Когато Шарлот Бишоф ван Хемскерк е младо момиче в Холандия

...
Когато Шарлот Бишоф ван Хемскерк е младо момиче в Холандия
Коментари Харесай

Върнаха картина, задигната от нацистите, на 101-годишната ѝ собственичка

Когато Шарлот Бишоф ван Хемскерк е младо момиче в Холандия през 30-те години на предишния век, фамилията й има картина от холандски занаятчия, окачена на стената на фамилния им дом. По-късно обаче нацистите отмъкват тази картина по време на Втората международна война… Но в този момент тя най-сетне се връща при Шарлот.

„ Тази картина доста ни липсваше на всички, тъй като беше част от всекидневието ни. Тя е толкоз красива и ловко нарисувана, с фината си композиция от цветове върху прелестното палто и изражението на лицето на гледащия, което го демонстрира като великодушен човек, впечатляващ мъж. “

 Zelfportret Caspar Netscher - Rijksmuseum SK-A-2666

Автопортрет на художника Каспар Нешер

Според The ​​Guardian, картината „ Портрет на Стивън Уолтърс “ от 1683 година от Каспар Нешер, холандски занаятчия, е била окачен на стената на дома на Бишоф ван Хемскерк в град Арнем. Тя принадлежала на татко й, доктор и шеф на детската болница в града, който обичал да колекционира творби на изкуството.

Когато нацистите нахлуват в Холандия през 40-те години на предишния век, мъжът слага 14 от картините си в Амстердамската банка в Арнем като се надява банката да ги пази. Но през 1945 година всичките са откраднати от нацистите. Според Times те евентуално са били плячкосани от някогашния водач на Хитлерската юноша Хелмут Темлер, който провежда банков грабеж в последния миг и взривява трезора.

След края на Втората международна война, оповестява списание Smithsonian, холандските управляващи са съумели да намерят единствено 8 от картините на господин Бишоф ван Хемскерк. Останалите 6, в това число портретът на Стивън Уолтърс от Каспар Нечер, са изчезнали.

Но Комисията за заграбеното изкуство в Европа – организация с нестопанска цел, която оказва помощ за следенето на откраднати творби на изкуството – е по следите им. Екипът й открива, че картината по някакъв метод е минала от ръцете на нацистите в Galerie Peiffer в Дюселдорф в средата на 50-те години. След това е изложен на търг в Амстердам през 1969 година, преди частен колекционер да я купи през 1971 година

„ Бях изумена “, споделя Бишоф ван Хемскерк пред The ​​Guardian, добавяйки, че татко й, който почива през 1969 година, „ би бил толкоз благополучен. “

Хемскерк обаче не възнамерява да резервира картината – тя взема решение да я продаде посредством Sotheby’s и да даде приходите на фамилията си.

„ Имах петима братя и сестри “, изяснява Бишоф ван Хемскерк пред The ​​Guardian. „ Имам 20 индивида поколение и всичките са доста сладки, тъй че в никакъв случай не съм имала възприятието, че картината е моя. Тя е на фамилията. “

 Eisenhower, Bradley and Patton inspect looted art HD-SN-99-02758

Д. Айзенхауър с откраднати от нацистите картини

Откраднатият портрет също принадлежи и на една вълнуваща глава от историята на Втората международна война. След като нацистите нахлуват в Холандия през 1940 година, бащата на Бишоф ван Хемскерк – сходно на доста холандски жители – отхвърля да се подчини на заповедите на нацистите и се укрива.

Шарлот, която се причислява към съпротивата като пощальон, си спомня по какъв начин офицери от Секретен сътрудник идват в дома им, откакто татко й е избягал. „ Баща ми съвсем беше задържан от тайната полиция на Германия “, споделя тя пред The ​​Guardian. „ Отворих вратата, когато пристигнаха за него. Бяха толкоз бесни… трябваше да си тръгнем през нощта и взехме каквото можахме. “

Що се отнася до присъединяване й в съпротивата, Хемскерк споделя пред The ​​Guardian, че просто е направила това, което всеки различен би направил. „ Ти също щеше да го направиш, сигурна съм “, споделя тя. „ Ние се надявахме, че ще спечелим войната и направихме всичко допустимо, с цел да помогнем. “

Картината на нейното семейство ще бъде препоръчана на търг на 6 юли и се чака да доближи сред £30 000 и £50 000.

   
Източник: chr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР