Китайски учени са успели да инфилтрират генен дефект в макак

...
Китайски учени са успели да инфилтрират генен дефект в макак
Коментари Харесай

Китайци са клонирали генномодифицирани маймуни

Китайски учени са съумели да инфилтрират генен недостатък в макак и да го клонират пет пъти. Целта на копията е да се разбере какво влияние би имал смутеният биоритъм.

За първи път на бял свят се появят клонирани маймуни с изкуствено основан генен недостатък. Те би трябвало да послужат за проучване на разстройствата в биоритъма, оповестява осведомителната организация Синхуа. Петте макака са били „ родени “ неотдавна в Института по неврология към Китайската академия на науките в Шанхай.

Изследването на клонираните маймуни се концентрира върху така наречен. Те, когато са смутени, се свързват при индивида със разстройства в съня, меланхолия, диабет, рак и други заболявания като Алцхаймер. За първи път учените разполагат с пет маймуни, които имат сходен генетичен фонд, написа Синхуа.

Екхард Волф от Центъра по генетика на Университета Лудвиг Максимилиан в Мюнхен споделя, че изследователския резултат е „ огромно логистично достижение. “ Тоя счита, че китайският експеримет не е укорим, при положение, че етиката и науката го постановат. Човек би трябвало да си сложи обаче въпроса: „ Каква е изгодата за индивида, по отношение на страданията, които ще бъдат породени на животното. “ По думите му това всякога е въпрос на съответно решение.

Публикацията на Синхуа идва скоро след абсурда към китайския академик, който през ноември разгласява информация за раждането на генномодифицирано бебе и жена, която към момента е бременна. Експериментът му провокира вълна от рецензии, а университетът се разграничи от дейностите му. Китайските управляващи към момента обмислят наказателни ограничения против учения.

Китайската държавна осведомителна организация обаче в този момент акцентира, че изследователската стратегия съблюдава „ интернационалните стандарти в опитите с животни “ под надзора на Комитета по нравственос на института. Китай съумява да клонира маймуни за първи път през 2017 година, само че даже този триумф е противоречив, заради обстоятелството, че приматите са толкоз сходни на хората, че пораства загрижеността за допустима приложимост на метода при индивиди.

В актулния опит учените са трансформирали генетично по този начин ембрионите на макаците, че е бил изключен протеинът BMAL1, който се счита че дава отговор за надзор на биоритъма. Генномодифицираната маймуна, която е показала най – ясните белези на заболяване е била клонирана, оповестяват откривателите.

За задачата клетъчното ядро е било трансферирано в яйцеклетка без ядро. Това е същият способ, по който през 2017 са били клонирани първите маймуни Зонг Зонг и Хуа Хуа – към 22 години след раждането на овцата Доли. Директорът на института Муминг Поо споделя, че проучванията на клонираните маймуни ще се концентрират върху разнообразни мозъчни разстройства. Експериментът ще послужи и за тестване на разнообразни лекарства, споделят китайците.

Инфо: SPIEGEL ONLINE

Източник: megavselena.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР