От колко сън наистина имаме нужда?
Колко е значимо качеството на съня?
От какъв брой спокоен сън в действителност се нуждаем? Колко часа би трябвало да почиваме дневно? Истината е, че актуалният темп на живот е лишил тези привички на сън, които подсигуряват положително здраве. Каним ви да продължите да четете и да намерите отговори на тези и други въпроси.
Колко същински спокоен сън в действителност е нужен? Всъщност поговорката „ Ще дремя когато умра ” е известна, защото доста хора считат, че това е загуба на време. Какво споделят обаче специалистите? Колко би трябвало да спим съгласно науката?
Ще се изненадате да научите научната присъда по отношение на това от колко отмора се нуждаем, с цел да останем здрави и продуктивни.
Често хората неправилно отсрочват часовете за сън, с цел да работят, учат или спортуват. Те са уверени, че могат да бъдат по продуктивни, в случай че употребяват времето си за отмора по този метод. Вярно е обаче противоположното, спането оказва голямо въздействие върху вашето здраве.
Защо е толкоз значимо да спим добре?
Има доста изгоди за здравето от задоволително сън и тялото ви благодари за това.
1. Сънят предотвратява депресията
Депресията е обвързвана със стресови хормони, като адреналин и кортизол. Освен това, няколко часа сън усилват производството на тези хормони. Отпуснатото и отпочинало тяло усилва наличието на меланин и серотонин.
2. Сънят пази от сърдечно- съдови проблеми
Тази точка е обвързвана с предходната, защото безсънието покачва равнищата на хормоните на напрежението в кръвта. На собствен ред, това води до повишение на кръвното налягане и сърдечната периодичност. В това отношение стресът се смята за рисков фактор за сърдечно- съдови болести.
3. Сънят усъвършенства паметта
Мозъкът продължава да работи до момента в който спим, защото невронните връзки не престават да роботят. Сънят се стои от няколко етапи, а невроните не престават да работят при всички тях. Краткросрочната памет се възвръща и фиксира, с цел да се трансформира в дълготрайна памет. Някой изследвания разкриват, че подремването незабавно след учене води до усъвършенствания в това отношение.
4. Спокойният сън оказва помощ за усилване на имунната система
Имунната система е друга система, която работи, до момента в който спим, тъй като се регенерира и укрепва, с цел да се бори с всички микроби и отрови, които дебнат в близост. Тоест, тялото ви може по елементарно да предотврати инфекции в случай че спите както би трябвало.
Какво се случва, когато не си доспивате?
Истината е, че когато не се спите задоволително може да има много съществени последствия за вашето здраве. Последиците са по- съществени в сравнение с можете да си предствате. Това са някой от следствията, които се случват когато не получите нужното количество сън:
- Има нараснал риск от диабет вид 2, защото неналичието на сън предизвиква нарушение на отделянето на инсулин, хормонът, който контролира кръвната захар.
- Тревожни разстройства се случват, тъй като безсънието води до струпване на стрес. Може също по този начин да развиете меланхолия.
- Можете да получите загуба на полово предпочитание, тай като нарушаванията на сънят могат да доведат до понижаване на тестостерона при мъжете ( неналичието на сън води до понижено либидо и ниско произвеждане на сперматозоиди.
- Недоспиването води до липса на централизация и проблеми с паметта.
- Намаля се мускулният напредък, изключително след 30 годишна възраст, когато е единствено 20 %, защото прекомерно малко отмора трансформира регенерацията на клетките
Колко би трябвало да спим съгласно науката
След като разполагате с тази информация към този момент знаете, че спомагателен час сън може да бъде доста потребен за вашето здраве, работа и съвсем всяка активност, с която се занимавате.
Възрастните се нуждаят от осем часа сън, а бебетата се нуждаят от 13, до момента в който юношите се нуждаят от девет.
Въпросът дали си коства да се влага цялото това време в отмора в подмяна на по здравословен живот. Лошият сън оказва сероизно въздействие върху телата ни и в случай че не вземете ограничения скоро може да бъде късно.
Инфо: https://steptohealth.com/