Когато говорим за качествено образование, основният фактор са добре подготвени

...
Когато говорим за качествено образование, основният фактор са добре подготвени
Коментари Харесай

Пилотна програма „Предприемчиви учители“ стартират Столична община и Джуниър Ачийвмънт България

Когато приказваме за качествено обучение, главният фактор са добре готови и стимулирани учители. Затова са значими вложенията в подготовката на учителите. Това сподели кметът на София Йорданка Фандъкова при оповестяване на старта на програмата „ Предприемчиви учители “.
От 4 септември 2018 година, 72 учители от начален, прогимназиален и гимназиален стадий ще се включат в образования от пилотната стратегия „ Предприемчиви учители “, която започва в София. Тя е резултат от дългогодишното сполучливо съдействие в региона на образованието по предприемачество сред Столична община и просветителната организация JA България. Програмата беше утвърдена от Столичен общински съвет. Ключова цел на програмата, предвид на последните промени в Закона за предучилищното и учебното обучение (ЗПУО), е да се осъществя изразителен принос към възстановяване на качеството на преподаване на предприемачество на територията на Столична община – която е първата община с сходна стратегия.
Кметът Фандъкова уточни направените вложения от Столична община в образованието. През последните години построихме над 90 нови здания на детски градини, три нови учебни заведения, правим разширения на Първа британска гимназия и 112 учебно заведение, на 149 СУ в Овча купел с физкултурен салон и кабинети. Инвестираме целеустремено в ограничения за енергийна успеваемост на постройките и започнахме цялостни реконструкции на здания и дворове. Тази година общо в поправки и строителство на детски градини и учебни заведения влагат към 48 млн. лв. от бюджета на общината и европейски средства.
Програмата „ Предприемчиви учители “ е новаторска стратегия, която цели да сътвори добър модел за повишение на квалификацията на учителите за образование в предприемачество и предприемаческо мислене у учениците. Тя се извършва и във връзка със Стратегията за младежите в Столична община и Стратегия за умна специализация на София, като Столичната община е първата в България с сходна тактика. Столичната община работи и по съответен план за основаване на „ Лаборатория за нововъведения “ в поддръжка на младежите. Лабораторията ще работи с младежите ще дава развиване на уменията на младежите за нововъведения и предприемачество, образование с фокус върху цифровите технологии и цифровото обучение, ще свързва младежи с бизнеса и техни сътрудници от Европа.
На откриването на програмата участва и заместник-министъра на образованието и науката, Таня Михайлова: „ Благодаря на Столична община и Джуниър Ачийвмънт, че още веднъж трасират пътеката, по която да се върви в смяната на настройките към предмета „ Технологии и предприемачество “. Успехът този предмет да бъде въведен още от 1-ви клас се дължи на предприемчивите учители, по тази причина е значимо да ги подкрепим, с цел да могат те да предадат знанията и уменията и да образуват отношението в своите възпитаници “ – сподели Т. Михайлова.
В пилотната стратегия, която започва през днешния ден с образование на учители от начален стадий, се включват представители на учебни заведения от съвсем всички региони на столицата. В двудневен формат ще премине образованието на учителите от начален и прогимназиален стадий, а това за учителите от гимназиален стадий ще бъде в продължение на три дни и ще се организира на 12-14 септември. Обученията целят да предизвикат учене посредством прекарване и да срещнат учителите с интерактивни преподавателски техники, които могат да употребяват в своите класни стаи за развиването на предприемаческите умения и светоглед на младежите, учащи се в столичните учебни заведения.
„ Столична община е значим сътрудник за Джуниър Ачийвмънт България, тъй като нашето съдействие е оказало позитивно влияние върху генерации младежи в годините. Сега, с програмата „ Предприемчиви учители “ съм нетърпелива да видя още в края на 2018/2019 образователна година нови резултати с същинска стойност за столицата и за страната ни – упованията ни са над 1000 възпитаници от 1. до 12. клас, от столични учебни заведения, да учат стратегии на JA, които ще покачат финансовата им просветеност, уменията им за работа и ще изградят и у тях, и у учителите им дух на деятелност и разпоредителност. “, сподели изпълнителният шеф на JA България Милена Стойчева.
Програмата планува и следене по време на образователната година посредством методическа поддръжка за учителите и мониторингов механизъм, който има за цел да изведе резултатите и въздействието от образованието по предприемачество върху уменията, настройката и мотивацията както на учителите, по този начин и на учениците, учащи се по предприемачество в границите на предмета “Технологии и предприемачество “ в общообразователната подготовка, а също и в разширената и спомагателната подготовка.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР