Конституционният съд образува второ дело за конституционната реформа. Този път

...
Конституционният съд образува второ дело за конституционната реформа. Този път
Коментари Харесай

Конституционният съд образува второ дело за промените в Конституцията

Конституционният съд образува второ дело за конституционната промяна. Този път настояването е на 48 депутати от " Възраждане " и " ИТН ". Първото дело беше формирано откакто президентът оспорва измененията в Конституцията, признати преди Нова година от конституционното болшинство в Народното събрание, съобщи Българска национална телевизия.

За докладчици и по двете каузи са избрани председателката на съда Павлина Панова, Соня Янкулова и Мариана Карагьозова-Финкова.

Най-вероятно, тъй като се нападна еднакъв законопроект и двете претенции на практика се припокриват. Разликата е, че президентът нападна част от наредбите, а в настояването на " Възраждане " и Има Такъв Народ се нападат безусловно всички промени на главния закон, които бяха признати през декември.

Може да се допусне, че откакто Конституционният съд се произнесе по допустимостта на двете каузи и дефинира заинтригуваните страни ще ги сплоти в едно общо дело.

Трябва да се означи, че докладчиците по делото са тези, които ще работят по него и ще предложат решение на сътрудниците си, а те са подбрани доста деликатно.

Две от съдийките - Павлина Панова и Соня Янкулова, са изпратени в Конституционния съд от общото заседание на съдиите във Върховен касационен съд и Върховен административен съд, а третата - Мариана Карагьозова-Финкова, е от президентската квота, само че е назначена от президента Росен Плевнелиев през 2015 година.

Трудно може да се предвижда какъв брой време е належащо на съда, с цел да вземе решение. В момента в Конституционния съд има общо 10 каузи. 8 са позволени, а тези две следва да бъдат прегледани на първо време по допустимост. Ако се одобри, че са възможни, ще би трябвало да се дефинират заинтригуваните страни.

А по конституционно дело №2, това по настояването на " Възраждане " и Има Такъв Народ, евентуалните заинтригувани страни са доста - Народното събрание, Висшият правосъден съвет, Инспекторатът към Висш съдебен съвет, Върховен касационен съд и Върховен административен съд, основният прокурор, шефът на Националното разследване, президентът и Министерският съвет.

Освен мнения от заинтригуваните страни Конституционният съд сигурно ще желае и експертни мнения от академичната общественост, конституционалисти, неправителствени организации. Едва по-късно докладчиците по делото ще стартират да пишат решението. Това ще отнеме не по-малко от 6 месеца, а може и даже година. /БГНЕС
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР