че на всички ще ни се наложи да се оправяме с предизвикателни събития по някое време.

Няма прекомерно висока летва, няма неизпълнима цел

„ Ако нещо ти наподобява прекомерно мъчно, не мисли, че е невероятно за всички останали . “

Може би учиш медицина или тренираш за маратон, искаш да пробиеш в музикалната промишленост или пък да съградиш сполучлив бизнес. Чувстваш, че не напредваш кой знае какъв брой … Трудно е, напрагащо е и си подготвен да се откажеш.

Можеш да преодолееш компликациите единствено със мощна конфигурация на мозъка, т.е. единствено в случай че вярваш, че си кадърен да постигнеш нещо. Само тъй като нещо е мъчно, това не го прави непостижимо.

Спри да се безпокоиш какво мислят другите за теб

„ Колко доста време печели този, който не гледа какво споделя съседът му или какво прави и какво мисли, а единствено това, което прави самият той – да го прави заслужено и свято. “

Да се безпокоиш за това какво другите мислят за теб е огромна загуба на време. Може да нанесе голяма щета, тъй като ти пречи да постигаш задачите си.

Мнението на другите за характера ти не би трябвало да има и няма въздействие върху живота ти. Може да използваш времето, в което се тревожиш, по доста по-здравословен метод. Например можеш да се стремиш към реализиране на задачите или към реализиране на мира.

Оценявай стойностните неща в живота и животът ти ще има стойност

„ Стойността на човек се мери по цената на нещата, които цени. “

Това, което ценим, това, за което сме загрижени и това, което ни е най-важно, дефинира какъв живот водим. Например, в случай че парите и материалните притежания са ти най-важни, значи евентуално някаква значима субстанция липсва в живота ти.

От друга страна, в случай че най-важното за теб е добруването на фамилията и приятелите ти, личното ти благоденствие и връзките с другите или пък смислена кариера, тогава може да имаш късмет за изчерпателен и осъществен живот.

Без значение какво ни се случва, ние можем и ще продължим напред

„ Въпреки че разбиваш сърцето си, хората ще продължат както преди. “

Стоицизмът слага фокуса върху обстоятелството, че всички прекосяваме през мрачни времена в живота си. Можем да бъдем унищожени от тъга, с разрушено сърце от провалена връзка или да имаме интервали на безпаричие. Всички от време на време изпитваме надълбоко страдалчество и болежка. Често можем да усещаме, че не можем да продължим …

Но в случай че сме наясно, че тези неща са неделими от живота обстоятелства, можем да сме прочувствено по-стабилни и решителни тогава, когато най-вече ни би трябвало. Може да бъде доста мъчително, само че можем да минем през него, тъкмо както другите са минали преди нас.

Защо Медитациите са значими

Уроците от тази книга са изцяло използвани за нашия живот, макар че тя е написана преди 2 хилядолетия. Книгата приказва за универсални неща, пред които ние индивидите се изправяме. Самият факт, че е писана преди 2000 години, потвърждава какъв брой надълбоко тези тематики са вкоренени в нашето битие.

Показва също и нуждата да мислим за тях и да ги дискутираме. Можем също да намерим разтуха в това, че даже Римският император е имал същите проблеми като нас.

Инфо: LearningMind.

Източник: megavselena.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР