Който е твърде нисък, не може да следва: жените под

...
Който е твърде нисък, не може да следва: жените под
Коментари Харесай

Във Виетнам: Ниските хора нямат право да следват

Който е прекомерно невисок, не може да следва: дамите под 1,58 м и мъжете под 1,65 м нямат право да следват мениджмънт във Висшата школа за бизнес към Националния университет в Ханой, Виетнам, написа. Защо е този чудноват асортимент?

Критериите за банкет през 2024 година предвиждаха дамите под 1,58 м и мъжете под 1,65 м да нямат право да следват във Висшата школа, заяви виетнамският уебсайт Tuoi Tre.

Заради последвалата вълна от рецензии Министерството на образованието подреди на университета да преразгледа условията си за банкет. В резултат тези критерии останаха годни единствено за една компетентност - мениджмънт и сигурност.

За връзката сред растежа и самочувствието

HSB оправдава своите критерии за подбор с събитието, че университетът образова бъдещи управителни фрагменти и топмениджъри за публичния и частния бранш. В тази сфера, аргументира по-нататък висшето образователно заведение, роля играе освен професионалната, само че и физическата склонност. Ръстът бил решителен фактор, изключително когато става дума за управнически качества и самочувствие.

Но има ли въобще връзка сред растежа и самочувствието? Все отново Наполеон е бил висок 1,66 м, китайският лидер Дън Сяопин - 1,57 м, а Ленин - 1,60.

Германската психоложка Андреа Абеле-Брем мощно се съмнява в позитивния отговор на този въпрос.  " Връзка има, само че тя е незначителна и много нееднозначна ", споделя експертката и изяснява, че това е потвърдено от редица проучвания, извършени в САЩ, Европа и Източна Азия.
Екстремните отклонения от средностатистическите индикатори - т.е., твърде високият или твърде ниският растеж, могат да повлияят на самочувствието, сочат въпросните проучвания. Когато обаче растежът е към междинните стойности, резултат на практика няма.

Какво е " обикновено "

Но какви са междинните индикатори за Виетнам? При жените междинният растеж е 1,56 м, а при мъжете - 1,68. Данните са от 2019-2020 година, а техен източник е Виетнамският институт по прехраната. Всеки, който се разграничава от общоприетите стойности с няколко сантиметра надолу или нагоре, е считан за " обикновено " висок според статистическите правила.

Проверка на Дъждовни води въз основа на данните от Източна Азия откри, че там допустимото общоприетоо отклоняване от междинното е 5,74 см при дамите и 6,73 см при мъжете. Тоест, всички хора, които попадат в тази група, се водят със средностатистически растеж.
Пренесено по отношение на Виетнам, това би означавало, че " обикновено " високите дами са с растеж сред 1,50 и 1,62 м, а " обикновено " високите мъже са сред 1,61 и 1,75 м. Следователно с решението си Националният университет в Ханой лишава една забележителна част от популацията на Виетнам от опцията да следва.

Според психоложката Андреа Абеле-Брем изводът може да бъде единствено един: " Ако HSB фактически вкарва сходна рестрикция, това определено е дискриминация, която съгласно мен е изцяло неприемлива ".

По-високите хора печелят по-добре

Редица интернационалните изследвания показват една друга взаимовръзка - по-високите хора печелят повече пари. Същевременно обаче е еднопосочно потвърдено, че няма връзка сред растежа и компетентността .

Въпреки това мнозина вярват, че по-високите хора имат повече успех в живота. Психоложката Андреа Абеле-Брем назовава това характерен стандарт. В случая този стереотип обвързва височината с компетентността и триумфа, което в действителност не е правилно. Но оттова не следва, че стандартите не дават отражение - те оказват въздействие, само че това тяхно въздействие се подхранва точно от стереотипа, а не от обстоятелства. Казано иначе: високите хора печелят повече просто тъй като доста хора неправилно считат, че високите хора са по-компетентни.

Задача на университетите е да просвещават и да се борят срещу стандартите, уверена е психоложката Абеле-Брем. Затова съгласно нея критериите за банкет в HSB, отнасящи се до растежа на претендентите, влизат в несъгласие със същинската цел на висшето образователно заведение - да образова студенти, които се управляват от разсъдъка и науката.

Всеки миг е значим! Последвайте ни в и  с цел да сте в крайник с тематиките на деня
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР