Критериите за присъединяване към Шенген бяха покрити от България още

...
Критериите за присъединяване към Шенген бяха покрити от България още
Коментари Харесай

Гълъб Донев: Последиците от неприемане на България в Шенген може да се окажат сериозни не само за нашата страна, а и за ЕС като цяло

Критериите за присъединение към Шенген бяха покрити от България още през 2011 година и това е добре известно на всички участници в шенгенското пространство. Това сподели министър председателят Гълъб Донев пред публицисти след срещата в Министерски съвет с вицепремиера и министър на външните работи Иван Демерджиев, министъра на външните работи Николай Милков и министъра на правораздаването Крум Зарков във връзка решението на Нидерландия да наложи несъгласие за приемането на страната ни в Шенген, съобщи " Фокус “.

Бяха осъществени две инспекции от Европейска комисия по самодейност на България и Румъния, с присъединяване на заинтригувани страни членки от Европейски Съюз, добави Донев. " Проверките бяха фокусирани върху осъществяването на техническите критерии. Областите, обект на инспекциите, включиха издаването на визи, правосъдното съдействие по издаване на визи и обстановката с миграция, като и двете инспекции приключиха с позитивни отчети за България. В допълнение обособена инспекция извърши посолството за Австрия в София, резултатът също е позитивен. Резултатите от тези инспекции за следващ път изрично потвърдиха, че България покрива всички критерии за участие в Шенген. Със страдание мога да кажа, макар отправената покана, Нидерланпдия избра да не вземе присъединяване в тези инспекции. Изразените от премиера на Нидерландия запаси освен звучат повече от неубедително, само че и се опровергават от заключенията на Европейска комисия, опонират на позициите на всички страни членки и на мнението на Екологичен потенциал. Въпреки, че върховенството на закона не е част от шенгенските критерии, във връзка със загрижеността, изразявано от страните членки по върховенството на закона в България, следва да се подсети че още през 2019 година Европейска комисия излезе с ясно мнение, че България е покрила 6-те съществени критерии по Механизма за съдействие и инспекция и не се постанова правенето на нови отчети “.

" Независимо от това по самодейност на България от страна на Европейска комисия бе направена спомагателна оценка съгласно критериите на Механизма за съдействие и инспекция. В резултат Европейска комисия удостовери позитивното си мнение. Тя сподели че и след 21019 България е осъщесвила в допълнение прогрес в областта на върховенството на закона “, добави министър председателят.

Приетата от Народното събрание на 17 ноември т. година декларация за присъединение на България към шенгенското пространство, която отразява общонационалния темперамент е още една гаранция за осъществяване на поетите задължения от България, безапелационен е Донев. " В последните седмици президентът и държавното управление реализираха доста дейна външнополитическа активност и в границите на европейските институции, и посредством директни контакти, за да срещнат сътрудниците. Бяха извършени диалози на най-високо равнище от президента Радев – с Урсула фон дер Лайен, Марк Рюте, Нехамер, Вандербелен. По линия на държавното управление господин Иван Демерджиев, господин Николай Милков и господин Крум Зарков взеха присъединяване в чуване пред комисиите по външна политика, правораздаване и вътрешни работи на нидерланския парламент. “

Въпреки нашите старания, ясната позиция на Европейска комисия, както и доказателствата от инспекциите на сътрудниците ни, на този стадий негативните позиции на премиера на Нидерландия и на канцлера на Австрия остават непроменени, добави министър-председателят. " Повече от явно е, че тези позиции са подбудени повече от вътрешнополитически съображения, в сравнение с от използването на шенгенските правила от страна на България “.

" Подобна обстановка буди надълбоко отчаяние у нас, само че освен, безапелационен е Донев. " Това внася разделяне и в Съюза. Заедно с това поражда подозрение за използването на двойни стандарти изключително от страна на държавното управление на Нидерландия. Отчитаме, че в отбрана на своята позиция, канцлерът на Австрия се базира на дефекти при действие на шенгенската система като цяло, които не могат да бъдат отговорност на българската страна, до момента в който министър председателят на Нидерландия прибягва до недостойни внушения, които в България надали ще бъде забравена скоро. Дългът пред тримата гранични служители на реда, които починаха, охранявайки външните граници на Европейски Съюз, няма да го разреши. “

Последиците от неприемане на България в Шенген може да се окажат съществени освен за нашата страна, а и за Европейски Съюз като цяло, съобщи Донев. " Окончателно решение по отношение на приемането на България, Румъния и Хърватия в Шенген следва да бъде взето на 8 и 9 декември. Правителството ще има подготвеност за ответни ограничения, мощно се надявам да не бъдем изправени пред сходна нужда. Вярваме, че разсъдъкът в държавите-членки ще надделее и решението ще бъде взето само на основа техническите индикатори, които са били покрити от България още преди 11 година “

" България не се е отказала от Шенген, разполагаме с още 3 дни, в които няма да пестим старания в търсене на поддръжка за преосмисляне на позицията на Нидерландия и Австрия, съобщи министър председателят. " Темата за присъединение на България към Шенгенското пространство се трансформира в приоритет “.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР