Сезнзационно! Откриха невиждана част от Библията, учени я прочетоха и онемяха
Сезнзационно! Откриха невиждана част от Библията, учени я прочетоха и онемяха.
Близо 1500-годишен раздел от Библията е бил открит по време на скорошно изследване, според учени.
Екипът употребява ултравиолетова снимка, с цел да откри скритата глава, която е била под удивителните три пласта текст в античен ръкопис, съхраняван във Ватикана. Публикувано в списанието New Testament Studies, проучването допуска, че тази глава е един от най-ранните преводи на Евангелията.
Това изобретение дава нов взор върху ново пояснение на Матей, глава 12 в Новия завет и е приветствано като предлагащо „ неповторим вход “ към ранната фаза на прекопирване, опазване и разпространяване на писменото слово на Евангелията сред поколенията.
Изследователите също подозират, че този откъс е единственото оживяло парче от четвърти ръкопис, който свидетелства за остарялата сирийска версия на Библията.
Новооткритият раздел акцентира вариациите в информацията, съдържаща се в другите преводи.
Например, истинската гръцка версия на Матей, глава 12, стих 1 гласи: „ По това време Исус минаваше през нивите в събота; и учениците Му огладняха и започнаха да берат житните класове и да ядат “.
В сирийския превод обаче се споделя: „ …започнаха да берат житни класове, да ги търкат в ръцете си и да ги ядат “, оповестява Express.
Въпреки ограничавания брой датирани ръкописи от този интервал “, споделиха специалистите:
„ Сравнението с датирани сирийски ръкописи ни разрешава да стесним вероятната времева рамка до първата половина на шести век “. През тази ера в района е имало дефицит на пергаментова хартия, което е довело до повторна приложимост на страници посредством заличаване на по-ранен древен текст – развой, прочут като палимпсест.
Доскоро се знаеше, че единствено два ръкописа съдържат този старосирийски превод – единият се съхранява в Британската библиотека в Лондон, а другият е открит в манастира „ Св. Екатерина “ на планината Синай, изясни доктор Григори Кесел от Австрийската академия на науките.
Източник: Тереграф
Още вести четете в: Живот За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News