Кметът на Община Марица Димитър Иванов свика екип от експерти

...
Кметът на Община Марица Димитър Иванов свика екип от експерти
Коментари Харесай

Димитър Иванов: Новият модел на ТБО ощетява жителите на Община Марица и ще искаме отсрочка на закона

Кметът на Община Марица Димитър Иванов свика екип от специалисти за разискване на разновидности за използване на новия модел за установяване на такса „ битови боклуци “. Поводът е влизащата в действие от 1 януари 2025 година Наредба за такса битови боклуци, която бе призната от кабинета „ Денков “. /Наредба за реда за правене и образеца на план-сметката за относимите разноски за осъществяване на дейностите по даване на услугите, за които се заплаща таксата за битови боклуци и за метода на пресмятане размера на таксата при използване на основите, планувани в Закона за локалните налози и такси/.

Според новия модел налогът за боклук се дефинира на човек, а не на база данъчна оценка на парцела. Промените в Закона плануват използване на правилото „ замърсителят заплаща повече “. Те са съобразени с европейските регламенти. Заедно с специалистите Димитър Иванов проучва опциите за реализация на новия модел на такса „ битови боклуци “ – дали да е съгласно количеството генериран боклук, по партида или по смесена методика.

Кметът Иванов изрази мнението, че за въвеждането на метода съгласно количеството генерирана боклук, ще е нужен голям финансов запас за застраховане на първичните вложения в технология, машини и уреди, което ще е непостижимо за бюджета на общината. „ Вариантът за лично сметосъбиране и транспортиране не е преференциален, защото първичната инвестиция по планирани данни на специалисти ще е в размер на над 15 милиона лв.. Освен това при реализацията му ще са нужни система за надзор и фонд „ Работна заплата “, уточни Димитър Иванов.

По време на разискванията стана ясно, че слагането на чипове на контейнерите също не е удачно. Според специалистите това е най-справедливият, само че и сложен за реализация вид. „ Текстът на Наредбата не може да бъде непосредствено транспониран в общините и няма да докара до нищо положително. Сегашната система е работеща, тъй като такса „ битови боклуци “ е данъкоподобна. При нея се прави преразпределение на публичното богатство. При индивидуализиране на таксата ще скочи сензитивно налогът, в това число и на общината “, разясни шефът на „ Местни налози “ Ганчо Димитров. Той добави, че измененията ще усилят тежестта върху жителите и ще изправят пред сериозен финансов риск общините в страната. „ Работим в посока установяване на количеството посредством размер на съдовете, които сме дали на жителите “, посочи още Димитров. Той и специалистите от Община Марица се сплотиха към мнението, че има непълноти в Закона за локалните налози и такси и в Закона за ръководство на отпадъците, което прави рисково въвеждането на новите разпореждания, които могат да бъдат обжалвани и в съда.

Кметът Димитър Иванов бе безапелационен, че ползите на жителите в Община Марица би трябвало да бъдат предпазени. „ Новият закон не е обективен и ще ощетява популацията. Именно по тази причина ще алармирам институциите и ще упорствам за смяна на Закона както пред Националното съдружие на общините, по този начин и пред Южен централен регион “, съобщи Димитър Иванов. Той разясни, че би трябвало да се отсрочи закона и да се допише наредбата. „ В противоположен случай ще се усилят противозаконните сметища, деретата ще се изпълнят с отпадъци единствено за шест месеца, а използването му ще коства извънредно доста средства на бюджета на общината “, добави още кметът. Той бе безапелационен: „ До последно ще не отстъпвам Законът да бъде изменен. Задачата ни като администрация е да работим в посока понижаване на депонирането на боклуци и за увеличение на разделно събираните опаковки, с цел да запазим общината чиста “.

Предложението ще бъде предоставено за утвърждение и решение на Общински съвет Марица.

В Община Марица са ситуирани 11 946 контейнера вид „ Кука “ с размер от 120 до 240 литра за битови боклуци и към 600 вид „ Бобър “ за юридически лица. Шест камиона работят всекидневно за транспортиране на битовите боклуци. Разделното събиране се прави от  организацията по оползотворяване „ Екобулпак “. Около 12 000 тона годишно боклуци се генерират от жителите на Община Марица.
Източник: glasnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР