Когато беше анонсиран Големият шлем, в който влизаше и петролопроводът

...
Когато беше анонсиран Големият шлем, в който влизаше и петролопроводът
Коментари Харесай

Николов: При смяна на геополитическата обстановка Русия ще прояви интерес към петролопровода Александруполис - Бургас

Когато беше обявен " Големият шлем ", в който влизаше и петролопроводът за Бургас – Александруполис, беше основана компания, където 50% имаше съветско присъединяване, с по 25% бяха България и Гърция. Този търговски индивид към момента съществува, той не е закрит. Русия в никакъв случай не се отхвърля от стратегическите си решения. " Южен поток " беше сменен, само че задачата беше една и съща – да доставя Европа от югоизточна страна. Това разяснява пред БНР Валентин Николов  Валентин Николов Валентин Николов е роден в гр. Добрич. Завършил е Икономически университет във Варна,, ръководител на Националния комитет на България в Световния енергиен съвет. Николов е бивш изпълнителен шеф на Българския енергиен холдинг и някогашен шеф на АЕЦ " Козлодуй ". 

" Има боязън, че този петролопровод, в този момент вярно обявен във връзка със заобикаляне на Босфора (защото там има проблем с прекосяването на танкерите, които би трябвало да доставят нашата рафинерия), по този метод ще можем да имаме елементарен достъп до доставчици като Саудитска  Арабия, ОАЕ, Алжир и впрочем. Въпросът е в един миг да не се трансформира от Александруполис – Бургас, още веднъж в Бургас – Александруполис. Трябва да ограничим подобен вид, защото  при промяна на геополитическата конюнктура Русия при всички случаи ще прояви интерес към този петролопровод . "

България нямаше  съвсем никакви финансови облаги  от този петролопровод, добави той.

Дерогацията е с избран период . България в един миг няма да може да купува нефт от вида Уралс директно от Русия, сподели още Валентин Николов  Валентин Николов Валентин Николов е роден в гр. Добрич. Завършил е Икономически университет във Варна,.

По думите му, с известни настройки  рафинерията в Бургас е работила и с различен нефт  и сигурно може да работи.

Има ли възбрана, ние би трябвало да търсим други възможности . Освен другите възможности от Черноморието, другият вид е през Босфора, а Босфорът е доста сложен за прекосяване. Има някаква логичност, само че би трябвало да се знае, че си заслужава тази инвестиция на фона на екологичния риск, който носи, посочи в разбора си специалистът.

Има много голяма  заплаха " да се построи една тръба, която да стои " , счита Николов.

България по натурален път може да стане газов хъб , разяснява още Валентин Николов  Валентин Николов Валентин Николов е роден в гр. Добрич. Завършил е Икономически университет във Варна, в предаването " Преди всички ".

" Не е неприятно България да има всевъзможни други възможности . Но Европейски Съюз наложително желае при такива градежи на газопроводи, тръбопроводи да има възвращаемост и икономическа целенасоченост. Ние трябва  да потвърдим пред Европейска комисия смисъла на този петролопровод  и в случай че в действителност можем да доставяме и други страни през него, тогава може да стане европейски план, за какво би трябвало да бъде български? "
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР