Когато хората чуят израза трудно детство, си представят ужасни неща.

...
Когато хората чуят израза трудно детство, си представят ужасни неща.
Коментари Харесай

Хората с трудно детство имат 5 предимства пред останалите

Когато хората чуят израза „ мъчно детство ”, си показват ужасни неща. Повечето психолози обръщат внимание единствено на негативните последствия от сложното детство върху по-нататъшното развиване на личността и ги дефинират най-често като контузии от предишното или липса на самочувствие. Някои психоаналитици и експерти по личностно развиване обаче гледат на сложното детство от напълно друг ъгъл и резултатът от техните наблюдения демонстрира, че хората, които са срещали повече компликации по пътя си от детството – през юношеството - към зрелостта, имат редица преимущества пред тези, които са водили относително лек живот.

1. Притежават огромни артистични заложби

Всички сме чували за сложния живот на известни артисти и други креативен персони, които споделят за нерадостното си минало. Всички те подчертават върху дългия път, който са минали с помощта на артистичните си заложби. Без ничия помощ. Учени от Калифорния организират изследване измежду близо 250 души актьори, измежду които музиканти, артисти, дизайнери, артисти, танцьори, и ги молят да опишат за своето детство. Почти всички от изследването споделят за мъчно или изключително трудно и тежко детство. Оказва се, че изкуството е било тяхното леговище – нещо като избавителното място от несгодите на действителността. Също по този начин имат вяра, че тази заложба им е била дадена неслучайно – като късмет да трансформират живота си към положително.

2. Умеят да взимат бързо и изрично решения

Според изследванията хората с мъчно детство нееднократно са били поставяни в обстановка, когато се е налагало да взимат бързи решения, свързани с оцеляването им. Това е развило у тях умеенето да не се двоумят, когато „ става напечено ”, да мислят бързо и да бъдат безапелационни в избора си. 

През 60-те години на предишния век общественият психолог от Станфордския университет Уолтър Мишел организира неповторим опит. За да тества теорията си, че способността да се отсрочва удоволствието е в основата на постоянния темперамент, той слага пред няколко деца по един бонбон. Казва им, че в случай че го изядат незабавно, няма да получат нищо повече, само че в случай че изчакат и го изядат след 15 минути, ще получат още един. Дете, което е израснало в естествена среда, е склонно да изчака, тъй като вижда логиката в това. От гледната точка на едно дете, израснало в боязън и бедност, е доста по-важно бонбонът да бъде обхванат незабавно, тъй като е привикнало положителните неща в живота да му се изплъзват.

3. Умеят бързо да се приспособяват

Когато едно дете пораства в стресова среда, мозъкът му стартира да се приспособява към напрежението. В резултат е способно по-бързо да се приспособява, да приема с лекост стресовите обстановки на по-късен стадий в живота си, да се приспособява към промяната на ситуацията, без да го изживява като нещо трагично и мъчително. 

Да забележим: двама геймъри получават неверни указания по една компютърна игра. Първият, израснал в положителни условия на живот, продължава докрая да следва инструкциите, вследствие на което стартира да се обърква от ден на ден и повече. Другият, израснал в сложна и нестабилна фамилна среда, въобще не се поколебава да поеме риск и да работи не съгласно инструкциите, което го довежда и до вярното решение. Учените споделят, че това е по този начин, тъй като хората, притиснати от живота овреме, знаят доста добре, че от време на време разпоредбите могат и би трябвало да бъдат заобикаляни (моля да не се бъркат правила със закони!).

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР