Комуникацията с Република България в определен период бе сведена до

...
Комуникацията с Република България в определен период бе сведена до
Коментари Харесай

Ковачевски: Има ретроградни сили, искат да пречат при намиране на решение с България

Комуникацията с Република България в избран интервал бе сведена до връзка сред пропагандисти, които създаваха публично мнение, преобладаващо в медиите, което градеше съмнение сред страните, само че и сред жителите на двете страни, съобщи нощес в изявление за Алсат министър председателят на Република Северна Македония Димитър Ковачевски, заяви МИА.

След образуването на двете държавни управления в Северна Македония и в България и след визитата на българския министър председател Кирил Петков в Скопие бе контрактувано да се отвори нова страница в диалозите, съобщи Ковачевски.

И аз, и ръководителят на българското държавно управление, и членовете на държавното управление бяхме водени от това да отворим разговор, който ще върне позитивната атмосфера, само че ние осъзнавахме, че незабавно ще се появят ретроградни сили, които ще гледат да попречват този развой. Тези сили, които ги има и в едната, и в другата страна, основават на този проблем своето политическо битие. Тъй като в случай че не съществува казусът, те не могат да съществуват като политическа парадигма, това сме го имали в предишното, съобщи Ковачевски, като добави, че още със започването на диалозите са били отворени тематики и подхванати провокации за да не се стигне до решение.

Според премиера на Северна Македония болшинството от жителите и в двете страни желаят да бъде открито решение, защото, както той сподели, Република Северна Македония заслужава дата за договаряния с Европейски Съюз.

Ако желаете да решите отворен проблем, би трябвало да разговаряте. Не може единствено с обвинявания, както бе през миналия интервал. Това би трябвало да бъде връзка, в която може да се видят изгодите от двете страни и да се върне доверието сред тях, сподели Ковачевски.

Той добави, че има разнообразни въпроси, които би трябвало да бъдат решени сред двете страни, с цел да бъде позволен разногласието.

Ще забележим какво е задоволително за двете страни, това решение, което ще бъде задоволително за двете страни, ще бъде споделено с институциите на двете страни и с тези, които би трябвало да взимат решения, решението би трябвало да се базира на европейските полезности и на уважаване на жителите на двете страни и уважаване на достолепието, посочи министър председателят Ковачевски.

Според него съществува опция двата процеса - интеграцията на Северна Македония и договарянията да се водят паралелно.

Аз откровено се надявам, че те могат да вървят паралелно, само че това зависи от контракта, който ще бъде реализиран, в случай че бъде реализиран. Аз съм за бързо решение, ние би трябвало да стартираме по-бързо договарянията, само че не съм за прибързани решения, сподели Ковачевски.

По думите му това, което е било контрактувано на взаимното съвещание в София, към този момент се извършва.

Освен тези въпроси там присъстваше и Историческата комисия, която работи въз основа на своя методология, в нея вземат участие не политици, а историци, която е управлявана от двама професори по история от двете страни, които обществено акцентираха, че ще ускорят работата на комисията и че тази работа ще бъде с забележими резултати, при което упованията бяха, че историческите въпроси би трябвало да бъдат мост към бъдещето, а не да бъдат нещо, което основава разкол и това е нещо, което всички чакат, посочи Ковачевски.

Той акцентира, че с България въобще не се водят диалози по главните въпроси, които засягат македонския народ.

Това значи, че езикът на страната и идентичността по всички основи на македонския народ въобще не са предмет на диалози с Република България, сподели Ковачевски, добавяйки, че когато става въпрос за включване на други общности в границите на конституцията, това е развой, който самите общности, които живеят в тази страна, могат да изискат, сподели Ковачевски.

Това, съгласно него, става въз основа на конституционни промени и е развой, който продължава по-дълго, в който са включени доста институции, в това число и държавното управление, и Народното събрание, и президентът.

И посредством един по-широк спор, защото се включват и специалисти, когато се вършат конституционни промени, това може да се отвори като въпрос и по-късно посредством спор и обикновено болшинство от две трети в Народното събрание, би трябвало да се стигне до такова решение. Същевременно това е искане, което би трябвало да произлезе от жителите, които живеят в тази страна, заключи Ковачевски.

По неговото мнение всеки развой, който продължава прекомерно дълго, може да повлияе отрицателно на поддръжката на жителите, само че за благополучие, както той акцентира, изследванията на публичното мнение в страната удостоверяват, че болшинството от жителите има вяра в европейското бъдеще на страната.

Също по този начин и партиите, които са част от обединението, споделят мнението, че единственият път на нашата страна е интеграцията в Европейски Съюз, сподели Ковачевски, изразявайки вяра, че и опозицията ще покаже градивно мнение. Той посочи, че няма да правят отстъпка от устрема за започване на договаряния с Европейски Съюз, само че уточни, че в никакъв случай не се обвързва с дати.

Източник БТА
Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР