Компромисът се изготвя с участието на всички останали докладчици в

...
Компромисът се изготвя с участието на всички останали докладчици в
Коментари Харесай

Илхан Кючюк: Текстовете от доклада за РСМ няма да бъдат гласувани анблок, а индивидуално

" Компромисът се изготвя с присъединяване на всички останали докладчици в сянка. Аз съм един от хората, който има мнение. Но аз съм един от тези 7, които вземат решение. Аз не отстранявам нищо. Аз установявам като докладчик, че компромис 18 няма политическата поддръжка и не може да бъде гласуван накуп. Всички текстове ще бъдат гласувани самостоятелно. Евродепутатите ще решат на 27 юни какво желаят да видят в отчета ".

Това съобщи за БНР българският евродепутат от Движение за права и свободи Илхан Кючюк, който е докладчик за напредъка на РСМ по пътя ѝ към участие в Европейския съюз. Евродепутатът уточни, че е изработил 22 компромисни текста, като 21 от тях се утвърждават от другите евродепутати.

" Аз не съм индивидът, който взима химикала и стартира да написа отчет за напредъка на Северна Македония. Този отчет се основава на задълбочени методически разбори на Европейска комисия, след което се изготвя политическа резолюция. По 1 текст няма единодушие с останалите политически групи. Аз няма какво друго да направя, с изключение на да заявя назад на сътрудниците, че компромисният текст, който съм направил, защото не дава отговор на техните упования, мога да им предложа само и единствено да гласоподават всеки един текст настрана. Текстовете не са отпаднали, не съм отдръпнал нищо. Те ще бъдат гласувани на 27-ми в Комисията по външна политика. Те няма да бъдат гласувани накуп, каквото беше моето в началото предложение, а ще бъдат гласувани самостоятелно - текст по текст, и ще се види каква поддръжка има за всеки от препоръчаните текстове ", посочи Кючюк.

" Включително за моя текст, където се приканва Северна Македония да включи българи, черногорци и хървати. Идеята, че аз съм отстъпил от моето лично виждане, от това, което години наред съм защитавал, а точно, че македонското общество би трябвало да бъде мултикултурно, мултиетническо, уважаващо разликите. Има доста текстове, които са моят принос за това езикът на омразата и всички провокации и опити и дейности за принуждение върху хора, които се дефинират като българи, да бъдат наказани в отчета. Тези текстове намират необятна поддръжка ", акцентира той.

Кючюк уточни, че проблематичният текст е за двустранните въпроси и има по-голям обсег от концепцията за регистриране на българите в Конституцията на РСМ:

" Това не е крайният стадий на приемането на отчета. Той би трябвало да бъде гласуван в Комисията по външна политика, след което пленарната зала би трябвало да даде свое мнение по него. Предстои и огромното гласоподаване в пленарна зала. Това е механически въпрос, който се работи в Комисията по външна политика ".

По думите на евродепутата измерителят за човешки права и свободи е най-хубавият метод да напредваме в връзките ни с РСМ:

" Ще упорствам, даже да отпаднат тези текстове като компромисни, настрана за пленарна зала да бъде вписан текст, който споделя, че българи, хървати, черногорци, евентуално ще допълня още няколко групи, да бъдат вписани в преамбюла на Конституцията на Северна Македония ".
Източник: eurocom.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР