Китай стартира производството на чипове за измерване на радиацията
Китайската национална нуклеарна корпорация (CNNC) разгласи началото на всеобщото произвеждане на първия в света чип, който мери равнището на рентгеновото и гама излъчване. Въпреки скромния си размер от единствено 15×15 mm, чипът работи също толкоз добре, колкото и Гайгеровия брояч, и употребява единствено 1 mW сила. Цялата разработка на устройството – от проектирането до тестването – е осъществена от китайски инженери в лабораториите и предприятията на корпорацията.
Чипът, за който корпорацията CNNC писа в своя канал в обществената мрежа WeChat, може да мери радиация от 100 nSv/h до 10 mSv/h. Нормалната доза радиация, на която са изложени пасажерите в самолетите и техният багаж, е 3000 nSv/h, до момента в който в естествени условия на земята получаваме от 60 до 200 nSv/h.
Важна характерност на устройството е неговият размер – единствено 15 на 15 на 3 мм. С такива скромни размери то може да се конкурира по успеваемост с Гайгеровия брояч и е предопределено за лъчение със мощ от 50 keV до 2 MeV. Размерите разрешават чипът да бъде подложен в смарт телефони, дребни датчици, дронове и роботи, оповестява SCMP.
Чипът се нуждае от единствено 1 mW сила, с цел да действа. Работният температурен диапазон е от -20 до +50 градуса по Целзий.
Очаква се чипът да откри необятен набор от приложения – премерване на дозите радиация в разнообразни области на производството, за следене на съмненията в равнищата на радиация в естествени условия и така нататък.