Пред екокатастрофа: Рибата в язовир Пясъчник край Пловдив масово измира
Масово измиране на рибата в язовир Пясъчник край Пловдив. Според рибари и еколози повода е ниското равнище на водата в язовира, което продължава да пада. Това може да трансформира водоема в екологична бомба, тъй като рибата прогресивно измира и се трансформира в източник на болест, оповестява Българска национална телевизия.
Водата към този момент е по-малко от 10 % от цялостния размер на язовир " Пясъчник ". Останалите 14 млн. кубически метра се загряват толкоз бързо в горещините, че към този момент са смъртоносна среда за най-чувствителните типове.
Заради неналичието на О2 и ниското водно равнище, даже огромни екземпляри бяла риба към този момент измират и са на брега. С всеки минал ден броят им се усилва, а равнището на водата пада. Георги Георгиев, който от 10 години е зает с опазването на язовира и рибите в него, чака всеобщото заличаване да се случи внезапно.
" Екологичната злополука ще е огромна. На места са се взели в ръце, събират умрелите риби и ги заравят с концепцията да не им миришат около биваците и да не се разнасят болести ", разяснява Георги Георгиев – ръководител на риболовно съдружие.
На брега на язовир " Пясъчник " към този момент се появяват и спонтанни места, където са загробени десетки риби. Язовирът има стопанско значение и от него по написан график всяка секунда изтичат 1200 литра вода, които отиват за напояване на аграрни площи по подписани контракти.
" Стопанисващата организация " Напоителни системи " прави всичко допустимо да не взима доста огромни количества, въпреки всичко да запази размери в него, както и да му подава от по-горестоящи водохващания вода, само че в действителност обстановката там е най-притеснителна като цяло ", уточни Васил Узунов – шеф на Басейнова дирекция " Източнобеломорски регион "
От Басейнова дирекция-Пловдив оповестиха още, че с по-ниски равнища са и язовирите Жребчево, Копринка и Домлян. С задоволителни количества обаче разполагат Батак и Белмекен, които при нужда могат да компенсират неналичието и да оказват помощ за балансирането на потребностите от скъпия за всички воден запас.
FaceBookTwitterPinterest