Когато започнете захранването към 6-месечна възраст, настава голямо приключение. Ако

...
Когато започнете захранването към 6-месечна възраст, настава голямо приключение. Ако
Коментари Харесай

Учени: Няма страшно бебетата да ядат с ръце

Когато започнете зареждането към 6-месечна възраст, настъпва огромно премеждие. Ако позволите на бебето да вземе единствено в ръчички твърда храна, седейки на столчето до вас, а не му готвите настрана пюре или каша, ще се присъедините към почитателите на зареждането с твърда храна, което в последните десетина години придобива огромна известност в доста страни, написа deti.mail.ru.

Смята се, че този тип приучаване към храненето е доста потребен за детското развитие – вземайки храна от масата с ръце, хлапето развива двигателни умения, учи се да дъвче, среща се с разнообразни усети и текстури, привиква да яде дружно с цялото семейство. Удобно е и за майката – не губи време да подготвя настрана ядене за детето, не го храни с лъжица, а обядва и вечеря дружно с него.

Само че някои родители се притесняват, че отхапвайки твърда храна с първите зъбчета, детето може да се задави. Ново проучване на експерти от Университета Суонси (Великобритания) успокоява с изказванието, че тези опасения са неоснователни.

Статията им, оповестена в Journal of Human Nutrition and Dietetics, изяснява по какъв начин са разговаряли с над хиляда майки, чиито деца сред четири месеца и една година са захранвани и разкрива те са се задавяли с храна.

Част от запитаните майки са практикували зареждане с твърда храна, част са комбинирали този способ с хранене с лъжица, а останалите са предпочитали да дохранват бебетата си с пюрета и каши.

Анализът демонстрира: няма основна разлика сред методите на хранене в множеството случаи, когато детето се е задавяло.

За да намалите риска:

- Не давайте лепкави храни, да вземем за пример огромни части самун, които са сложни за преглъщане.

- Не давайте големи порции, които могат да останат в гърлото, като части пъпеш, авокадо и узрял банан. 

- Откажете се и от храни, които децата не могат да сдъвчат добре и гълтам прекомерно огромни части, да вземем за пример нарязани ябълки или моркови. 

- Опасността се крие и в части салами, мармалад или лепкави сладкиши. 

С една дума, родителите би трябвало да са доста деликатни какво ще вземе детето от масата и ще постави в устата си и в никакъв случай да не го оставят единствено с храната, предупреждават учените.

Източник: Новите родители

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР