С помощта на Китай: Белград се превръща в град на тотален контрол
Кой шпионира сръбските жители и какво общо има Китай с това?
Емил Василев 12:02 | 03.01.2025 0 Сподели Сръбски жители стачкуват против неприятното ръководство на страната и корупцията, ноември 2024 годинаНай-четени
IT НовиниДаниел Десподов - 10:30 | 02.01.2025Напълно е допустимо високоразвитите цивилизации да са неразличими от природата
ХардуерДаниел Десподов - 13:54 | 31.12.2024Двигателят на пробния свръхзвуков аероплан X-59 мина сполучливо статичните проби
IT НовиниДаниел Десподов - 14:52 | 02.01.2025Опитът на Русия да създаде игрови конзоли даде непредвидени резултати
Емил Василевhttps://www.kaldata.com/На 25 август 2000 година в столицата на Сърбия, Белград се случва тъмно събитие: изчезва Иван Стамболич, някогашен президент на Социалистическа република Сърбия. Тялото му е открито едвам през 2019 година, на 80 километра от мястото на изгубването му, а поръчителите на убийството заобикалят наказване. Историята се трансформира в знак на неспособността на страната да обезпечи правдивост за жертвите на режима.
Години по-късно обстановката в Сърбия остава сходна. Съвременните технологии предоставиха на управляващите нови принадлежности за надзор – шпионските стратегии „ Pegasus “ и „ Predator “. Граждански деятели и опозиционни политици все по-често стават жертви на цифрово наблюдаване, проведено от страната посредством медиатори. Шпионските системи разрешават освен да се следят дейностите на опозиционерите, само че и да се оказва напън върху публицисти, съдии и деятели.
Китайската поддръжка за концепцията на Белград за интелигентни градове също изигра основна роля в основаването на системата за тотално наблюдаване. В сръбската столица са конфигурирани повече от 8000 камери с биометрично различаване на лица, което беше остро разкритикувано от правозащитниците.
Въпреки формалното битие на закони, регулиращи обработката на биометрични данни, действителният надзор остава в ръцете на сръбското Министерство на вътрешните работи, което разрешава на технологията да заобикаля законовите ограничавания. Китайските компании Huawei, Hikvision и други са доставили съоръжение за наблюдаване, което разрешава на Пекин да ускори въздействието си на Балканите. Оборудването е закупено посредством съмнителни схеми, а данните се употребяват за потушаване на митинги и наблюдаване на опозицията.
През 2023 година потреблението на шпионски програмен продукт още веднъж е в центъра на вниманието. Активисти и интернационалните организации потвърдиха, че гражданското общество е било атакувано посредством софтуера Pegasus. Протестите, свързани с корупцията и нещастието на автогарата в Нови Сад още веднъж изостриха публичното неодобрение. Използването на шпионски програмен продукт за следене на протестиращи и публицисти беше още една причина за всеобщи демонстрации, които обгърнаха университети в огромните градове в страната.
Използването на модерни технологии за наблюдаване в Сърбия акцентира сложния баланс сред гарантирането на сигурността и отбраната на гражданските права. Широкомащабното цифрово наблюдаване поражда опасения по отношение на въздействието му върху неприкосновеността на персоналния живот и демократичните процеси. Продължаващите митинги в Сърбия демонстрират желанието на жителите за бистрота и отчетност, само че въпросът дали тези технологии са съвместими с правилата на правовата страна и правораздаването остава открит.