Китайски разработчик съди Apple по примера на Epic Games
Китайски разработчик съди Apple, оспорвайки премахването на приложението Bodyreader от App Store през 2020 година Компанията търси от ИТ колоса обезщетение от към 420 000 $ и също по този начин оспорва изказванията, че нейният софтуерен артикул, който оказва помощ на децата да поправят стойката си, носи лъжлив темперамент.
Според Bloomberg, Пекинският съд за интелектуална благосъстоятелност е приел иск от Beijing Bodyreader Technology. Нека си напомним, че това е вторият път, когато Apple е принудена да пази политиките на своя магазин за приложения в съда, до момента в който казусът с Bodyreader отразява недоволство от основателя на играта Fortnite на компанията Epic Games. Въпреки че Apple завоюва делото по отношение на монополния надзор върху заплащанията в игрите, тя към момента е длъжна да позволи връзките към различни варианти за заплащане.
По-рано тази година китайски консуматор упрекна компанията в монопол и пазарно владичество, само че Apple съумя да завоюва делото. Това обаче е първият път, когато компанията е изправена пред обвинявания от китайски разработчици във връзка с общоприетите си практики в App Store.
Струва си да се означи, че Китай остава стратегически значим пазар и индустриална база за Apple, макар че компанията към този момент е почнала да създава джаджи в други страни, изключително в Индия. Позицията на Apple в Китай обаче е под прочут напън. Местни марки като Huawei последователно заемат дял от премиум-сегмента на смарт телефоните. Освен това Apple се сблъска с огромни обществени мрежи като ByteDance и Tencent по отношение на вариантите за заплащане в стратегиите на Douyin и WeChat.
Компанията Beijing Bodyreader изисква опрощение от Apple и правосъдно признание на нейните дейности като монополни, а също по този начин упорства за достъп на потребителите до магазините за приложения на трети страни и позволение за потребление на външни връзки. Закритите чувания по делото Bodyreader започнаха предишния четвъртък и може да приключат още тази седмица, а решението на съда може да докара до по-голям надзор от страна на китайските управляващи върху ролята на Apple в мобилната екосистема на страната.