Летище Пловдив излиза на концесия през февруари 2026 година
Летище Пловдив ще бъде препоръчано на концесия през февруари 2026 година. Това заяви вицепремиерът и транспортен министър Гроздан Караджов по време на полемика в града. Той акцентира, че многократните опити страната да го развие не са дали резултат и даже изплащането на заплати е затруднено, по тази причина кабинетът чака интерес от вложители, които да развият аеропорта както за пътнически, по този начин и за карго действия.
Караджов показа и проекти за нова жп линия сред гара Пловдив и летището – част от програмата „ Транспортна съгласуваност “, с планувано планиране през идната година. Линията ще обезпечава бърз шатъл до аеропорта, а при потребност ще обслужва и товарни транспорти, като една от нововъведенията е потреблението на влакове на акумулатори.
Вицепремиерът очерта и огромните инфраструктурни и цифрови планове в Южна България – рационализация на жп линии в стратегическия кулоар Черно море – Егейско море – Балтийско море, нови съглашения с Гърция и Румъния за коридори север–юг, в това число създаване на два нови моста над Дунав. Той разгласи и огромна инвестиция в оптична съгласуваност и 5G покритие в дребните обитаеми места на областите Пловдив, Смолян, Пазарджик и Хасково, която ще доближи до над 120 000 души.




