Космическият телескоп Джеймс Уеб“ на НАСА откри за първи път

...
Космическият телескоп Джеймс Уеб“ на НАСА откри за първи път
Коментари Харесай

„Джеймс Уеб“ откри въглероден диоксид на най-голямата луна на Плутон

Космическият телескоп „ Джеймс Уеб “ на НАСА откри за първи път следи от въглероден диоксид и водороден пероксид на повърхността на Харон, сателит на Плутон с размери към половината от планетата, съобщи АП.  

Предишни проучвания, в това число прелитането на сондата на НАСА „ Ню Хърайзънс “ („ Нови хоризонти “) през 2015 година, разкриха, че повърхността на най-големия сателит на Плутон е покрита с воден лед. Но учените не можеха да разпознават химичните съединения, които са невидими при избрани дължини на вълните в инфрачервения диапазон, до момента в който не се появи телескопът „ Джеймс Уеб “, с цел да запълни празнините.

„ Има доста следи от химични съединения, които другояче не бихме могли да забележим “, споделя Карли Хаует, академик от плана „ Ню Хърайзънс “, която не е взела участие в новото проучване. То е оповестено във вторник в списание Nature Communications.

Плутон, планета джудже, и неговите луни се намират в далечните околности на Слънчевата система в зона, известна като Пояса на Кайпер. Освен воден лед, на Харон по-рано бяха открити амоняк и органични съединения. Както Плутон, по този начин и Харон се намират на повече от 4,83 милиарда километра от Слънцето и евентуално са прекомерно студени, с цел да поддържат живот.

Учените считат, че водородният пероксид може да е зародил от радиацията, която влияе на водните молекули на повърхността на Харон. Въглеродният диоксид може да е изхвърлен на повърхността след удари, споделя съавторът на проучването Силвия Протопапа от Югозападния проучвателен институт.

Новото изобретение е от основно значение за проучване на метода, по който се е появил Харон, и може да помогне на учените да схванат състава на други далечни луни и планети.


 

FaceBookTwitterPinterest
Източник: tribune.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР