Мая Манолова е изпаднала в ситуация да опре отново до

...
Мая Манолова е изпаднала в ситуация да опре отново до
Коментари Харесай

Мая опря до Бойко, моли му се като на поп по Великден!

Мая Манолова е изпаднала в обстановка да опре още веднъж до поддръжката на Бойко Борисов, като сега му се моли като на поп  по Великден, разкри пред „ Филтър “ добре осведомен с проблема политик от ръководещата коалиция.

Причината за горещата молба е кандидатурата ѝ за омбудсман на републиката.

Тя е измежду шестимата претенденти за омбудсман, само че времето напредва и гласуването ще е скоро. Преди две седмици претендентите бяха изслушани от депутатите и идната стъпка е самият избор.

Манолова до неотдавна се афишираше като безжалостен зложелател на Борисов. По нейна концепция специфична комисия в Народното събрание прегледа редица сигнали, свързани с ръководството на ГЕРБ. Тя персонално инициира поредност от акции през 2020 година, в това число митинг пред Министерския съвет, на който се появи съпроводена от барабан. Тогава тя искаше оставката на държавното управление и плашеше Борисов с „ вълна от митинги “. Манолова упрекваше тогавашния министър председател в „ еднолична власт “.

От късите задочни словесни битки сред двамата стана ясно, че Борисов я е подкрепил първия път за омбудсман, тъй като без гласовете на ГЕРБ е било невероятно да бъде определена.

Историята през днешния ден се повтаря като фарс. Сега обстановката е аналогична и както се споделя, нищо ново няма да се случи под слънцето.

Ако Борисов прояви отмъстителност, Манолова си остава вкъщи. Ако обаче ГЕРБ гласоподава за нея, нищо чудно да се окаже любимец за поста.

Политици считат, че точно това я е предиздвикало да потърси път към помиряване с Борисов. Дали обаче е подготвена да подписа помирение в действителност, никой не знае. В качеството си на омбудсман тя би имала цялостното право да ревизира сигнали от жители и да сезира други държавни органи.

Изборът на омбудсман ще се организира съгласно новите процедурни правила за избор на народен омбудсман, признати от Народното събрание през февруари.

За определен ще се счита този, който получи над половината от гласовете на присъстващите народни представители. Ако след гласуването в пленарна зала се окаже, че претендентите, събрали нужните гласове, са повече от един, победител ще бъде този с най-голяма поддръжка. При тъждество на гласовете сред двама или повече претенденти ще има наново гласоподаване. Ако обаче никой не получи нужния брой гласове, балотажът ще е сред двамата с най-голям резултат. Малко е евентуално, само че в случай че и по-късно не бъде излъчен омбудсман, Народното събрание би трябвало да открие нова процедура за избор.

Манолова е номинирана от 23 браншови и цивилен организации и не пропуща да подчертае своя предходен опит като публичен бранител.

Останалите петима претенденти са някогашният правосъден министър Антон Станков, Мария Матева, някогашен член на Комисията за отбрана на персоналните данни, Джема Грозданова, някогашен народен представител от ГЕРБ, в този момент деятел в маргиналната партия на апартаментния лъв Цветан Цветанов, Димитър Маргаритов, някогашен ръководител на Комисията за отбрана на потребителите, и Велислава Делчева, която има опит като юридически специалист в Конституционния съд и в Министерството на правораздаването.

 

Източник – Теодора КРЪСТЕВА за Филтър

Още вести четете в: България, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
Източник: safenews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР