Капсулата Орион на американската космическа агенция достигна ключов етап от

...
Капсулата Орион на американската космическа агенция достигна ключов етап от
Коментари Харесай

Артемида: Капсулата Орион на НАСА счупи рекорда за разстояние

Капсулата Орион на американската галактическа организация доближи основен стадий от своята демонстрационна задача към Луната. В понеделник капсулата доближи на към 430 000 км (270 000 мили) оттатък Земята – най-далечното разстояние, до което всеки галактически транспортен съд, предопределен да транспортира хора, е пътувал. Ако приключи настоящия полет без произшествия, астронавтите ще бъдат на идващото пътешестване след две години.

НАСА възнамерява серия от все по-сложни задачи с Орион. Те са част от програмата Artemis на организацията, която се стреми да върне хората на лунната повърхнина след спиране от 50 години. Крайъгълният камък в понеделник бележи междинната точка на задачата. „ Тази половина на пътя ни учи да броим дните си, с цел да можем да получим мъдрост “, сподели Майк Сарафин, началник на задачата Артемида на НАСА. „ Точката на половината път ни дава опция да се отдръпнем и по-късно да погледнем какви са нашите маржове и къде бихме могли да бъдем малко по-умни, с цел да понижим риска и да разберем представянето на галактическия транспортен съд за полет с екипаж още на идната задача. “

Орион предава впечатляващо видео от своето пътешестване. Точно преди да доближи рекордното разстояние, той снима Луната, движеща се пред Земята. Капсулата беше изстреляна от галактическия център Кенеди във Флорида на 16 ноември на 26-дневна задача, предопределена да разшири системите си и да се увери, че е безвредно да носи астронавти. Орион се движи в космоса от обслужващ модул, възложен от Европейската галактическа организация (Esa). Това транспортно средство включва огромните тласкачи, нужни за осъществяване на маневри.

Модулът Esa достави две основни маневри на мотора предходната седмица, с цел да накара Орион да влезе в огромен кръг към Луната, прочут като далечна ретроградна орбита. Нарича се „ далечно “, тъй като пътят води Орион на огромно разстояние от повърхността на Луната (61 000 км; 38 000 мили) и „ назадничав “, тъй като изпраща капсулата в посока, противоположна на посоката на придвижване на лунното тяло. Ще са нужни още две маневри през идващите дни, с цел да се сложи капсулата на вярната траектория, с цел да се върне вкъщи.

Космическият транспортен съд би трябвало да се спусне в Тихия океан край Сан Диего в Калифорния на 11 декември. Контролерите са удовлетворени от представянето досега. Орион, със своя „ овчарски “ модул от Esa, е изразходвал доста по-малко гориво от предстоящото. Той също по този начин генерира повече мощ от предстоящото, като в същото време е доста спестовен във връзка с потреблението на сила. Имаше някои дребни механически проблеми, само че „ нито една от аномалиите няма значение “, споделя господин Сарафин. Контролерите в действителност изгубиха връзка с капсулата за 45 минути при един случай, само че това беше несъмнено като проблем, обвързван с конфигурацията на оборудването на Земята.

Предишният връх за най-отдалечена точка, достигната от галактически транспортен съд, пренасящ хора, беше подложен от задачата Аполо 13 през април 1970 година Той излезе на 400 171 км (248 655 мили) от Земята, до момента в който екипажът му се бореше да се придвижи по пътя си към дома след детонация в сервизния модул на капсулата. Един от манекените на борда на Орион е наименуван Commander Moonikin Campos в чест на Артуро Кампос, инженер от НАСА, който изигра решаваща роля в подпомагането на закъсалия Аполо 13.

Първата задача на Artemis с екипаж понастоящем е планувана за края на 2024 година Полет на Орион, при който астронавтите ще слязат на лунната повърхнина, може да се случи още през 2025 или 2026 година „ Разбира се, Artemis надгражда Apollo “, сподели админът на НАСА Бил Нелсън. „ Не единствено отиваме по-далеч и се прибираме по-бързо, само че „ Артемида “ проправя пътя за живот и работа в дълбокия космос във враждебна среда, за основаване на условия и в последна сметка за пътешестване с хора до Марс. “

Източник: megavselena.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР