Комисията по промишленост, изследвания и енергетика в Европейския парламент (ЕП)

...
Комисията по промишленост, изследвания и енергетика в Европейския парламент (ЕП)
Коментари Харесай

Енергийната комисия в ЕП прие доклада за АЕЦ „Козлодуй“ на Петър Курумбашев

Комисията по индустрия, проучвания и енергетика в Европейския парламент (ЕП) одобри с огромно болшинство отчета за извеждане от употреба на нуклеарните мощности в АЕЦ „ Козлодуй “ в България и АЕЦ „ Бохунице “ в Словакия, по който главен докладчик е евродепутатът Петър Курумбашев, осведомят представители от неговия екип.

След редица извършени договаряния, водени от Курумбашев, енергийната комисия на Народното събрание реализира компромис – най-малко, а не най-много 50% от средствата, както оферираше Европейската комисия (ЕК), нужни за извеждането от употреба на нуклеарните реактори, да бъдат предоставени от Европейския съюз (ЕС).

Комисията поддържа и предлагането на Курумбашев средствата да следват практиката на предходната стратегия, в която България получи 60% от нужните средства от Европейски Съюз.

„ По моя самодейност беше признато и допълнение, което ясно демонстрира, че тези реактори са били прибързано затворени – изключително що се отнася до блок III и IV на АЕЦ „ Козлодуй “, които и до през днешния ден можеше да работят и да създават, при цена 100 лева на мегаватчас, електрическа енергия за към 400 млн. евро годишно. “, съобщи евродепутатът, като добави: „ Едно е, в случай че приказваме за суверенно решение, взето от суверенни страни. В нашия случай, обаче, приказваме за изискване, сложено от Европейския съюз, който по това време се състоеше от 15 страни членки. “

Програмите „ Козлодуй “ и „ Бохунице “ са основани в подтекста на договарянията за присъединение към Европейски Съюз на България и Словакия.

Настоящото предложение е продължение на уговорката на Съюза да даде финансова поддръжка на страните членки при извеждане от употреба, надлежно на блокове 1-4 на АЕЦ " Козлодуй " и на атомната електроцентрала " Бохунице " в Словакия.

В актуалното предложение за програмата „ Козлодуй “ са отделени 63 млн. евро. За програмата „ Бохунице “ са планувани 55 млн. евро, а за програмата на Съвместния проучвателен център (JRC) за извеждане от употреба и ръководство на отпадъците са отделени оставащите 348 млн. евро.

По самодейност на Петър Курумбашев енергийната комисия гласоподава и текстове, които разрешават да бъде употребена експертизата на трети страни в процеса на извеждане от употреба, както и да бъдат споделяни информация и знания с други страни членки на Европейски Съюз.

„ Радвам се, че съумях да убедя сътрудниците си да бъде отхвърлено предлагането за затваряне на нуклеарните мощности в Европа “, сподели още Курумбашев.

Оттук нататък следва Екологичен потенциал да гласоподава в пленарна зала точките, отнасящи се до идващия бюджет на Европейски Съюз, въз основата на които ще бъдат отделени средствата за България и Словакия. /investor.bg
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР