Китайски военни кораби акостираха за първи път във военноморската база

...
Китайски военни кораби акостираха за първи път във военноморската база
Коментари Харесай

Първите китайски военни кораби акостираха в наскоро разширена камбоджанска военноморска база. Трябва ли САЩ да се тревожат?

Китайски военни кораби акостираха за първи път във военноморската база Ream в Камбоджа, която е в развой на рационализация, финансирана от Китай, която провокира опасения от страна на Съединените щати по отношение на евентуалната й роля в разширението на отвъдморския боен отпечатък на Китай.

Министърът на защитата на Камбоджа Теа Сейха посети бойните кораби на военноморските сили на Китайската национална освободителна войска (НОАК), дебаркирали в пристанището Реам в неделя, дружно с неговия татко - и предходник - Теа Бан, съгласно обява на страницата на формалния чиновник във Фейсбук.

Въпреки че в обявата не се загатва съответно китайската войска, съпътстващите фотоси демонстрират две корвети на Военноморски сили на НОАК, дебаркирали една до друга. На борда на една от корветите, разпозната като „ Wenshan “ на трапа на кораба, Теа Бан прегледа редица китайски военноморски офицери.

Корабите са в подготовка за образование на камбоджанския флот, съгласно обявата.

Други фотоси в обявата демонстрират по какъв начин бащата и синът инспектират построяването на инфраструктурата на обекта и преглеждат плановия проект на плана.

Колин Ко, теоретичен помощник в Училището за интернационалните проучвания S. Rajaratnam (RSIS) в Сингапур, сподели, че съгласно обществените регистри това е първият път, когато кораби на военноморските сили на PLA дебаркират в пристанището, което преди обновяването е било оборудвано единствено за камбоджанския флот по-малки патрулни кораби.

„ Това е сигнал, че Ream е на път да бъде приключен. Разбира се, към момента се работи за тях, само че най-малко в този момент се разшири дотам, че може да побере транспортен съд на задгранични военноморски сили “, сподели той.

Джон Брадфорд, изпълнителен шеф на Съвета за азиатско-тихоокеански проучвания в Йокосука, сподели, че не е изненада, че китайските кораби са първите, които са посетили осъвременената база.

„ В края на краищата оборудванията бяха финансирани от китайците, а Китай е непосредствен сътрудник на Камбоджа “, сподели той.

Посещението на китайски военни кораби съответства с визитата на върховен китайски военачалник в Пном Пен, където той приветства Китай и Камбоджа като „ същински стоманени другари “.

Хе Уейдонг, заместник-председател на висшия боен орган на Китай, Централната военна комисия, сподели на камбоджанския министър председател Хун Мане, че военните на двете страни са поддържали „ съдействие на високо равнище в области, в това число продан на високо равнище, създаване на механизми, взаимни тренировки и учения и образование на личния състав “, съгласно китайско четене на срещата.

Хун, който наследи татко си Хун Сун по-рано това лято, благодари на китайските военни за тяхната „ мощна поддръжка за модернизацията на камбоджанската войска “, съгласно изказването, оповестено на уеб страницата на китайското министерство на защитата.

Китайският военачалник също по този начин организира диалози с Теа, камбоджанския министър на защитата, за продан на отзиви по отношение на „ двустранните връзки, военното съдействие и интернационалните въпроси от общ интерес “, съгласно текста, в който не се загатват военните кораби на военноморските сили на PLA.

CNN се свърза с Министерството на защитата на Китай за коментар.

Говорител на Държавния департамент на Съединени американски щати сподели, че Вашингтон следи отчетите за китайските военни кораби, съгласно Ройтерс. „ Въпреки че нямаме коментар по отношение на това съответно развиване, имаме съществени опасения по отношение на проектите на КНР за извънреден надзор върху елементи от военноморската база Ream “, сподели служителят пред Ройтерс, като се базира на Китай с формалното му име, Китайската национална република.

Повишена загриженост

Безпрецедентното наличие на кораби на китайския флот във военноморската база Ream, която заема стратегическа позиция покрай южния завършек на Камбоджа покрай Южнокитайско море, евентуално ще задълбочи дългогодишните опасения измежду американските чиновници, че Китай търси боен пост в Тайландския залив.

Подобни опасения към този момент бяха засилени през юни предходната година, когато китайски и камбоджански публични лица председателстваха дружно гала за първа копка на план за възобновяване на пристанището с безплатна помощ от Китай.

Камбоджанските управляващи неведнъж са отричали оборудването да бъде употребявано от Китай като военноморска база, настоявайки, че планът е в сходство с конституцията на Камбоджа, която не разрешава непознати военни бази на нейна територия. Междувременно китайски публични лица описаха базата като „ план за помощ “ за подсилване на флота на Камбоджа и нарекоха изказванията другояче „ звук “ със „ скрити претекстове “.

За Съединени американски щати финансираното от Китай разширение на Ream е изключително тревожно, защото включва разрушаването на финансирано от Съединени американски щати оборудване там - развиване, което служи като нещо като прилика на по-тесните връзки на Камбоджа с Пекин и възходящото отдалечаване от Вашингтон, съгласно Брадфорд на Съвета в Йокосука.

За някои гостуващите кораби на китайския флот са вдигнали нова паника.

„ Пристигането на тези китайски военни кораби в Ream разкрива дълго прикриваните военни цели на Китай, отбелязвайки огромна еволюция в позицията на Китай за районна защита. Да продължим да отхвърляме разширяващия се боен отпечатък на Китай значи да се отдадем на самозаблуда “, сподели Крейг Сингълтън, старши помощник в основания във Вашингтон мозъчен концерн Фондацията за отбрана на демокрациите.

Сингълтън, който написа разбор за възходящия напън на Пекин за достъп до отвъдморски пристанища по-рано тази година, сподели, че наличието на Китай във военноморската база Ream е част от по-широк проект за усложняване на световните военни калкулации на Америка.

„ Чрез създаване на по-тесни военни връзки и икономическа взаимозависимост с определени страни по основните морски направления, Пекин може да упражнява дипломатически напън върху тях, ограничавайки достъпа до базата на Съединени американски щати и усложнявайки напъните за създаване на коалиция в поддръжка на защитата на Тайван, в случай че Китай в миналото нахлуе “, самоуправляващият се остров Пекин твърди, че е негов, сподели той.

Заедно с Джибути в Източна Африка, единствената военна база на Пекин в чужбина, Ream „ алармира повече от просто рентабилно разширение на отбранителния периметър на Китай, само че пресметнато, настоятелно препозициониране със съществени последствия за Вашингтон и неговите съдружници “.

Но други специалисти означават, че равнището на достъп, предоставено на PLA в Ream, може да бъде доста друго от базата в Джибути, където китайските войски могат да бъдат непрекъснато ситуирани в уреди на сушата. Това съглашение би било нарушаване на конституцията на Камбоджа, сподели Кох от RSIS.

„ Има доста други типове договорености за достъп, които не се равняват или не доближават действително главно съглашение “, сподели Кох, като да вземем за пример разпределение на избрани кейове само за потребление от китайския флот или гарантиране, че военноморските сили на PLA могат да бъдат признати, когато посещават.

Източник: cnn.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР