Малката група палеонтолози, които твърдят, че изблик на вулканична активност,

...
Малката група палеонтолози, които твърдят, че изблик на вулканична активност,
Коментари Харесай

Спор между учени и изкуствен интелект: Какво уби динозаврите-астероид или вулкан?

Малката група палеонтолози, които настояват, че изблик на вулканична интензивност, а не солиден астероиден удар е главната причина за всеобщото измиране на динозаврите, получили известна нечовешка поддръжка на своята позиция. Други обаче настояват, че методът, по който формулирате въпроса си, може да обуслови отговора и в случай че това е правилно за хората, важи още по-силно за компютрите.

За множеството хора дебатът за това какво е умъртвило динозаврите е решен преди десетилетия. Открит е ударният кратер, пластът от метали от метеорита и саждите от пожарите, почнали от удара и липсват кости на динозаври по-късно този интервал. Случаят е завършен и с цел да прибавим още малко към причините ни, открихме вкаменелости от деня на удара на метеорита. И въпреки всичко експерти в съответните области, в това число геологията и биологията от епохата, остават разколебани.

An asteroid and volcano 'double punch' doomed the dinosaurs, study suggests
— SPACE.com (@SPACEdotcom)
Въпреки че признават, че метеоритът (или кометата) е бил унищожителен, тези хора настояват, че краят на динозаврите е било по-скоро постепенно протичащо всеобщо изгубване, като световната екология е била нарушена от вулканизма. Неспособни да убедят научното болшинство, поддръжниците на тази доктрина намерили нов съдружник в изкуствения разсъдък (AI).

Студентът Алекс Кокс от Дартмутския университет захранил повече от 100 процесора с геоложки и климатични данни от съответната ера и ги предиздвикал да изследват вкаменелостите, с цел да видят какво може да е предизвикало всеобщите изгубвания на типове към границата сред креда и палеоген. Системата, създадена от Кокс и неговия началник доктор Бренхин Келър, стигнала до друго умозаключение от това на множеството учени, които са изследвали същите данни. Но остава въпросът кой е по-надежден?

Онези, които поддържат теорията за вулканите като същинската причина за изгубването, показват 1,3 милиона кубически километра базалт, известни като „ Капаните на Декан “, които се образували почти по същото време. Вулканични области с сходен размер и на други места по света били свързвани с предходни всеобщи изгубвания поради климатичните промени, отприщени от газовете, които придружавали цялата лава, която излизала.

Голяма част от дебата се води за това дали динозаврите и другите изчезнали типове са били в развой на крах преди удара, който образувал кратера Чиксулуб, или просто се е случила нормалната промяна на типовете.

Кокс и сътрудниците му разгледали доказателствата, с които се разполага по тематиката за изменящите се равнища на въглероден диоксид и серен диоксид в атмосферата и следствията за температурата на планетата за интервал от 2 милиона години преди и след края на Креда. Използвайки модел на машинно образование, процесорите пробвали да схванат кой от 300 000 сюжета дава най-вероятното пояснение.

New computer analysis hints volcanism killed the dinosaurs, not an asteroid
— Yvonne Fisher (@YvonneF68938814)
„ Част от нашата мотивация да създадем този опит беше да оценим този въпрос без авансово избрани хипотези или пристрастия “, сподели Кокс в изказване.

„ Повечето модели се движат в посока напред. Адаптирахме модел на въглероден цикъл, с цел да работи по противоположния метод, употребявайки резултата, с цел да намерим повода за изгубването посредством статистика, като му дадохме единствено минималната предварителна информация, защото работеше за съответен резултат. В последна сметка няма значение какво мислим или какво сме мислили преди - моделът ни демонстрира по какъв начин сме стигнали до това умозаключение през всичко, което виждаме в геоложките записи. “

По едно изумително съвпадане, изригванията, които произвели „ Kапаните на Декан “, почнали към 300 000 години преди удара на Чиксулуб и траяли два пъти по-дълго по-късно.

Въпреки че компютрите отбелязали спад в биологичната интензивност след удара за прекомерно къс интервал от време, с цел да бъде от вулканизъм, те също по този начин показали, че климатичните промени, нужни за всеобщото изгубване, евентуално са били провокирани единствено от „ Капаните на Декан “.

„ Нашият модел работи с данните без значение и без пристрастията, които един човек би имал, с цел да дефинира количеството въглероден диоксид и серен диоксид, нужни за предизвикателство на климатичните и въглеродните цикли, които виждаме в геоложките записи. Тези количества се оказват в сходство с това, което чакаме да забележим в излъчванията от „ Капаните на Декан “, сподели Келър.

С други думи, с множеството динозаври може би е било свършено и без метеорита.

Друг е въпросът дали резултатът от Кокс и Келър ще получи по-широко приемане. „ Досега хората в нашата област са били по-очаровани от новостта на метода, в сравнение с от заключението, до което стигнахме “, сподели Кокс. Същият способ може да се употребява за проучване на други интервали от историята на Земята, както и нейното настояще.



Кокс и Келър заключават, че метеоритът е съдействал релативно малко за настъпилата смяна в равнищата на въглерод и сяра в атмосферата, които повлияли на климата, само че признават, че ударът може да е нарушил хранителната мрежа по други способи.

Има някаква подигравка в това AI да управлява спор за всеобщо изгубване. Според едно изследване метеоритите и супервулканите са измежду най-големите закани за човечеството, само че не по-малко рисков е и AI. Може би изкуственият разсъдък ще избере вулканите за собствен съдружник.

Изследването е оповестено в.

По темата
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР