Леон Панета – началник на кабинета на Белия дом при

...
Леон Панета – началник на кабинета на Белия дом при
Коментари Харесай

НАТО е в „прокси“ война с Русия, казва Леон Панета – министър на отбраната при Обама

Леон Панета – шеф на кабинета на Белия дом при Бил Клинтън и някогашен министър на защитата на Съединени американски щати и шеф на Централно разузнавателно управление на САЩ при Барак Обама, съобщи в четвъртък, че в Украйна Съединените щати са въвлечени като медиатор във войната с Русия.

„ Ние сме въвлечени в спора, това е прокси война с Русия, без значение дали го признаваме или не “, съобщи Панета. И заключи: „ Мисля, че единственият метод да се оправим с [руския президент Владимир] Путин сега е да се натоварим двойно, което значи да предоставяме толкоз военна помощ, колкото е належащо. Начинът за реализиране на задачата е, почтено казано, да влезем и да убиваме руснаци. “

Панета направи изказването си ден, откакто президентът на Съединени американски щати Джо Байдън разгласи даването на още въоръжение за 1 милиард $ на Украйна, в допълнение към предоставените към този момент оръжия за 2,5 милиарда $ от 2014 година до момента. Байдън разгласи, че Украйна ще получи 9000 противобронени системи, 800 зенитни системи, 7000 стрелкови оръжия и 20 милиона патрона и муниции.

Според оценките на Съединени американски щати, 7000 съветски военнослужещи са били убити в Украйна до момента или един от всеки 28 бойци, участващи в спора. Руската войска напредва постепенно в Украйна, не е съумяла да получи надзор над нито един от огромните градове в боевете, продължаващи един месец. Масовите доставки на оръжие на украинската войска от страна на НАТО явно оказват въздействие върху хода на войната.

В сряда министерството на защитата на Словакия, членка на НАТО, предложи да изпрати в Украйна зенитно оръжие С-300 с огромен обхват на деяние. Руският външен министър Сергей Лавров съобщи, че Москва няма да разреши доставката на оръжейната система: „ Ясно казахме, че всеки товар, който се придвижва към украинската територия, за който считаме, че носи оръжие, правомерно е да бъде погубен. “

Коментарите на Лавров ускоряват заплахите „ прокси “ спора в Украйна да прерасне в директна война сред Русия и членовете на НАТО, която може да провокира пълномащабна война, по силата на член 5 от Договора за НАТО.

Тази седмица Съединени американски щати разположиха две батареи с ракети Patriot на границата с Полша. В четвъртък министърът на защитата на Обединеното кралство Бен Уолъс разгласи, че Обединеното кралство ще разположи и противовъздушна система със междинен обхват на деяние в Полша.

На фона на слуховете, че Украйна и Русия са покрай дипломатическо съглашение за преустановяване на спора, в четвъртък Съединени американски щати споделиха ясно, че няма да одобряват дипломатическо решение. Според държавния секретар Антони Блинкен: „ Действията, които виждаме, че Русия подхваща всеки ден, безусловно всяка минута от деня, са в цялостен контрастност с всевъзможни съществени дипломатически старания за преустановяване на войната. “

Заключението му е: „ Имаме мощното чувство за това, какво би могла да направи Русия по-нататък… Вярваме, че Москва може да приготвя потребление на химическо оръжие и по-късно подправено да упрекна Украйна, с цел да оправдае ескалацията на офанзивите си. “

Междувременно Съединени американски щати наливат оръжия в европейските си съдружници. „ Европейските държавни управления се обърнаха към държавното управление на Съединени американски щати и подизпълнителите на защитата със описи за оръжия, в това число дронове, ракети и противоракетна защита, защото съветската инвазия в Украйна подтиква подновяването на търсене на американско оръжие “, заяви Ройтерс.

Германия всеобщо купува оръжия, като изоставя всички ограничавания, наложени на армията ѝ след ужасяващите закононарушения по време на Втората международна война. Страната разгласи проекти за закупуване на 35 бойни самолета F-35 от Съединени американски щати, а Ройтерс оповестява, че Берлин също обмисля закупуването на американска система за противоракетна защита. Полша възнамерява да закупи дронове-комбайни от Съединени американски щати.

Ройтерс заяви също за „ скок в продажбите на всички типове оръжия след началото на нашествието на 24 февруари, който е повишил акциите на Lockheed с 8,3%, а акциите на Raytheon с 3,9%. “

Конфликтът дава подтик на така и така огромната американска търговия с оръжие. Тази седмица Стокхолмският интернационален институт за проучване на мира разгласява годишния си отчет за световната търговия с оръжие, заключвайки, че Съединени американски щати са най-големият експортьор на оръжие в света.

Списание Forbes разяснява: „ За петте години от 2017 до 2021 година на Съединени американски щати се падат 39% от главните доставки на оръжия в международен мащаб, над два пъти повече от продажбите на Русия и съвсем 10 пъти повече от оръжията, които Китай доставя на своите клиенти. Освен това Съединени американски щати имат доста повече клиенти – 103 страни, или повече от половината от държавите-членки на Организация на обединените нации. “

В изискванията на големи количества оръжия наливани в дейния и кървясъл спор, се ускоряват и предизвестията за пълномащабна война, наред с неприкрити претенции за ескалация до ръба на пропастта. „ Така стартира Третата международна война “, съобщи колумнистът на New York Times Брет Стивънс. Той споделя това не като искане за деескалация, а за по-агресивна военна интервенция на Съединени американски щати в спора.

Стивънс написа: „ Отказът за налагане на зона, неразрешена за полети в Украйна, може да бъде оневинен, тъй като надвишава рисковете, които страните от НАТО са подготвени да понасят. Но концепцията, че с това може да стартира Трета международна война подценява историята и е сигнал за уязвимост. Американците се биеха със руски водачи, настоящи под китайско или севернокорейско прикритие в Корейската война (1950-1953), без да взривят света. Нашето гласно омерзение към борбата е покана, а не възпиращ фактор против съветска ескалация. “

Тази седмица Мартин Уолф от Financial Times предизвести: „ Надеждата за мирни връзки избледнява. Вместо това имаме война на Русия против Украйна, закани от нуклеарен Армагедон, мобилизиран запад, съюз на автокрации, невиждани стопански наказания и голям енергиен и хранителен потрес. Никой не знае какво ще се случи. Но знаем, че това навежда на злополука. “

Уолф заключава: „ Войната на Русия против Украйна промени картата на нашия свят. Продължителната стагфлация наподобява неизбежна, с огромни евентуални неблагополучия върху финансовите пазари. В дълготраен проект евентуална е появяването на два блока с дълбоки разцепления сред тях, както и ускоряващо се превръщане на глобализацията и жертване на бизнес ползи в интерес на геополитиката. Дори нуклеарна война, уви, е допустима.”

Въпреки предизвестията, има претенции за по-нататъшна ескалация на Съединени американски щати. The Hill заяви за „ възходящ брой конгресмени, които притискат администрацията на Байдън да извърши настояването на Киев за повече самолети. “

Хил прибавя: „ Дискусията преодоля рутината на партизанското разделяне във Вашингтон, изправяйки Белия дом освен против републиканците, само че и против някои от най-близките съдружници на президента Байдън в Демократическата партия. “

Има и индикации, че спорът придобива все по-глобални измерения. На среща с китайския президент Си Дзинпин в петък, Байдън изиска Китай да се ангажира да не дава „ материална поддръжка на Русия “ и заплаши с „ последици “, в случай че Китай откаже да даде такова заричане.

Си, от своя страна, осъди реакцията на Съединени американски щати по въпроса за войната, заявявайки: „ Мащабните и безразборни наказания единствено биха предиздвикали хората да страдат. Ако още повече ескалират, те биха могли да провокират съществени рецесии в световната стопанска система и търговията, финансите, енергетиката, храните и промишлените вериги и веригите за доставки, осакатявайки към този момент изнемогващата международна стопанска система и причинявайки невъзвратими загуби. “

Сенаторът републиканец Марко Рубио съобщи, че „ Китай е съизвършител във войната на Русия против Украйна “, настоявайки „ Си и ККП да платят цената. “

Според Матю Потинджър – член на Съвета за национална сигурност на администрацията на Тръмп, спорът, който избухна с съветската инвазия в Украйна, е „ парещ залп за започване на студена война, изправяща Вашингтон и неговите съдружници “ против Русия и Китай. „ Това, което би трябвало да създадем, е неотложно да удвоим разноските си за защита. “

Превод: доктор Радко Ханджиев
Източник: pogled.info

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР