Комисията за защита на потребителите (КЗП) е предявила в съда

...
Комисията за защита на потребителите (КЗП) е предявила в съда
Коментари Харесай

КЗП е завела 10 колективни иска срещу фирми за бързи кредити

Комисията за отбрана на потребителите (КЗП) е предявила в съда 10 групови желае против компании за бързи заеми поради това, че не са се съобразили с предписанията за премахване на неравноправни клаузи в договорите със своите клиенти. По три от тези искове Софийски градски съд към този момент е образувал каузи. Предстои комисията да предяви още 4 групови желае.

Това заяви министърът на стопанската система Петър Дилов в Народното събрание в отговор на депутатско запитване. 

Министър Дилов осведоми, че през последното тримесечие на 2024 година КЗП е проверила 357 контракта с общи условия на разнообразни компании за бързи заеми, в които е разкрила 1147 неравноправни клаузи във щета на потребителите.

Комисията е направила наставления за премахване или поправяне на тези клаузи в 14 дневен период. В 85% от случаите компаниите за бързи заеми са изпълнили предписанията, а за тези, които не са се съобразили с рекомендациите, са заведени групови искове, заяви икономическият министър.

" Комисията не разполага с пълномощия да разгласи тези клаузи за оскъдни и да ги анулира. Това, което може да направи, е да заведе каузи ", сподели Дилов.

Наскоро от КЗП оповестиха, че откритите неравноправни клаузи са добре замаскирани в договорите, които подписват компаниите за бързи заеми с потребителите. Най-често нарушаванията са непълна и подвеждаща информация във формулярите, с които се кандидатства, начисляване на разнообразни и прекалено високи такси, които водят до надвишаване на законовите ограничавания за лихвите и ГПР, тежки неустойки за просрочия, в това число повреждане на контракти и оповестяване на предварителна дължимост и др.

От КЗП отхвърлят да посочат фирмите-нарушители, като показват, че това може да бъде сторено от съда след образуването на правосъдните производства. 

Преди седмица от дейностите на КЗП се оплакаха от Асоциацията за отговорно небанково кредитиране (АОНК), в която членуват една дузина компании за бързи заеми при над 120 опериращи на пазара. От АОНК упрекнаха КЗП в популистки дейности против легалните участници на пазара, до момента в който делът на незаконните се разраства. 

Припомняме, че стартът на инспекциите на компаниите за бързи заеми от страна на КЗП след многочислени тъжби бе разгласен още преди две години. Реално обаче работата е свършена през втората половина на 2024 година, откакто се смени управлението на комисия и отпред застана Мария Филипова.

Според браншовата асоциация  „ ръководителят на КЗП внася безпорядък в потребителското кредитиране “ и „ работи против легалния бизнес, отваряйки пространство за лихвари и полузаконни практики “. „ Наблюдаваме цялостно недоумение на нашата промишленост и дейности на регулатора, търсещи само евтина известност, а не решение на проблеми “, показват от АОНК. Те акцентират други проблеми в бранша като заблуждаващата реклама, отдаването на „ лицензи чартърен “ и оказването на напън против кредитополучателите. 

От асоциацията даже акцентират, че КЗП оказва напън против небанковите кредитни компании и изисква от компаниите, които действат на ярко, корекции, които или са несъществени, или опонират на законодателството на Република България.

„ Разбирам недоволството, че на някои хора не им харесва да се придържат към закона, само че ще им се наложи да привикват, че годините на заобикаляне на закона с прикрити като неустойки хонорари за отбягване на тавана на ГПР завършиха “, отговори ръководителят на КЗП Мария Филипова.

По сходен метод тя бе упрекната в популизъм и непросветеност и от мобилните оператори, след КЗП наложи възбрана за едностранно повдигане на цените и изиска Комисията за контролиране на известията да лишават лицензите на трите огромни телекома за постоянно тъпчене на законодателството за отбрана на потребителите. Административният съд в София анулира възбраната на КЗП, а КРС разгласи, че няма аргументи за лишаване на лицензи.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР