Любопитно Рискови шофьори ли са българите Проучването SDIndex представлява обобщена

...
Любопитно Рискови шофьори ли са българите Проучването SDIndex представлява обобщена
Коментари Харесай

Рискови шофьори ли са българите

Любопитно Рискови водачи ли са българите Проучването SDIndex съставлява систематизирана самокритика на държанието и реакциите на водачите на пътя в рутинни и рискови обстановки  Александра Грамова 22 май 2019, 13:25  Рискови водачи ли са българите Източник: Thinkstock/Guliver
т през днешния ден публично започва новото издание на SDIndex (Safe Drive Index/Индекс за безвредно шофиране) – първото по рода си проучване, което пресмята годен народен показател на рисковете в държанието на водачите в България. Това стана ясно на особено събитие, което събра организаторитe, екипа, сътрудниците и представители на медиите за показване на тазгодишния план.

SDIndex съставлява систематизирана самокритика на държанието и реакциите на водачите на пътя в рутинни и рискови обстановки, представителна за българските водачи на възраст сред 18 и 75 година на национално равнище. През 2019 година данните за проучването ще бъдат събирани напълно онлайн и всички искащи водачи могат да се включат, попълвайки въпросника (достъпен на уеб страницата на плана www.sdindex.bg). По този метод уредниците от SDI Застрахователен брокер се надяват, че ще получат по-голям брой отговори и по-висока надеждност на резултатите.

Българският водач е безапелационен в мнението си, че кара безвредно – стойността на SDIndex за 2018 година на национално равнище е 89.6 и е близка до максимума на скалата – това е главният извод от проучването. Водачите с показател за безвредно шофиране под 74 (214 хиляди души, 9% от всички дейни водачи) са с високорисково държание и затова с максимален риск да попаднат в тежко пътно-транспортно произшествие. Това се дължи на обстоятелството, че те позволяват и трите съществени неточности, присъщи за българските водачи – нападателно шофиране, ниска централизация и занемаряване на рестриктивните мерки за скорост. Агресивното шофиране обаче е характерността, която се отнася за тях в най-голяма степен.

През 2018 година SDIndex сподели, че превишаването на разрешената скорост, определяно като “неволно”, бе най-разпространеното рисково деяние измежду българските водачи на леки и лекотоварни коли 71% от запитаните 1000 водачи тогава дадоха отговор, че това им се е случило най-малко един път за последните 12 месеца. Резултатите демонстрираха също, че българските водачи считат, че те самите заобикалят рисковете по пътищата, само че търсят отговорност от останалите участници в придвижването.

Тази година SDIndex има и нови детайли, най-важният от които е специфичен модул за проучване на рисковете измежду водачите на камиони и рейсове – нужда, разпозната в миналогодишното издание на изследването. Актуализиран е и въпросникът, адресиран към водачите на леки и лекотоварни коли.

„ Най-важното, когато приказваме за проблемите на пътната сигурност, е да преглеждаме тематиката в нейната целокупност и да проучваме всички детайли дружно – водачи, транспортни средства, инфраструктура “, акцентира Малина Крумова. Тя поздрави уредниците, че за втора поредна година организират националното допитване и заяви, че сега държавната организация прави сложен разбор на положението на пътната сигурност в страната. „ Ние сме естествени сътрудници и аз ще се веселя да продължим това наше стратегическо съдействие, тъй като измежду най-важните неща, когато приказваме за пътна сигурност, е напъните на държавния, неправителствения бранш и на обществено виновните компании, да бъдат подчинени на една обща цел “, сподели още ръководителят на държавната организация.

Партньорите на плана - Министерство на вътрешните работи, Министерство на превоза, осведомителните технологии и известията и Държавната организация „ Безопасност на придвижването по пътищата “, дадоха висока оценка за напъните от страна на SDI брокер и целия екип на плана и се сплотиха към визията, че информацията и анализът на данните от SDIndex 2018 e добра насочна точка за плануваните промени в законодателството и практическите ограничения, ориентирани към възстановяване на пътната сигурност в България. В безспорни стойности, през 2018 година починалите и ранените (611/8466 души1) по българските пътища са по-малко спрямо 2017 година (682/8680 души), само че страната ни остава на предпоследно място по пътна сигурност в Европейски Съюз, изпреварвайки единствено Румъния.
 Абонирайте се и прочетете първи " Непубликувано " и преглед на деня за 2 мин. АБОНИРАЙ съдебна експертиза Редактор: Александра Грамова шофиране опасности SDIndex
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР