Коклюшът беше очакван. В САЩ в началото на 90-те години

...
Коклюшът беше очакван. В САЩ в началото на 90-те години
Коментари Харесай

Доц. Мангъров: При коклюш се скъсваш да кашляш, че чак очите ти изскачат

Коклюшът беше предстоящ. В Съединени американски щати при започване на 90-те години беше въведена безклетъчната ваксина за коклюш с високо имунизационно покритие, само че все пак години по-късно те имат зараза от коклюш. Същото се следи и у нас. Тук тази ваксина се употребява от към 15-16 години и това, което става тук не се дължи на незадоволителното ваксинално покритие. Основното е, че тази безклетъчна ваксина има един органически недостатък. Тя е основана в края на 70-те години, въведена е 10 години по-късно и едвам през 2014 година се установавя, че хората, имунизирани с нея не се разболяват, само че това не им пречи да се заразяват и да популяризират инфекцията. 

Това разяснява пред бТВ доцент Атанас Мангъров. 

Т.е. тази ваксина не основава групов имунитет и там е разковничето, акцентира той.

Не се връщаме към остарялата ваксина, тъй като е основана през 30-те години на предишния век и тя съставлява целия коклюшен бактерий, изработен на салата, който се инжектира. Тя има много странични дейности. Като се напарви, има болежка на мястото на убождане, отток, зачервяване, общо неразположение, стига се даже до гърчове, само че тя даваше доста добър имунитет върху лигавиците, което не разрешава на хората да се заразяват и популяризират инфекцията, изясни той.

Освен това тя имаше доста дълготрайно деяние - десетки години. Докато тези безклетъчни ваксини са взети единствено дейните съставки на коклюшния бактерий. Има по-малко странични дейности, само че и изветрябва доста по-бързо - за 3-4 години. Другото нещо, което бе открито едвам през 2014 година, че бабуините, които са инжектирани с тази ваксина, не се разболяват от коклюш, когато се здаразяват, само че могат да го популяризират. Едва тогава се откри този минус, уточни доцентът. 

Бях дежурен през вчерашния ден и единствено за през вчерашния ден сме приели в детското инфекциозно поделение най-малко десетина деца с коклюш, само че какво е това заболяване. Това е едно заболяване, при което човек се скъсва да кашля и му няма нищо друго. Просто кашля, та се къса. изскачат му очите и си ги намества, да не му паднат. За да влезе едно дете в болница, то би трябвало да кашля дотам, че да се задушава, да стопира да диша. Нито едно от тези, които идват, не е в такова положение. Много по-добре е да си кашля у дома, в сравнение с да идва в болничното заведение. Другото неприятно при коклюша е, че антибиотичното лекуване нито тежестта, нито продължителността на болестта. Много хора си мислят, че като пият антибиотици, ще им мина по-бързо, не е по този начин. Лечението е потребно единствено за близките - болния да не популяризира болестта измежду другите, разяснява той.

Починалите деца бяха бебета, които са недоносени новородени. Така че родителите да не си събират бебенцата с други хора, тъй като могат да ги заразят. Допреди 4-5 година съществена тематика на всички конгреси по детски заболявания беше тактиката на Кошпула. Според нея всички хора към новороденото би трябвало да се имунизират против коклюш, с цел да не го заразят, защото то е прекомерно малко за ваксина. Да, само че се оказа, че тези, които са имунизирани от новите ваксини, могат да популяризират заболяването, тъй че е безусловно безюсмислено и по този начин тази тактика беше отхвърлена, разяснява той.

Малките деца да не се събират с доста хора. Бременните е добре да се имунизират против коклюш. Новородените като навършат 2 месеца би трябвало да се имунизират оптимално бързо против коклюш, а не да се чака, посъветва той.

Това, което ние даваме при бебетата, е фенобарбитал, с цел да спят повече и да кашлят по-малко. Това не е лечебно, само че с него облекчаваме ситуацията. Тези медикаменти против кашлица в аптеката са единствено за утешение на разтревожени майки, никаква изгода няма от тях. Просто като имаш коклюш, си кашляш дълго и дълготрайно, уточни той.

 

 
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР