Космическият телескоп Джеймс Уеб“ засне десетки обекти с размерите на

...
Космическият телескоп Джеймс Уеб“ засне десетки обекти с размерите на
Коментари Харесай

„Джеймс Уеб“ откри мистериозни обекти, които могат да доведат  до създаването нова астрономическа категория

Космическият телескоп „ Джеймс Уеб “ снима десетки обекти с размерите на планета като Юпитер, които се движат свободно, без да обикалят към звезда.

Те са открити в мъглявината Орион и могат да доведат до основаването на нова астрономическа категория.

Учените прибавят, че новооткритите обекти наподобява се движат по двойки. Наречени са двоични обекти с масата на Юпитер – или в резюме Jumbos (Jupiter-mass binary objects).

Обектите са прекомерно дребни, с цел да бъдат категоризирани като звезди, само че опонират и на разбиранията за планети.

Откритието е в прорез със съществуващите теории за образуването на звезди и планети, съгласно които не би трябвало да е допустимо обекти като Юпитер да се образуват в облаците от газ и прахуляк, намиращи се в мъглявините.

Наблюденията са направени след получени данни от наземни телескопи, който загатват за съществуването на мистериозния клас обекти, споделя проф. Марк Маккохрийн, старши консултант по просвета и проучвания в Европейската галактическа организация.

„ Търсихме тези доста дребни обекти и ги намерихме. Те са толкоз дребни, колкото е Юпитер, даже на половина, носят се свободно, не са привлечени от гравитацията на някоя звезда “, сподели той. „ Физиката споделя, че толкоз дребни обекти не би трябвало да съществуват. “

Проведените разбори разкриват още нещо любопитно – макар че механически не са планети, в атмосферата им има метан.

Предполага се, че Jumbos са на възраст към 1 милион години – бебета в астрономически проект, а температурата на повърхността им доближава почти 1000 градуса по Целзий.

Без звезда, към която да обикалят, те бързо ще се охладят. Това значи, че за къс интервал от време изискванията на тях ще бъдат подобаващи за развиването на живот. След това, обаче, температурите ще паднат извънредно внезапно, отбелязва Guardian.

Тъй като са газови колоси, на повърхността им няма по какъв начин да има вода в течно положение. Това значи, че развиването на живот е на процедура невероятно.

Наблюденията се концентрират върху мъглявината Орион. Наблюдавана с невъоръжено око, тя наподобява на звезда, намираща се в така наречен „ Меч на Орион “. Намира се на 1344 светлинни години от нас и е най-близкият до Земята район на формиране на солидни звезди.

В най-новите изображения тя наподобява като небесен шедьовър, с въртящи се облаци от прахуляк и газ, детонации и звездни лъчи.

Новите открития са доста сложни за пояснение, защото по-голямата част от мистериозните обекти са в двойки.

„ Как може два обекта да бъдат изхвърлени (от орбитата на една звезда) в безредно взаимоотношение и по-късно още веднъж да се привлекат един към различен “, пита проф. Маккогрийн.

Някои учени не изключват опцията сходни двойни обекти да не са били видяни до момента, тъй като не е имало задоволително мощен телескоп.
Източник: boulevardbulgaria.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР