Кирил Петков пак излъга. Лежала ли е баба му в Белене?
Лежала ли е в действителност бабата на Кирил Петков в мъжкия лагер Белене?
В деня, когато почитаме паметта на жертвите на комунистическия режим и 80 години от смъртните присъди на Народния съд, някогашният министър председател Кирил Петков написа, че на този ден се сеща постоянно за неговата баба, Райна Петкова, и за хилядите хора, които са минали по нейния път, само че не са имали шанса да оцелеят.
„ Когато карат баба ми да стане помощник на Държавна сигурност, с цел да бъде осведомител за нейните родственици, свързани с Никола Петков, тя споделя: „ Няма да работя за вашата работа, освен за вашата, за никоя. Ще покажа, че съм почтена българка с моя почтен труд. “ Изпращат я в Белене като ги транспортират с шлепове по Дунава, както тя ми е разказвала и след това я реалокират в трудовия лагер в с. „ Ножарево “. Години по-късно с неспокойствие чета в нейното досие следния отчет на вербуващия Държавна сигурност офицер, когато им отхвърля да бъде клеветник: „ На срещата пристигна и се яви с одеяло и различен багаж - подготвена да я изпратят в пандиза. “ Тя оцелява в трудовия лагер. Връща се да работи като операционна сестра в ИСУЛ и до края на живота си остава горда, че не са я пречупили да бъде клеветник против личните си родственици, с цената на целия риск в едни от най-мракобесните години “, гласи версията на Петкови за случилото се.
Реално в концлагера на остров Белене не е имало дами. Жените са били въдворявани в лагера до с. Скравена. Не е и ясно по какъв начин наказана по политически аргументи след това бива взета в ИСУЛ.
Антон Тодоров обаче напомня, че архивите са запазили напълно друга история. „ Киро с „ Оня прякор “ отново е пуснал доскоро пост за баба си, която била сякаш в „ Белене “. Добре де, може ли да е такова „ погрешно дърво “ този човек. Ето я истината за Кировата баба - няма нищо общо с фантазиите му “, написа той и споделя остаряла публикация по тематиката с бабата.
Breaking.bg споделя, че бабата на експремиера в действителност е лежала в комунистически лагер, само че не по политически аргументи. Райна Тодорова Петкова е работила като здравна сестра. При операция, обвързвана с слагането на лекарствени банки на дете, което е било признато в болничното заведение, където тя е работила, Райна Петкова обърква банките и в резултат на грешката детето се утежнява и след това умира.
Това се случва през първата половина на 50-те години на предишния век. Започва следствие на събитията по този тежък случай, в хода на което Държавна сигурност създава бабата на Кирил Петков по Дело за оперативна разработка (дело за оперативна разработка). Райна Петкова в началото се съгласява да стане част от сътрудническия уред, само че след това отхвърля, като декларира, че избира да влезе в пандиза.
Осъдена е и изпратена в Трудово-възпитателно общежитие (трудово-възпитателно общежитие) в Ножарево, Силистренско, където излежава по-малко от година. Никога не е била в концлагера Белене, нито пък е била репресирана за политически убеждения или позиции.