Космонавтът подчерта, че Илон Мъск е събрал екип от млади

...
Космонавтът подчерта, че Илон Мъск е събрал екип от млади
Коментари Харесай

Най-опитният руски космонавт Генадий Падалка: екипът на СпейсЕкс напомня на този на Корольов

Космонавтът акцентира, че Илон Мъск е събрал екип от млади експерти: “Аз помня през 2012-та година, когато посрещахме първия галактически транспортен съд “Драгън ” на борда на МКС, в действително време излъчваха неговия център за ръководство. Там се намираше екип от млади експерти на възраст сред 25 и 45 години с фанастични хрумвания и планове. Напомни ми на времената на Сергей Павлович Корольов, под неговото управление е имало тъкмо подобен екип от инженери, които не са се бояли да творят, да поемат опасности и отговорности ”.

Конкретно за Мъск, Падалка счита, че “той мечтае и слага цели, които не постоянно са достижими, само че човек би трябвало да се стреми към тях. И измежду останалите неща той основава конкуренция за мнозина. Дори и в границите на неговата компания, да вземем за пример, при плана “Старшип ”, има два екипа – единият е в Тексас, а другият – във Флорида. За основата на плана “Старшип ” ще служат най-напредничавият транспортен съд и най-мощната тежкотоварна ракета. Работи се както е било в миналото в Съюз на съветските социалистически републики, когато е имало няколко екипа, когато е имало конкуренция. Дали е била здрава или не, е различен въпрос – само че е имало такава ”. 

Относно упадъка на съветската космонавтика, космонавтът счита, че стагнацията е почнала още при започване на века. “Има няколко аргументи. Първо, това е софтуерното закъснение. Руският сегмент на МКС е издигнат съгласно технологиите на 80-те години. Перспективните от наша позиция модули МЛМ “Наука ” и Научно-енергетическия модул към момента се намират на Земята, а те трябваше да бъдат в състава на нашия сегмент още през 2008-2009 година. Добре направеният и благонадежден, само че от дълго време стар транспортен съд “Союз ”, минава през безкрайни модернизации ”.

Втората причина по думите на Падалка е “неефективното и нецелевото асимилиране на бюджета и комерсиалните средства в бранша ”. “Третата причина е неналичието на квалифицирани експерти. Топ управлението в задграничните галактически организации и компании като предписание се състои от експерти с чудесно инженерно-техническо обучение, представители на научната общественост, експерти по приложна физика. Някога по този начин е било и в нашите конструкторски бюра през 60-те и 70-те години, когато са се управлявали от превъзходни конструктори като Корольов, Глушко, Челомей ”, безапелационен е космонавтът. 

Цялостната оценка на Падалка за Русия е тежка: “Ние към момента летим на това, което е наследено от Съюз на съветските социалистически републики. Не сме основали нищо ново, говоря единствено за пилотираната космонавтика. Не можем да се хвалим със “Союз ”, той е достижение на поколението на галактическите първопроходци. Но нашето потомство не съумя да сътвори нищо сходно. Останали са ни единствено концепциите и фантазиите. Ние сме в режима на очакване на някакво знамение, само че чудесата няма да дойдат ”. 

Източници: РИА Новости 1, 2

Източник: cosmos.1.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР