Китайската икономика е нараснала едва с 6 процента през третото

...
Китайската икономика е нараснала едва с 6 процента през третото
Коментари Харесай

Ръстът на китайската икономика се забави до ниво, невиждано повече от 20 години

Китайската стопанска система е повишена едвам с 6 % през третото тримесечие на 2019 година, което е най-бавният напредък от 26 години, предадоха международните организации. През второто тримесечие темпът бе 6.2 на 100.

Забавянето не е изненадващо, разяснява Лю Шънцзюн, вицепрезидент на Института за интернационалните финанси Луцзяцзуй в Шанхай.

От една страна Съединени американски щати разшириха обсега на митата против Китай. Налагането на мита освен визира износа, само че и основава неустановеност и подтиска ентусиазма за корпоративни вложения. От друга страна Пекин взе ограничения за изстудяване на пазара на недвижими парцели, който в този момент има по-слаб принос за повишаването на брутния вътрешен артикул, показва специалистът, представен от ДПА.

Въпреки по-бавния напредък се чака държавното управление да се въздържи от въвеждане на стимулиращи ограничения, сходни на тези, които преди десетилетие помогнаха на Китай да избегне криза в интервала на международната икономическа рецесия.

Вместо това Пекин си е сложил за цел да усъвършенства бизнес и капиталовия климат за фирмите посредством данъчни понижения, като отстрани някои административни спънки и усъвършенства достъпа до кредитиране, съгласно Макс Ценглайн, специалист по китайска стопанска система от Института за китайски проучвания " Меркатор " в Берлин.

С ритъм от 6 % държавното управление към момента може да се оправя добре и да реализира целевия напредък, заложен за 2019 година, разяснява той.

Голяма паника за Пекин обаче е заплахата растежът да се забави още повече, изключително поради приближаващия 100-годишен празник на Китайската комунистическа партия през 2021 година. Следователно китайските водачи ще желаят да избегнат понижаване на икономическия напредък непременно, добавя Ценглайн.

Търговската война със Съединени американски щати дърпа надолу китайския експорт, който предишния месец се е свил с 3.2 на 100 на годишна основа. Същевременно през септември инфлацията е скочила до 3 на 100, или най-бързият ритъм от октомври 2013 година, откакто епидемията от африканска чума по свинете подвигна цените на свинското месо с близо 70 %.

Преговарящите екипи на Съединени американски щати и Китай предходната седмица реализираха кардинално съглашение, което планува Вашингтон да се въздържи от налагане на нови цени, а Пекин да купува американска селскостопанска продукция на стойност до 50 милиарда $. Сделката към момента следва да бъде завършена публично.

Забавянето на китайската стопанска система, която е най-големият търговски състезател в света, има и световно отражение, отбелязва организация " Асошиейтед прес ". То оказва напън върху търсенето на промишлени съставни елементи в азиатските страни. Цените на соята, желязната руда и други първични материали се намалиха, засягайки Бразилия, Австралия и други снабдители. /БТА
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР