Камерите на смартфоните изминаха дълъг път в развитието си и

...
Камерите на смартфоните изминаха дълъг път в развитието си и
Коментари Харесай

Всичко, което искам през 2024 година, е да спра да нося Pixel за снимки и iPhone за видеоклипове

Камерите на смарт телефоните изминаха дълъг път в развиването си и през днешния ден е много мъчно да се откри телефон с със напълно неприятна камера. Камерата обаче се употребява както за правене на фотоси, по този начин и за запис на видео и резултатът, който може да се получи с едно и също устройство е напълно друг в тези два сюжета. Алгоритмите за обработка и настройките на датчика могат да бъдат усъвършенствани за единия или другия случай. Но откакто имаме 3-4 оптични датчика в един общ фотографски модул на главната камера, би трябвало да можем да решим казуса, нали по този начин?

Обърнете внимание на това какъв брой по-различно се демонстрира еднакъв телефон при правене на фотоси и снимане на видеоклипове. Снимането на концерт е един самобитен лакмус за оценката на фотографските благоприятни условия на даден смарт телефон. Многото придвижване на сцената, лазерите, тъмнината и непрекъснато изменящото се осветяване могат да бъдат предизвикателство даже за смарт телефоните с най-хубавите камери. Това също по този начин е превъзходен метод да се оценят опциите за снимане на видео, работата на микрофона и мащабирането. И по този начин, през всичките години на тестване на смарт телефони и навестяване на концерти съм забелязал една обща наклонност: нито един смарт телефон не превъзхожда останалите по едно и също време в правенето на фотоси и снимането на видеоклипове.

Проблемите, с които се сблъскваме, са разнородни: непрекъснатото закъснение на пандиза на Samsung, качеството на видеото на Pixel е по-слабо от това на съперниците му или сложностите, които пораждат при правенето на фотоси с iPhone при слаба осветеност. Все още няма смарт телефон, който да се оправя ослепително както със фотосите, по този начин и с видеозаписа. Всеки запалянко на мобилната снимка през 2024 година се нуждае единствено от едно нещо – смарт телефон, който в действителност е отличен както във фотографията, по този начин и във видеозаписа. И ето тогава, единствено тогава заповядайте и вземете парите ни!

Pixel 8 Pro против iPhone 15 Pro Max: загадката на камерата

Неотдавна взех Pixel 8 Pro и iPhone 15 Pro Max на инди-поп концерт. Нищо прекомерно рисково като нормалните ми метъл мошпити. Но даже и в по-спокойна конюнктура пропастта сред областите на фокусиране на двете марки смарт телефони беше явна. В името на справедливостта снимах голям брой фотоси с двете камери и избрах най-хубавите изображения за сравнението по-долу. Разликите са меко казано обилни.

Това не е фотография 1:1, само че разликите сред двата телефона са доста явни даже в тази относително елементарна фотография. Pixel 8 Pro съумява да реализира по-ярко и по-остро изображение, което се показва доста добре при деликатно разглеждане. Неутралната обработка на цветовете на Pixel също изпъква в този случай, като придава на изображението натурален тип. От друга страна, до момента в който изображението на iPhone остава привлекателно, равнищата на шума и неналичието на рязкост стават явни, когато започнете да гледате пикселите или да увеличавате изображението на по-голям екран. Има видимо угнетяване на цветния звук върху кожата, което я прави да наподобява съвсем пластмасова спрямо другите.

Разликата сред двата телефона става още по-очевидна при по-сложни условия на слаба осветеност. Тези две фотоси, снимани в границите на един къс момент, демонстрират по какъв начин iPhone изцяло проваля фотографията, до момента в който Pixel 8 Pro съумява да реализира доста по-естетично изображение. iPhone очевидно е избрал изрязване от главния датчик, вместо да се придържа към главния телефото обектив, което е довело до доста по-меко изображение. И противоположното, Pixel се оправя с салдото на бялото и употребява телефото обектива, с цел да улови доста повече елементи. Като имам поради предходния си опит с телефоните на Samsung, съм сигурен, че и той нямаше да се оправи доста добре тук поради присъщото му закъснение на пандиза.

Що се отнася до качеството на видеото обаче, резултатите са изцяло противоположни. iPhone изпреварва Pixel 8 Pro с доста по-резки видеоклипове и детайлни заснемания. Видеото, снимано от 5-кратния телефото обектив на iPhone, е доста по-детайлно и с по-точни цветове. Особено се откроява копринено гладкото снимане на видео без потрепвания, като и качеството на звука е доста по-добро, с по-дълбок бас и изясненост.

Видеоклиповете на Pixel 8 Pro са с по-светъл контрастност, ненапълно по-ярки и просто доста по-меки. Разбира се, не бих се срамувал да споделя видеото в обществените мрежи, само че спрямо iPhone има очевидна разлика в резултатите. Макар че мога да отдам някои от тези разлики на стилистичните решения и другата цветова политика, мъчно е да се пренебрегне несъразмерната мекост в устрема да се понижи шумът. Компресираният тон способства за незадоволителното вживяване при наново гледане на наличието. Може би качеството на видеото щеше да е по-добро, в случай че бях употребявал функционалността video boost на Pixel 8 Pro, само че тя изисква от потребителите да задействат специфичен режим и лишава часове за обработка на видеото – не е реалистично решение, даже в случай че подцени обстоятелството, че е налична единствено в един единствен смарт телефон.

Няма нито един смарт телефон, който да снима качествено както видео, по този начин и фотоси

Тези съответни проби удостоверяват тезата ми, че iPhone е безапелационен крал на видеото, а Pixel прави положителните фотоси даже в най-екстремните условия. Освен това тези наблюдения могат елементарно да се екстраполират към множеството Android смарт телефони. Няма нито един същински флагман в региона на камерата. При друго поставения фокус върху фотосите и видеата, най-хубавият вид е да се сдобиете и с двата смарт телефона, което несъмнено, не е доста автентично решение.

Ако желаете най-хубавото качество на фотосите и видеоклиповете, единствената ви опция е да извършите двоен разход. Естествено, това не е допустимо за множеството консуматори.

Очевидно е, че това не е осъществимо решение за множеството от хората, които си купуват смарт телефони. И не би трябвало да бъде. Тъй като смарт телефоните доближиха стадий, в който разликите в хардуера са незначителни, уповавам се производителите на мобилни телефони да понижат темпото и вместо това да се съсредоточат върху по-важните неща – чудесно качество както на фотосите, по този начин и на видеоклиповете.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР