Категорична подкрепа по подготвения от Министерството на околната среда и

...
Категорична подкрепа по подготвения от Министерството на околната среда и
Коментари Харесай

Хидроенергетици: Без промени в действащата наредба, цените на тока още ще растат

Категорична поддръжка по квалифицирания от Министерството на околната среда и водите план за изменение на Наредбата за използването на повърхностните води показаха представителите на Асоциация " Хидроенергия " на специфичен брифинг в Българска телеграфна агенция. Те са безапелационни, че е належащо въвеждане на съответна правна рамка за естественото действие на Водноелектрическа централа бранша и адмирираха плана за промени в наредбата, признат с Постановление 100 на Министерския съвет от 2021 г, който сега е на фаза обществено разискване.

Ако не се промени настоящата сега разпоредба, цените на тока ще не престават да порастват, предизвестяват от сектора.

Цената на електрическата енергия, търгувана на Българската самостоятелна енергийна борса, доближи невижданите над 400 лв. на мегават час през август и редица индустриални предприятия стопираха работа заради непостижимите разноски за електрическа енергия. При растящите цени на въглеродните квоти, които страната ни заплаща, решението да се включат спомагателни блокове на Топлоелектрическа централа „ Марица –Изток 2 “ е краткосрочно и не взема решение казуса. Необходим е бърз преход към евтина и устойчива сила, уверени са представителите на Асоциацията.

През март 2021 година държавното управление на ГЕРБ одобри неуместна правна рамка, която на процедура стопира опцията на Водноелектрическа централа централите да работят легално, защото изисква да показват документи за право на градеж в принадлежащите земи на реките, където са построени централите. Такива документи централите нямат, тъй като са въведени от дълго време в употреба и при стартирането им документ за право на градеж не е бил изискван от държавните органи. С това условие се нарушава главен юридически принцип, че с влизане в действие на нормативния акт би следвало да има деяние отсега нататък, а не назад - деяние във връзка с заварените случаи. Проблемният текст в наредбата въобще не е координиран със заинтригуваните страни. В този смисъл имайки поради, че уредбата в подзаконовия акт не следва да опонира на закона и да надвишава размера на регулации планувани в закона, Асоциация „ Хидроенергия “ поддържа препоръчаното от Министерство на околната среда и водите изменение условието за показване на право на градеж, несъмнено в чл.43 т.6 да отпадне.

„ Вярваме, че с плана за изменение на Наредбата подготвян от Министерство на околната среда и водите ще бъде реализирано сходство на Наредбата за прилагане на повърхностни води със Закона за водите, като по този метод ще се избегнат предпоставки за бъдещи правни разногласия и ще се обезпечи естествена регулаторна рамка за действие на Водноелектрическа централа ", съобщи ръководителят на Асоциация „ Хидроенергия “ Боян Кършаков. " Приветстваме напъните на господин Асен Личев и неговия екип да поправят този противозаконен документ ", добави той. Според Кършаков, промените в наредбата ще получат доста необятна социална поддръжка, в това число от всички съществени работодателски организации, които към този момент показаха обществено безапелационната си позиция, че водните централи в България не би трябвало да стават жертва на сходни ретроактивни административни документи.  Председателят на асоциацията посочи, че заради все по-високите цени на въглеродните излъчвания в Европейски Съюз Водноелектрическа централа се затвърдиха като един от най-евтините източници на ток за българските консуматори. " В обстановка на енергийна рецесия и непостижимо високи цени на силата за българския бизнес водноелектрическите централи се трансформират в един от най-ценните източници на ток за българските жители “, разяснява той.

„ Водноелектрическа централа секторът е основен за стабилността на енергийната система на страната. Благодарение на активността на хидроелектроцентралите се реализират и уговорките на страната във връзка с амбициозните европейски цели за зелена сила ", добави адв. Георги Тошев, представител на Сдружение на производителите на екологична сила СПЕЕ-BG. Той означи, че възпрепятстването на активността на работещи Водноелектрическа централа ще докара до неспособност България да извършва уговорките си, защото 50% от възобновимия микс на страната е създаден точно от Водноелектрическа централа при най-нисък разход за обществото. 

Адв. Тошев разясни, че разрешаването на казуса става по самодейност на ДНСК, която е внесла експертен отчет в Министерство на регионалното развитие. Очаква се финалното координиране на този отчет от министър Комитова и той ще бъде импортиран в Министерски съвет за утвърждение. " Това е стъпка в вярната посока. Решението на въпроса ще подсигурява на страната да уреди правилно правата на градеж и прилагане на речните корита, вложителите ще получат предвидима и постоянна правна рамка, а жителите ще получат евтина и чиста сила “, разяснява адв. Тошев.

„ Проблемът с вложенията в България не касае единствено бранш „ Енергетика “, той е доста по-голям, обърна внимание ръководителят на АИКБ Васил Велев. Той уточни, че през последните 11 години българските вложения напуснали страната са в размер на 37 милиарда, а непознатите вложения влезнали в България са 13 милиарда лв. и разяснява, че " всичко това е заради правната неустановеност в България “.

Още от ИКОНОМИКА:

Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР