Летенето изисква създаване на подемна сила, а за целта е

...
Летенето изисква създаване на подемна сила, а за целта е
Коментари Харесай

Колко най-високо може да лети едно насекомо?

Летенето изисква основаване на подемна мощ, а за задачата е належащо да има въздух най-малко с известна плътност; а колкото по-високо се качваме, толкоз по-малка става тя. Това ни накара да се запитаме каква е най-високата височина, на която може да лети едно насекомо?

Отговорът е разграничен на две елементи: най-високата, на която сме откривали летящо насекомо, и най-високата, на която сме потвърдили, че едно насекомо теоретично може да лети; в края на краищата, това, че една пчела не желае да изкачи Еверест, не значи, че не би могла да хвърчи там.

 Aglais urticae MHNT CUT 2013 3 14 Cahors Dos

Aglais urticae

Световният връх на Гинес за най-високо летящо насекомо се държи от копривната пеперуда от типа Aglais urticae. Този мигриращ тип е срещан да прелита над ледника Зему в Източните Хималаи на главозамайващата височина от 5 791 метра. С този си гений съвсем биха могли да изкачат Килиманджаро.

Но има и друго насекомо, което на доктрина е способно да стигне до покрива на света.

 Bombus impatiens, f, queen, charles co (18239590966)

Bombus impetuosus

Група учени от Рилонг, Китай, улавят мъжки пчели Bombus impetuosus на височина към 3250 метра и ги вкарват в летателна камера от плексиглас. След това благодарение на ръчна помпа те контролират барометричното налягане в камерата, с цел да видят по какъв начин това ще се отрази на способността им да се носят на въздуха.

Този развой се прави на равни шпации от време, с цел да се оцени оптималната височина на полета – и по този начин се открива, че пчелите могат да летят при въздушно налягане, еквивалентно на това на височина от 9 000 метра, повече от 100 метра над върха на Еверест.

За мигриращите типове, като пеперудата нагоре, може би не е толкоз изненадващо, че могат да бъдат уловени на огромна височина, тъй като е допустимо да улесняват пътуването си с близките ветрове. Следователно, едно хранещо се с цветя животинче като скромната пчела може да е по-малко евентуален претендент за полет на такава височина, само че B. impetuosus ни споделя друго.

„ Документираното в камерата хвърчене при рискови условия допуска, че наблюденията ни в естествена височинна среда, въпреки и аеродинамично предизвикателство, не би трябвало да се преглежда като последна горна граница “, заключават създателите на проучването.

   
Източник: chr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР