Китай представи амбициозен план за изграждане на система за позициониране

...
Китай представи амбициозен план за изграждане на система за позициониране
Коментари Харесай

GPS на Луната: Китай поставя началото на нова ера в навигацията

Китай показа упорит проект за създаване на система за позициониране в космоса.

Китай възнамерява да построи сателитна навигационна система на Луната. Учените са предложили извеждането на 21 спътника към Луната, които да обезпечават прецизна навигация в действително време в поддръжка на лунните задачи на Китай.

Проектът включва три стадия, в които спътниците ще бъдат ситуирани на четири разнообразни орбити, което ще обезпечи устойчива и рентабилна работа:

По време на първия стадий два спътника ще бъдат ситуирани в мощно елиптична орбита, което ще обезпечи непрекъсната връзка сред Земята и южния полюс на Луната с минимално потребление на гориво; Втората фаза ще добави 9 спътника и 2 вида орбити, които ще обезпечат денонощна навигация и връзка с всяко място на Луната; Третата фаза ще разположи 21 спътника и ще обезпечи точно позициониране през 70% от времето върху цялата лунна повърхнина.

Изследователите акцентират, че сходна система от близки до Луната спътници ще обезпечи високопрецизно позициониране за пътешестване, кацане и политане на лунната повърхнина, както и ще подкрепи честите експедиции до Луната в дълготраен проект. Екипът от учени показа пътната карта за поетапното разрастване на системата, като се стартира от южния полюс на Луната и се разшири покритието до цялата лунна повърхнина.

На Земята световните навигационни сателитни системи, като GPS, GLONASS и BeiDou, се употребяват необятно за позициониране и обмисляне на направления. Системите нормално се състоят от 20-35 спътника и са с акуратност до няколко метра. Всеки спътник изпраща радиосигнали, които дават опция на потребителите да дефинират местоположението и времето си, като употребяват сигналите от най-малко 4 спътника.

В своето изследване китайските специалисти правят оценка 3 основни фактора за лунната навигационна система: покритие на сигнала от най-малко 4 спътника във всеки един миг, акуратност на навигацията и разноски за създаване и поддръжка на системата.

Китай възнамерява да изпрати астронавти на Луната до 2030 година и да построи изследователска база на южния полюс на Луната и дружно с интернационалните сътрудници до 2035 година Разработването на сателитна навигационна система е значима стъпка към постигането на тези цели. През последните години Китай към този момент създаде и разположи два информационни ретранслаторни спътника, Queqiao-1 и Queqiao-2, в близкия лунен космос, с цел да подкрепи своите задачи за проучване на противоположната страна на Луната.

Освен Китай, Съединени американски щати, Европейски Съюз и Япония също са оповестили своите проекти за лунни навигационни системи. Япония предложи през 2022 година да бъде основана Лунна навигационна сателитна система, състояща се от 8 спътника в мощно елиптични орбити, които ще дават услуги за връзка, позициониране и навигация за южния полюс на Луната.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР