Меделин, Колумбия – Той беше наблюдаван. В това Хуан беше сигурен. Като началник на транзита в Маракайбо, Венецуела, той заемаше важна позиция в правителството, координирайки гласоподавателите по време на избори и други политически дейности.
Но тогава започнаха слуховете. Хуан, който поиска пълното му име да не бъде споменавано за неговата безопасност, каза, че е бил лъжливо обвинен в предаване на секретна правителствена информация на Съединените щати. Колите започнаха да се появяват пред дома му, за да наблюдават него и семейството му.
И така през декември Хуан, съпругата му, дъщеря му и внучката му избягаха на запад в Меделин, Колумбия, с надеждата да намерят безопасност.
В следващите месеци обаче той продължава да получава заплахи. „Ти напусна страната със семейството си, предател“, изръмжа веднъж мъжки глас в телефона му. „Ще ви намерим, за да ви накараме да платите.“
В резултат на това Хуан се обърна към нова система за мигранти и търсещи убежище, които се надяват да се преместят в САЩ: центрове за обработка на миграционни въпроси в чужбина.
През 2023 г. САЩ обявиха, че ще отворят центрове в страни като Колумбия и Гватемала, за да възпират мигрантите и търсещите убежище да се опитват да достигнат границите им пеша.
Държавният департамент на САЩ казва, че центровете за обработка на миграцията – наричани „сайтове за безопасна мобилност“ или „Movilidad Segura“ на испански – ще направят процеса на кандидатстване за бежанец бърз и достъпен.
Но критиците се страхуват, че центровете може да оставят търсещите убежище да чакат в несигурни условия в чужбина, уязвими на същите опасности, от които са избягали.
Откакто пристигна в Меделин, Хуан каза, че е трябвало да се мести пет пъти от страх да не бъде проследен от онези, които искат да го наранят.
„Трябва да напусна тук със семейството си поради несигурност“, каза Хуан пред Al Jazeera. „Не спя през нощта.“
Сълзите започнаха да се стичат по бузите му. „Не знаех, че тази ситуация ще бъде толкова сериозна.“
Първият колумбийски център за обработка отвори врати на 1 август в Меделин. Оттогава е създаден друг в Кали, а трети предстои да отвори врати извън Богота.
Но уебсайтът на центровете започна да приема заявления за срещи по-рано през годината за венецуелци, хаитяни и кубинци. Порталът за приложения отвори за кратко през юни и отново за още ден и половина през август.
Хуан каза, че е проверявал сайта всеки ден, но е пропуснал августовския прозорец. И когато пристигна в офиса за безопасна мобилност на Меделин, за да попита за политическо убежище, беше отхвърлен, защото нямаше уговорена среща.
Служител на Държавния департамент във Вашингтон, окръг Колумбия, който пожела да остане анонимен, каза пред Al Jazeera, че центровете за безопасна мобилност прилагат „поетапен“ подход, за да обработват хората по „подреден“ начин.
Към 28 август около 28 000 души са подали молба за среща само в Колумбия, според официалния представител.
От ограничения брой мигранти, считани за отговарящи на условията за влизане в САЩ досега, повечето са били насочени към Програмата за приемане на бежанци на САЩ (USRAP) — включително 260 от Колумбия.
Още 1300 са препоръчани от Гватемала, където центровете бяха открити през юни. И 570 идват от Коста Рика, където служители наскоро отвориха онлайн регистрация за венецуелци и никарагуанци.
Но оценяването на молбите за бежанци в миналото е било бавен процес за САЩ. Кандидатите трябва да преминат през множество проверки и задълбочени проверки за сигурност. Освен това те трябва да се явят на интервю с имиграционните служители на САЩ, което може да забави процеса в зависимост от това от коя държава кандидатства кандидатът.
Координационният център за бежанци изчисли, че средният срок за искове е четири години към март.
„За да бъдат [офисите за безопасна мобилност] и законните пътища за принудително разселени хора ефективни, те трябва да бъдат бързи“, каза Сунил Варгезе, политически директор в Международния проект за подпомагане на бежанците.
„Когато някой бяга, за да спаси живота си... той често не може да остане на едно място.“
Служител на Държавния департамент каза пред Al Jazeera, че се стремят да ускорят значително обработката, с цел да я намалят до няколко месеца. Хората, проверени в центровете, вече ще бъдат определени като подходящи за статут на бежанец, което потенциално ще ускори тяхното одобрение.
Броят на венецуелците, презаселени в САЩ като бежанци, обикновено е нисък. Последните правителствени статистики показват, че САЩ са приели приблизително 850 венецуелци като бежанци от октомври 2022 г. до юли 2023 г. (PDF), въпреки постоянното нарастване на разселването в региона.
Но офисите на Safe Mobility могат да увеличат тези числа.
„Това ще има голям принос за общия брой презаселвания в САЩ“, каза служител на Държавния департамент.
Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън се ангажира да презасели 20 000 бежанци от Централна и Южна Америка през фискалните 2023 и 2024 г., което ще утрои годишния брой, приет.
Служител на Държавния департамент отбеляза, че офисите за безопасна мобилност няма да заменят други начини, по които хората биват насочвани към програмата на САЩ за бежанците, като например чрез неправителствени организации.
Очаква се също центровете да свържат квалифицирани мигранти с други пътища за достигане до САЩ: работни визи, програма за събиране на семейството или по-нова хуманитарна опция за условно освобождаване за венецуелци, кубинци, хаитяни и никарагуанци.
Кандидатите първо се проверяват дистанционно и след това им се казва дали отговарят на изискванията за ограничени лични интервюта.
Седнала пред офиса на Safe Mobility в центъра на Меделин миналата седмица, Йесика Кордоба говори с Ал Джазира, докато съпругът й Ървин беше вътре за тяхната среща.
Двойката избяга от Каракас, Венецуела, поради икономическа и политическа нестабилност. Ървин беше задържан за кратко за участие в големи протести срещу правителството на президента Николас Мадуро през 2017 г. След като избяга, негов приятел им помогна да се установят в Меделин няколко месеца по-късно.
С двегодишния си син Донован в скута си Кордоба обясни, че инфлацията в Колумбия сериозно натоварва доходите й. Тя работи в ресторант, но наемът й сега е двойно повече от това, което тя и Ървин са платили, когато за първи път се преместиха в Колумбия, установявайки се в малко място в долния квартал.
„Да имаш дете с две заплати, те не са достатъчни“, каза Кордоба пред Ал Джазира.
Тя и Ървин не са получили нищо обратно от офиса на Safe Mobility, но тя каза, че са обнадеждени относно възможностите за работа. Те обмисляха преместване в други страни, но Кордоба обясни, че ресурсите им са твърде оскъдни, за да си позволят преместването.
„Тези опции изискват пари, които в момента нямаме и не знаем дали някога ще имаме“, каза тя. „Залагаме всичко на безопасното придвижване.“
Варгезе обаче предупреди, че докато центровете за безопасна мобилност имат потенциала да помогнат на имиграционните процедури, те не са заместител на достъпа до убежище на границата между САЩ и Мексико, където някои хора бягат за незабавна помощ.
„Ще има хора, които няма да могат да чакат безопасно дори за кратък период“, каза той. „Ето защо международното право изисква хората да могат да търсят закрила на бежанци и на границите.“
Източник: Ал Джазира