Комисия по външна политика в парламента изготви обща декларация във

...
Комисия по външна политика в парламента изготви обща декларация във
Коментари Харесай

Комисията по външна политика с обща декларация срещу обидите на Северна Македония

Комисия по външна политика в Народното събрание изготви обща декларация във връзка систематичното и методично разрушение на разговора сред Република Северна Македония и Република България и провокативни и обидни изказвания по отношение на България от страна на ръководещите политически фактори в Република Северна Македония.

Заявлението, импортирано от " Възраждане ", е признато с цялостно болшинство от 14 гласа " за " с леки корекции, стана ясно от изявление на ръководителя на комисията Бойко Борисов от ГЕРБ. Борисов свика съвещанието, на което бе направен текстът към декларацията. 

" След полемиката намерихме безспорен консенсус. Направихме леки промени в преамбюла и " Възраждане " се отхвърлиха от четвърта, пета, шеста и седма точка, а точка едно, две и три безусловно съответстват с Договора за добросъседство и със стратегическите ни проекти в Европейския съюз. Тази декларация незабавно ще бъде превърната в отчет и той ще бъде импортиран в пленарна зала още през днешния ден. Всички партии сме единни, когато се касае междусъседството на двете страни ", съобщи Борисов след съвещанието, което беше закрито. 

Първите три точки в декларацията, импортирана от " Възраждане " на 20 септември, е посочено следното:

1. Заявява политическо желание и блян за дотъкмяване на построяването на Паневропейски Коридор VIII от българска страна и приканва държавното управление на Република Северна Македония да подходи отговорно и добросъвестно във всички поети задължения и договорености за навременно създаване на секторите от трасето на Трансевропейски Коридор VI на нейна територия.

2. Настоява за възобновяване на прекъснатият от страна на РСМ положителен разговор и прекъсване на антибългарската акция и провокативни изказвания по отношение на България в РСМ.

3. Потвърждава волята на българската страна и институции по отношение на организирането на взаимни празнувания на общи исторически събития и персони поради богатата обща история на двете страни. Изразява огорчение по отношение на отричането на общата история на РСМ и България от страна на членове на Правителството на Северна Македония, което съставлява непосредствено нарушаване на Договора за другарство, добросъседство и съдействие сред Република България и Република Северна Македония от 2017 година

След закритото съвещание " Възраждане " се отхвърлят от последните четири точки: 

4. Призовава Европейски Съюз и Европейска комисия да извърнат внимание и да порицаят обидните квалификации на македонският вицепремиер и министър на превоза Александър Николоски, с които той назовава българите „ недостойни " ; „ мизерни и „ нецивилизовани ", българските политици - „ маргинали " и „ корумпирани ".

5. Укорява систематичното нарушение на дипломатическата нравственос и звук от страна на PCM.

6. Подчертава, че макар признатото френско предложение, съществува заплаха преговорният развой по разширение на Европейски Съюз още веднъж да бъде в застой заради едностранно несъблюдение на поетите задължения и периоди от страна на РСМ. Преодоляването на забавянето на договарянията за присъединение към Европейски Съюз зависи напълно от напъните на РСМ.

7. Настоява за точно преразглеждане на всички аспекти по отношение на възможното обособяване на Албания от РСМ в преговорния развой за участие в Европейски Съюз. Очевидно е, че едно такова обособяване би ускорило участието на Албания и би асъдействало за по-бързата ѝ евроинтеграция. Същевременно, то би осигурило на РСМ опция да избегне ескалиране на политическото напрежение заради потребност от договаряне на скоростта на Албания. Счита, че е в полза на РСМ е да ѝ бъде обещано нужното време, с цел да се откри политическа воля за нужните конституционни и други промени.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР