Доменикали: Верстапен трябва да види голямата картина
Макс Верстапен получи отговор от ръководителя на Формула 1 Стефано Доменикали, който го прикани да огледа на нещата в по-широк проект, като в същото време му даде и заричане, обвързвано с техническите правила.
Нидерландският водач е изключително изострен в рецензиите си към новите механически правила в спорта, които влязоха в действие за сезон 2026. По време на уикенда за Гран При на Япония, където приключи осми, Верстапен ги дефинира като „ антисъстезателни “ и като „ Формула Е на стероиди “. Той даже загатна, че би могъл да напусне спорта поради несъгласието си с измененията.
Какво е споделил Верстапен на Ламбиазе, когато е схванал, че си потегля?
В момента текат диалози сред ФИА, Формула 1 и тимовете по време на априлската пауза, с цел да се обсъдят възможни корекции в правилника преди завръщането на пистата в Маями. В този подтекст Доменикали даде обещание, че в никакъв случай няма да подхожда „ конфронтационно “ в полемиките и подсети на Верстапен да види „ огромната картина “.
„ Познавате ме, почитам доста Макс. Говоря постоянно с него и, несъмнено, той има много изрично мнение - съобщи Доменикали пред motorsport.com. - Трябва да си спомним за какво вкарваме тези правила. В противоположен случай пропущаме отправната точка, а в случай че стартираш по средата на надпреварата, изпускаш началото. Така стоят нещата и считам, че някои от доводите му са основателни, по тази причина сме тук, с цел да ги изправим дружно.
Какви промени в разпоредбите във Формула 1 предлага ФИА?
„ Мисля, че той ще разбере, че има r по-голяма картина. Мога да одобрявам или да не одобрявам избрани неща, или да ги одобрявам повече или по-малко. Но в прочут смисъл всеки би трябвало да разбере, че има избрани аргументи зад всичко това. Когато се пишеха тези правила, позицията на автомобилните компании беше, че хибридните системи са супер значими и би трябвало да има повече електрическа сила.
„ Добре е, че той упорства за нещо, и ние казахме, че в случай че има подобен напън, можем да го създадем по верния метод, на верния конгрес, тъй като това е природата на нашия спорт “, добави шефът на Формула 1.
Майкъл Маси е станал " изкупителна жертва " след абсурда в Абу Даби през 2021
„ Никога няма да бъда конфронтационен. Това не е моят жанр и в последна сметка не носи изгода на никого.
„ Спортът е по-голям от всеки един от нас. От всеки. И това е нещо, което всички би трябвало да помнят. Всички значи всички, без изключение.
„ Спортът е в своята 76-а година. Виждал съм мениджъри, водачи, фантастични инженери, примадони – всевъзможни. Но спортът е постоянен, гледа напред и това е, което споделям.
Оливър Беарман упрекна Франко Колапинто за злополуката в Япония
„ Никога няма да направя нещо в ущърб на спорта, тъй като имам вяра, че с моя опит знам по какъв начин да заобикалям клопки, които може да донесат медийно внимание, само че не са положителни за средносрочните и дълготрайните цели “, приключи Доменикали.
Нидерландският водач е изключително изострен в рецензиите си към новите механически правила в спорта, които влязоха в действие за сезон 2026. По време на уикенда за Гран При на Япония, където приключи осми, Верстапен ги дефинира като „ антисъстезателни “ и като „ Формула Е на стероиди “. Той даже загатна, че би могъл да напусне спорта поради несъгласието си с измененията.
В момента текат диалози сред ФИА, Формула 1 и тимовете по време на априлската пауза, с цел да се обсъдят възможни корекции в правилника преди завръщането на пистата в Маями. В този подтекст Доменикали даде обещание, че в никакъв случай няма да подхожда „ конфронтационно “ в полемиките и подсети на Верстапен да види „ огромната картина “.
„ Познавате ме, почитам доста Макс. Говоря постоянно с него и, несъмнено, той има много изрично мнение - съобщи Доменикали пред motorsport.com. - Трябва да си спомним за какво вкарваме тези правила. В противоположен случай пропущаме отправната точка, а в случай че стартираш по средата на надпреварата, изпускаш началото. Така стоят нещата и считам, че някои от доводите му са основателни, по тази причина сме тук, с цел да ги изправим дружно.
„ Мисля, че той ще разбере, че има r по-голяма картина. Мога да одобрявам или да не одобрявам избрани неща, или да ги одобрявам повече или по-малко. Но в прочут смисъл всеки би трябвало да разбере, че има избрани аргументи зад всичко това. Когато се пишеха тези правила, позицията на автомобилните компании беше, че хибридните системи са супер значими и би трябвало да има повече електрическа сила.
„ Добре е, че той упорства за нещо, и ние казахме, че в случай че има подобен напън, можем да го създадем по верния метод, на верния конгрес, тъй като това е природата на нашия спорт “, добави шефът на Формула 1.
„ Никога няма да бъда конфронтационен. Това не е моят жанр и в последна сметка не носи изгода на никого.
„ Спортът е по-голям от всеки един от нас. От всеки. И това е нещо, което всички би трябвало да помнят. Всички значи всички, без изключение.
„ Спортът е в своята 76-а година. Виждал съм мениджъри, водачи, фантастични инженери, примадони – всевъзможни. Но спортът е постоянен, гледа напред и това е, което споделям.
„ Никога няма да направя нещо в ущърб на спорта, тъй като имам вяра, че с моя опит знам по какъв начин да заобикалям клопки, които може да донесат медийно внимание, само че не са положителни за средносрочните и дълготрайните цели “, приключи Доменикали.
Източник: sportal.bg
КОМЕНТАРИ




