Катастрофата в сряда на пътнически самолет край Техеран, при който

...
Катастрофата в сряда на пътнически самолет край Техеран, при който
Коментари Харесай

Украийнският Боинг - спомен за самолетна катастрофа от 1988 година

Катастрофата в сряда на пътнически аероплан край Техеран, при който починаха всички 176 души на борда, носи ехтене от покруса от 1988 година, при която починаха 290 души след свалянето на аероплан в иранската столица, съобщи The Washington Post.

Но до момента в който тогава иранците са единствено жертви, през днешния ден евентуално са и отговорни за случилото се.

Припомняме, че самият ирански президент Хасан Рохани подсети преди дни за тази злополука в известие в " Туитър " - предизвестие към американския му сътрудник - Доналд Тръмп, на фона на засилващото се напрежение сред страните поради събитията в Ирак.
 Трюдо:
Трюдо: " Боингът " е свален от иранска ракета, може и по простъпка

Призова за задълбочено следствие на повода за злополуката

" Онези, които се базират на цифрата 52, би трябвало също да помнят цифрата 290. Никога не заплашвайте иранската нация. ", съобщи Рохани.

Той също насочи посланието си посредством " Туитър ".

С " цифрата 290 " в известието на президента се напомнят 290-те жители, най-вече иранци, починали в самолетна злополука през 1988 година.

Сред тях има и 66 деца.

Тогава транспортен съд на Съединени американски щати изстрелва ракета, която смъква самолета, изпълнявал полет от Иран за Дубай ( полет 655 (IR655).

Според Вашингтон, гражданският аероплан неправилно е бил разпознат като Ф-14, само че Техеран твърди, че офанзивата е преднамерено осъществена против цивилен аероплан.
 Рохани към Тръмп: Никога не заплашвайте Иран
Рохани към Тръмп: Никога не заплашвайте Иран

Онези, които се базират на цифрата 52, би трябвало също да помнят цифрата 290

Според другите източници, самолетът е свален от иранска ракета " земя-въздух ", като е допустимо това да е станало и по простъпка.

Олексей Данилов, секретар на Съвета за национална сигурност и защита на Украйна, написа във Facebook, че украински проверяващ екип, който е изпратен в Иран, включва експерти, които са работили по следствието ма свалянето на полет на Malaysia Airlines Flight 17 в Украйна през юли 2014 година.
 Съединени американски щати и Ирак: Самолетът на Украйна в Техеран е свален по простъпка от ПРО на Иран
Съединени американски щати и Ирак: Самолетът на Украйна в Техеран е свален по простъпка от ПРО на Иран

Ударен е от ракетна система земя-въздух Тор-М1

Това злополучие умъртви всички 298 души на борда и по-късно проверяващите стигнаха до заключението, че съветска военна ракета е свалила самолета.
Източник: news.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР