Кошмар за ВМС на САЩ: Китай и Русия строят самолетоносачи заедно
Китай и Русия строят самолетоносачи дружно. Тъй като Китай продължава своята амбициозна военноморска агресия, пораждат спекулации по отношение на евентуално съдействие с Русия в построяването на самолетоносачи. Някои анализатори допускат, че сходно съдействие може да е от изгода и за двете народи, евентуално променяйки световната динамичност на военноморската мощност. Нарастващият флот на китайски превозвачи, въпреки и не наедно с този на Съединени американски щати, ускорява въздействието му в района. Сътрудничеството с Русия може в допълнение да укрепи нейните благоприятни условия.
Междувременно Русия, която няма съвременни самолетоносачи, може да завоюва от китайската помощ, с цел да извърши военноморските си упоритости. Въпреки това остава скептицизмът по отношение на вероятността от такова съдействие, със подозрения по отношение на стратегическото привеждане в сходство и разпределението на ресурсите. Въпреки споделените ползи, различните способи може да се окажат по-жизнеспособни и за двете народи в оспорването на господството на Съединени американски щати.
Алиансът на самолетоносачите сред Русия и Китай?
Китай задълбочава стратегическото си партньорство с Русия, а в това време Пекин работи нападателно за разширение на военноморския си потенциал. Някои наблюдаващи стартират да се чудят дали двете ревизионистки народи може скоро да си сътрудничат в построяването на самолетоносачи.
Както Брандън Уайхерт твърди, военноморското съдействие сред Русия и Китай би било взаимно преференциално. Това би разрешило на двете народи може би да трансформират световния баланс на военноморската мощност.
Ползи за Китай
Китай е в разгара на един от най-амбициозните корабостроителни взривове в историята. Той към този момент има три самолетоносача, като четвъртият е на път. И до момента в който флотът на китайските самолетоносачи не е толкоз модернизиран, огромен или като цяло кадърен като флота на суперносителите на Съединени американски щати, той разшири способността на Китай да разполага въздушна мощност в чужбина.
Китай сподели, че е подготвен да построи обширна флота от самолетоносачи. Тук външното съдействие може да бъде потребно, изключително когато се преследват Съединените щати. Самолетоносачите са скъпи, а Съединени американски щати имат 11 суперносача. Китай ще има компликации, даже и благодарение на Русия, да построи флот, който е равносилен на този на Съединените щати. Но увеличението на флота на превозвачите ще помогне на Китай да се утвърди районно и да поддържа нападателните си териториални искания в Индо-Тихия океан.
Ползи за Русия
В момента Русия няма нито един настоящ самолетоносач. „ Адмирал Кузнецов “ е остаряло куче, което се движи по бълващия черен пушек мазут и плава с конвой на влекач. „ Кузнецов “ е в ремонт от няколко години, оставяйки наблюдаващите да се чудят дали в миналото ще плава още веднъж. Независимо от това, руснаците явно се нуждаят от помощ за създаването и поддържането на флота от самолетоносачи – това е, в случай че флотът от самолетоносачи е някакъв тип приоритет за Москва.
Русия в действителност има история на военноморски упоритости, „ жадувам да стане преобладаваща морска мощ от времето на Петър Велики “, съгласно Вайхерт. Но неналичието на пристанища за топла вода постоянно е серпантина руснаците, както и неспособността им да основат благонадежден самолетоносач. Може би с китайска помощ руснаците биха могли да разширят своите благоприятни условия за самолетоносачи.
Колко евентуално е съдействието за строителство на самолетоносачи?
Според Weichert, упоритостта на Китай да стане един от преобладаващите производители на оръжия в света, съчетана с желанието на Русия да се трансформира във военноморска мощ със личен флот от самолетоносачи, значи, че тези две народи може да си сътрудничат, с цел да построяват корабоносачи дружно.
„ Русия желае [самолетоносачи], а Китай потвърждава, че може да създава всеобщо [самолетоносачи] “, твърди Weichert. „ Китай желае Русия да бъде по-скоро муха в стратегическия мас за Съединените щати. Пекин гледа на Москва като на средство за похищение на вниманието и източване на американските военни, засилвайки способността на Китай да реализира личните си реваншистки цели в тяхната част от света.
Руски самолетоносач
Може и да е по този начин, само че не съм толкоз сигурен. Не съм уверен, че Русия и Китай са толкоз стратегически обединени, че да се впуснат в първото в света многонационално изпитание за създаване на самолетоносач. Не съм уверен, че Китай би вложил личните си запаси, с цел да разшири военноморската мощност на Русия. Има по-евтини, по-ефективни, с по-нисък риск и по-ефективни способи да се улесни нарушаването на задачите на Съединени американски щати от страна на Русия.
За създателя: Харисън Кас
Харисън Кас е създател на тематика защита и национална сигурност с общо над 1000 публикации по въпроси, свързани с световните въпроси. Адвокат, водач, китарист и вторичен експерт по хокей, Харисън се причислява към Военновъздушни сили на Съединени американски щати като стажант-пилот, само че е освободен по медицински аргументи. Харисън има бакалавърска степен от Lake Forest College, JD от Университета на Орегон и магистърска степен от Нюйоркския университет. Харисън слуша Dokken.
Източник – The National Interest/Превод:SafeNews
Oще вести четете в категория Свят
За още настоящи вести: Последвайте ни в Google News




