Колко лидери на леви партии в България са нужни, за

...
Колко лидери на леви партии в България са нужни, за
Коментари Харесай

21 нюанса червено

Колко водачи на леви партии в България са нужни, с цел да сменят една крушка?

Ако политиката ни беше анекдот, отговорът щеше да е: най-малко 21. Без да броим Ваня Григорова.

21 са обединенията, които влизат в цели шест предизборни обединения за вота на 9 юни. Тоталното алено разединение се случва на фона на прогресивния отливна леви и русофилски гласове към " Възраждане ".

Колкото по-чести са парламентарните избори, толкоз по-необяснима става тактиката вляво. А резултатът може да се мери обективно: в случай че през 2017 година Българска социалистическа партия съумя да вкара 80 депутати в Народното събрание, групата на Корнелия Нинова спадна до 23 души в последния парламент.

И опитите не престават.

Ето по какъв начин наподобява " менюто ", от което хората със социалистически хрумвания в България ще могат да избират.



Нищо не е същото в Българска социалистическа партия, откогато Сергей Станишев влезе в коалиция с Движение за права и свободи през 2013 година и срина гласовете на партията с цели 46% до малко над половин милион гласа. Предсрочните избори след успеха на Румен Радев бяха единственият случай, в който Българска социалистическа партия съумя да си върне старите позиции.

Оттогава Корнелия Нинова има единствено една задача - да овладее вредите, до момента в който гони и " знаковите " фрагменти от времето на Тройната коалиция, и младите лица като Крум Зарков, кмета на Перник Станислав Владимиров или Иван Таков в София.

През 2014 година когато ръководител на партията към момента беше Михаил Миков, Българска социалистическа партия се яви на избори в коалиция с още 12 партии - от комунисти и социалдемократи, до земеделци и " Евророма ".

10 години по-късно Българска социалистическа партия работи единствено с два политически клуба - " Екогласност " на Емил Георгиев и ПК " Тракия ", обвързван с Красимир Премянов.



Ваня Григорова е общото кратно сред най-малко 4 от 6-те обединения в този лист. Амбицията ѝ да ги поведе в обща листа за парламентарните избори на 9 юни обаче катастрофира шумно в послендия миг.

Според Костадин Паскалев ( " Левицата " ) - казусът е бил желанието на Григорова " да взима еднолични решения във връзка с политиката, целите и кадровото застраховане на представителството " при възможен съюз.

Григорова няма лична политическа партия, а без партийна регистрация няма присъединяване в избори - оттова пристигна и решението да работи с Мая Манолова ( " Изправи се, БГ " ).

Това, което ги сплотява, са кметските избори в София - и двете направиха мощни (макар и без победа) акции през 2019 и 2023, само че благодарение на структурите на БСП-София и против много неуверени противници.

Манолова има опит като народен представител още от времето, в което беше член на Българска социалистическа партия. С " Изправи се, мутри вън " с Татяна Дончева, Мария Капон, Арман Бабикян и Николай Хаджигенов съумя да вкара своя парламентарна група, само че към този момент 3 години стои отвън централната политика.

А през това време пази Паметника на руската войска.



Всички от лицата на " Левицата " са някогашни фрагменти на Българска социалистическа партия, напуснали (или принудени да напуснат) поради споровете си с управлението - Сергей Станишев или Корнелия Нинова.

Тук са и хора, които нямат лична политическа мощ, само че и не се отхвърлят от кариерата си в политиката - като някогашния кмет на Благоевград Костадин Паскалев, някогашния ръководител на Народно събрание Михаил Миков, някогашния народен представител Валери Жаблянов и съпредседателката на инициативния комитет за втория мандат на Румен Радев Цветеслава Гълъбова.

2014 беше най-силната година на АБВ, когато освен влезе в Народното събрание, само че и стана част от ръководещото болшинство на ГЕРБ. Въпреки практическото нулиране към 2021-2022, фрагменти на АБВ започнаха да се появяват на непредвидени позиции - като Любомира Ганчева, шеф на кабинета на Росен Христов в служебното Министерство на енергетиката.

Бившият консултант на Георги Първанов - Георги Димитров - е брат на досегашния външен министър в служебния кабинет на Димитър Главчев Стефан Димитров.

е " сянка " на съветския дипломат Елеонора Митрофанова на всяка нейна обществена демонстрация, а наскоро на конгрес, проведен от партията на Путин " Единна Русия ".



И като стана дума за Путин - Николай Малинов не се е отказал от изборите даже с висящото дело за шпионаж и глобите по закона " Магнитски " на Съединени американски щати.

" Русофилите " на Малинов са се коалирали с цели три комунистически партии за вота на 9 юни под проруската " легенда " за неутралитет.

По-странна композиция беше единствено така наречен " Ляв съюз за чиста и свята република " от лятото на 2021 година, в която Малинов беше решил да нападна Народното събрание дружно с не какъв да е, а Жан Виденов.



Александър Томов е минал през Българска социалистическа партия, а партийните му планове от 90-те насам са към този момент забравените Гражданско обединяване за републиката, ДАР, Българска евролевица. Сред някогашните му съпартийци са хора като Андрей Райчев, Росен Карадимов, Елена Поптодорова.

През 2023 година Томов не участваше в обединението зад Ваня Григорова, а самичък реши да се кандидатира за кмет и получи " олимпийските " 638 гласа.

Сега се е събрал с така наречен ОБТ Български лейбъристи, основани от починалия синдикалист Кръстьо Петков и партия на име " Родолюбие 2000 ". Единственият случай, в който " Родолюбие 2000 " влизат в осведомителните архиви, е през 2001. Тогава те вършат опит да оспорят пред съда регистрацията на Национална движение „Симеон Втори" за изборите, когато Царят още нямаше партийна регистрация и ползваше тази на Партията на българските дами и " Движение Оборище ".



През 2014 година Велизар Енчев влезе в Народното събрание през листите на Патриотичния фронт, единствено с цел да се отдели като самостоятелен след по-малко от 2 месца. През 2019 година Корнелия Нинова го направи водещ в партийната си телевизия, а през 2021 - и и кандидат-депутат с водачески позиции в интервала, в който тя се надяваше да притегли червено-националистически електорат.

Днес партията на Енчев " Българската пролет " е в съюз с групировка на име " КОЙ - Компетентност, отговорност и истина ", която на последните избори през април 2023 година се явяваше под името " Вън от Европейски Съюз и НАТО " дружно с хора като Пламен Пасков.

Досега " КОЙ " са се явявали на избори с всевъзможни сътрудници - от Зелената партия и " Българската левица " до ССД на Стефан Софиянски и Съюза на комунистите в България (под заглавието " Гражданите от митинга " през 2021).

Шестте обединения са единствено част от общо 33 участници, позволени от ЦИК на парламентарните и европейските избори на 9 юни. Засега единствено " Атака " на Волен Сидеров не съумя да събере най-малко 2500 подписа, с цел да се записва.
Източник: boulevardbulgaria.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР