Китайските автомобили стават все по-популярни, митата на Тръмп удрят тежко

...
Китайските автомобили стават все по-популярни, митата на Тръмп удрят тежко
Коментари Харесай

Криза: Мерцедес и Ауди губят милиарди

Китайските коли стават все по-популярни, митата на Тръмп удрят тежко автомобилния отрасъл, а потребителите желаят по-евтини коли. Затова Мерцедес-Бенц и Ауди записват рекорден срив в облагите.

Печалбата на Мерцедес-Бенц се е сринала с над две трети от април до юни до 957 милиона евро, разгласи немският авто производител. Това е към 69% по-малко от предходната година.

През първото полугодие пък спадът е с 55,8% спрямо 2024-а. Докато през първите шест месеца на миналата година концернът е спечелил 6,1 милиарда евро, в този момент облагата му е едвам 2,7 милиарда.

Мита, срив в продажбите и съкращения

Като аргументи за това компанията от Щутгарт уточни митата в Съединени американски щати, по-ниските продажби, разноските за преструктуриране и други. Въпреки това, поради " динамичната бизнес среда ", това е стабилен финансов резултат, съобщи изпълнителният шеф на компанията Ола Калениус.

От април на вноса на коли в Съединени американски щати - да вземем за пример за първокласната S-класа на Мерцедес-Бенц - се постанова мито от 27,5 %, откакто преди този момент то беше 2,5 %. Според анализаторите компанията не е трансферирала нарастването върху цените за клиентите, което е доведело и понижаване на облагата. Рентабилността на главния бизнес сегмент - леките коли - се е намалила на половина до 5,1 %.

Конкуренцията на Китай оказва съществено въздействие

Освен митата немският авто производител е потърпевш и от по-ниските продажби и от разноските за реализиране на по-висока успеваемост, изясняват от " Мерцедес-Бенц ".

От април до юни от марката са продадени близо 454 000 автомобила, което е с 9% по-малко. Най-силен е спадът на основния китайски пазар - с 19%. Там се води яростна битка в сегмента на електрическите автомобили, където германците към момента изостават при по-изгодните модели. Луксозните артикули от всевъзможен тип съвсем не намират купувачи поради икономическата застоялост, написа АРД. Освен това и в Европа китайските електрически автомобили стават все по-популярни.

Въпреки съглашението за митата, реализирано сред Вашингтон и Брюксел, се чака продажбите и оборотът през 2025 година да се запазят доста по-ниски от миналата. През първото полугодие оборотът е понижен с 8,6 % от 72,6 милиарда евро до към 66,4 милиарда евро.

През 2024 година оборотът на компанията също се сви с 4,5% на годишна база. Затова управлението на " Мерцеденц-Бенц " реши да стартира огромно преструктуриране за икономии. До 2027 година се чака да бъдат спестени пет милиарда евро годишно, в това число посредством редуциране на хиляди работни места.

Срив в облагата и на Ауди

Ауди също преструктурира производството си, с цел да редуцира разноски и работни места. Това една от аргументите, паралелно до митата и конкуренцията в Китай, компанията също да разгласи спад в първата половина годината. И то за трети следващ път.

Печалбата на автомобилния производител, който е част от Фолксваген Груп, през първите шест месеца на 2025-а е била 1,3 милиарда евро. Това е спад от 37,5 %.

Източник: fakti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР